Rusi zdolali Čechov po nájazdoch, Američania majú kanadský skalp

Hokejisti Ruska zdolali v úvodnom stretnutí 40. majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov vo fínskych Helsinkách výber Česka 2:1 po samostatných nájazdoch. Ako jediný v nich uspel Maxim Lazarev.

26.12.2015 16:14 , aktualizované: 23:58
Artur Lauta Foto: ,
Radosť Rusov po góle Artura Lautu.

V tomto dueli „slovenskej“ B-skupiny sa ujali vedenia mladí Česi: v 34. min sa presadil Michael Špaček z trestného strieľania. Obhajcovia striebra z vlaňajšieho svetového šampionátu tejto vekovej kategórie vyrovnali v Hartwall Areene až v polovici tretej tretiny zásluhou Artura Lautu. Favorizovaní Rusi napokon nerozhodli zápas v riadnom hracom čase ani v predĺžení, vstupné víťazstvo dosiahli až v záverečnej „lotérii“.

V úvodnom zápase A-skupiny Švédi vysoko zvíťazili nad Švajčiarmi 8:3. Zaskvel sa na Ukrajine narodený švédsky reprezentant Dmytro Timashov, autor dvoch gólov a jednej asistencie. Švédi prestrieľali Švajčiarov 39:18. V druhom zápase B-skupiny Fíni zdolali Bielorusov 6:0, ale nováčik turnaja zdatne odolával až do 38. min, keď prvýkrát inkasoval z hokejky Jesseho Puljujärviho. V tretej tretine sa už roztrhlo vrece s fínskymi gólmi.

V šlágri úvodného hracieho dňa v A-skupine úradujúci majstri sveta Kanaďania prehrali s Američanmi 2:4. Tím USA rozhodol o svojom víťazstve tromi gólmi v tretej tretine, víťazný strelil v 57. min Louis Belpedio.

Slovenská „dvadsiatka“ pod vedením trénera Ernesta Bokroša absolvuje prvé vystúpenie na týchto MS v nedeľu 27. decembra o 15.00 h práve proti rovesníkom z Bieloruska.

MS do 20 rokov v Helsinkách (Fín.) – elitná kategória – sobotňajšie výsledky – súhrn:

A-skupina (Helsinki Ice Hall):

Švajčiarsko – Švédsko 3:8 (1:3, 1:3, 1:2)
Góly: 18. Kessler (Malgin, Glauser), 28. Rod (Harlacher, Malgin), 52. Kessler – 2. W. Nylander (A. Nylander, Timashov), 11. Lindblom (Holmström, Kempe), 20. Timashov (A. Nylander), 22. Timashov (Pettersson, Carlsson), 25. Asplund (Carlsson, Pettersson), 33. Forsbacka Karlsson (Lagesson), 43. Larsson (A. Nylander, Holmström), 57. Mattsson (Pettersson)

USA – Kanada 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)
Góly: 37. White (Milano, Dvorak), 48. Werenski (Matthews, Tkachuk), 57. Belpedio (Borgen, White), 58. Matthews (Werenski, Tkachuk) – 26. Barzal (Chartier, Gauthier), 51. D. Strome (Marner, Dermott)

B-skupina (Hartwall Areena):

Česko – Rusko 1:2 po sam. nájazdoch (0:0, 1:0, 0:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 34. M. Špaček (z tr. strieľania) – 50. Lauta (Fazlejev, Dergačov), rozhodujúci sam. nájazd Lazarev

Fínsko – Bielorusko 6:0 (0:0, 1:0, 5:0)
Góly: 38. Puljujärvi (Aho), 42. Laine (Puljujärvi, Juolevi), 46. Niku (Siikonen, Björkqvist), 48. Puljujärvi (Juolevi, Aho), 54. Repo (Saarela), 60. Rantanen (Aho, Mikkola)

Viac na túto tému: #MS do 20 rokov