Česi lavírujú nad priepasťou. Ak nezdolajú Rusov, čaká ich boj o prežitie

Českí hokejisti musia k postupu do štvrťfinále majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov v Kanade v záverečnom zápase základnej skupiny B vyhrať nad Ruskom (23:00 SEČ) a s veľkou pravdepodobnosťou aj v riadnom hracom čase, inak ich čaká iba boj o záchranu.

31.12.2014 08:44
Česko, hokej, MS do 20 rokov Foto: ,
Česká hokejová reprezentácia do 20 rokov.

Rozhodla o tom výhra Dánska nad Švajčiarskom 4:3 po nájazdoch, po ktorej sa tím trénera Miroslava Přerosta prepadol na posledné miesto s dvojbodovou stratou na Dánov i Švajčiarov.

Osud českého tímu tak určí záverečný program skupiny. Do mierne lepšej pozície by ho dostal prípadný zisk Švajčiarska so zatiaľ suverénnym Švédskom, po ktorom by Čechov posunula do play off aj výhra v nastavení. Vyrovnali by sa totiž Dánsku, s ktorým majú lepší vzájomný zápas po výhre 4:3 v predĺžení.

Pokiaľ ale Švédi prekvapenie nepripustia, musí Přerostov výber uspieť za tri body. Dvojbodový úspech by ho totiž pri zhodnom štvorbodovom zisku so Švajčiarmi i Dánmi kvôli najhoršej bilancii v minitabuľke vzájomných zápasov zaradil na poslednú pozíciu. Zároveň ale majú Česi stále nádej pri víťazstve nad Rusmi v riadnom hracom čase aj na druhé miesto v skupine.

Pritom Švajčiari mali zápas s Dánmi dobre rozohraný, v 11. minúte ich dostal do vedenia Kris Schmidl a za 66 sekúnd zvýšil syn českých rodičov Kevin Fiala. Lenže ešte v úvodnej časti znížil Oliver Bjorkstrand a v 33. minúte vyrovnal v presilovej hre Anders Krogsgaard. Hneď za 24 sekúnd síce vrátil Švajčiarom vedenie Timo Meier, ale v 36. minúte zmazal stratu v ďalšej početnej výhode Mikkel Aagaard a v rozstrele rozhodol o historicky prvej výhre dánskych juniorov medzi elitou Bjorkstrand.

B-skupina (Air Canada Centre, Toronto):

Švajčiarsko – Dánsko 3:4 po sam. nájazdoch (2:1, 1:2, 0:0 – 0:0, 0:1)
Góly: 11. Schmidli (Hischier), 12. Fiala (Malgin, Meier), 35. Meier (Siegenthaler, Malgin) – 18. Bjorkstrand (Ehlers, M. Eller), 35. Krogsgaard (Hertzberg, Aagaard), 36. Aagaard (Olesen), rozhodujúci sam. nájazd Bjorkstrand
Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0