Košičania si z Oulu odnášajú bod, na ľade favorita padli v predĺžení

Hokejisti HC Košice prehrali v stredajšom zápase A-skupiny Ligy majstrov s fínskym tímom Kärpät Oulu na jeho ľade 2:3.

24.09.2014 20:23 , aktualizované: 21:06
Peter Bartoš, Oulu Foto: ,
Košický útočník Peter Bartoš v obklopení hráčov Oulu Juliusa Junttilu a Mikku Niemelu v zápase 2. kola.

Rozhodnutie padlo z hokejky domáceho obrancu Adama Masuhra päť sekúnd pred koncom predĺženia. Košičania si do tabuľky A-skupiny pripísali 1 bod a celkovo so 4 bodmi sú stále na poslednom štvrtom mieste. Fínsky majster je na opačnom póle tabuľky s 10 bodmi.

Liga majstrov – A-skupina:
Kärpät Oulu (Fín.) – HC Košice 3:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 – 1:0)

• Góly: 1. Donskoi, 32. Junttila (Kemppainen, Donskoi), 65. Masuhr (Donskoi, Kukkonen) – 20. Sojčík, 30. Šeda (Spilar), vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Vladyka (ČR), Lindqvist – Orava, Perämäki (všetci Fín.)
  • Kärpät: Tarkki – Kukkonen, Masuhr, Niemela, Glenn, Spang, Jutivaara, Vallin – Pyörälä, Deschamps, Davis – Manninen, Haataja, Huml – Junttila, Kemppainen, Donskoi – Keranen, Suoranta, Alikoski
  • HC Košice: Hylák – Cebák, Jánošík, Černák, Štrbák, Drgoň, Šeda, Macejko – Lapšanský, M. Bartánus, Kolena – Spilar, Jenčík, Češík – P. Bartoš, Matúš Chovan, Stupka – Hinďoš, Hrnka, Sojčík

Od úvodného buly ubehlo len niekoľko sekúnd, keď Košičanom unikol domáci útočník Donskoi a svoje sólo zakončil gólom – 1:0. Domáci ovládli hru a hosťom nepríjemne zatápali najmä v presilovkách pri vylúčení Bartánusa a Šedu. Pokusy Davida, Spanga, Masuhra či Donskoia sa gólom neskončili. Na druhej strane udreli Košičania, keď to možno ani sami nečakali. V poslednej minúte prvej tretiny unikol Sojčík a strelou švihom pod hornú žŕdku vyrovnal na 1:1. Efektivita Košíc bola v tomto zápase rozhodne lepšia ako hra.

V polovici stretnutia šikovný Spilar vystihol rozohrávku Davisa, zaviedol puk do útočného pásma, zadovkou našiel Šedu a skúsený obranca dostal slovenského majstra do vedenia – 1:2. Hostia sa tešili z tesného náskoku ani nie dve a pol minúty, keď Junttila vyrovnal na 2:2. V tretej tretine Hylák betónom vychytal Haataju a keď sa neujali ani ďalšie šance lepšie korčuľujúcich Fínov, duel sa posunul do predĺženia. V ňom mali šance Donskoi aj Lapšanský a napokon o všetkom rozhodol 5 sekúnd pred záverečnou sirénou švédsky obranca Adam Masuhr.

Hlasy (zdroj: hckosice.sk):
Peter Sojčík (útočník HC Košice): „Pri mojom góle som sa vracal do tretiny, súperov hráč prihral na môjho beka a tomu som puk vypichol. Sledoval som obrancu aj brankára, napokon ma ich zadák nechal vystreliť. Volil som svoju tradičnú strelu ponad lapačku a našťastie to tam padlo. Mám z toho veľkú radosť.“

Michal Šeda (obranca HC Košice): "Súper mal pred mojím gólom celkom sľubnú príležitosť, ale puk napokon stratil a nič z toho nevyťažil. Na hokejku si ho zobral Gabo Spilar, potiahol ho do tretiny a prenechal mi ho. Oprel som sa do strely a išlo už iba o to, aby som trafil bránku. Našťastie sa mi to podarilo, čo ma veľmi teší. Streliť gól na ľade fínskeho majstra je rozhodne príjemný pocit, ale škoda, že napokon nebol víťazný.

Alexandr Hylák (brankár HC Košice): „Chytalo sa mi dobre, ale začiatok z našej strany nebol najlepší. Už po niekoľkých sekundách sme dostali gól z brejku, čo rozhodne nie je nič príjemné. Potom som sa do toho dostal, pomohlo mi pár zákrokov. Už od prvého zápasu s Kärpätom som mal jasno v tom, čo od tohto súpera môžem očakávať. V podstate neustále som mal nejakú prácu, pretože aj keď to neboli vždy iba strely, tak pred bránkou boli rôzne iné situácie a bol som neustále v pohybe. To je pre brankára oveľa lepšie, než keby tam mal stáť bez kontaktu s pukom. Hokejisti Kärpätu hrali skutočne dobre. Často si menili pozície a bolo úplne bežné, že obranca bol z ničoho nič v rohu útočnej tretiny. Súper hral takto v podstate počas celého zápasu, aj keď postupne mu už dochádzali sily, pretože sa nedá hrať 65 minút úplne na maximum.“

Ďalší zápas A-skupiny:
Bílí Tygři Liberec (ČR) – Kolín Haie (Nem.) 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Góly: 9. Jelínek (Gřegořek, Bulík), 32. Bulík (Jelínek, Gřegořek) – 40. Sulzer (Ohmann, Jamie Johnson), 2203 divákov