Američania nestačili na Rusov, Česi prišli o náskok proti Fínom

Hokejová reprezentácia Ruska zvíťazila vo štvrtkovom súboji štvrťfinále majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov vo švédskom Malmö nad výberom USA 5:3 a postúpila do semifinále.

02.01.2014 15:19 , aktualizované: 19:52
USA - Rusko, Pavel Bučnevič Foto: ,
Rus Pavel Bučnevič sa počas štvrťfinále juniorských majstrovstiev sveta v Malmö teší z gólu v sieti Američanov pred striedačkou súpera.

Mladí Rusi prehrávali po prvej dvadsaťminútovke 2:3, ale v druhej časti otočili vývoj zápasu dvoma gólmi v rýchlom slede v početných výhodách o dvoch hráčov. O obidva kľúčové presné zásahy sa postaral 18-ročný Nikita Zadorov z tímu NHL Buffalo Sabres. Na konečných 5:3 pre „zbornú“ upravil v poslednej minúte do prázdnej bránky svojím druhým gólom v stretnutí Pavel Bučnevič.

Fínski hokejisti sa stali druhými semifinalistami majstrovstiev sveta. Vo štvrťfinále v hale Arena zvíťazili nad rovesníkmi z Česka 5:3, hoci pred koncom druhej tretiny prehrávali 1:3. Ich súpermi sa stali mladí Kanaďania, ktorí hale Isstadion zvíťazili nad rovesníkmi zo Švajčiarska 4:1.

Zástupcovia krajiny javorového listu budú v semifinále hrať s Fínmi

Po štvrtku sú bližšie k záchrane medzi elitou reprezentanti Nórska, ktorí zdolali výber Nemecka hladko 3:0. Nóri po bezgólovej I. tretine otvorili skóre duelu v 26. min v presilovke Ronnildom, o minútu neskôr pridal ich druhý presný zásah Svendsen a definitívnu gólovú bodku za stretnutím dal v 34. min Klavestad počas päťminútovej početnej výhody, keď trest do konca duelu dostal Leon Draisaitl za nebezpečnú hru s vysokou hokejkou.

Druhý zápas série o záchranu je na programe v piatok 3. januára o 16.00 h. Ak v ňom opäť uspejú nórski hokejisti, zabezpečia si účasť v najvyššej kategórii MS 20 aj pre nasledujúcu sezónu a do A-skupiny I. kategórie zostúpia Nemci. Ak sa piatkový zápas skončí triumfom nemeckého výberu, rozhodujúci tretí duel sa uskutoční v nedeľu 5. januára o 12.00 h.

Vo štvrtok je v Malmö na programe aj ďalšie štvrťfinálové stretnutia, Slováci si o 19.30 h zmerajú sily s domácimi Švédmi.

štvrťfinále:

USA – Rusko 3:5 (3:2, 0:2, 0:1)
Góly: 9. Matteau, 12. Hartman, 17. Kerdiles – 10. a 60. Bučnevič, 34. a 35. Zadorov, 7. Grigorenko

Fínsko – Česko 5:3 (1:1, 1:2, 3:0)
Góly: 3. Saku Mäenalainen (Teräväinen, E. Lindell), 39. J. Ikonen (R. Kulmala), 46. H. Ikonen (M. Lehtonen), 52. S. Kinnunen (R. Kulmala, J. Ikonen), 60. Saku Mäenalainen – 4. Simon (Pastrňák, Martin Procházka), 32. Martin Procházka (Simon, J. Vrána), 35. Faksa (Tomeček, Dominik Volek)

Kanada – Švajčiarsko 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Góly: 19. G. Reinhart, 30. Mantha (tr. str.), 45. Lazar (G. Reinhart), 54. Pouliot – 40. Dunner (Mirco Müller, Fiala)