Demitra: HC Lev? Tím nemá brankára a obrana je takisto slabšia

07.08.2011 13:13
Pavol Demitra
Pavol Demitra s účesom á la mikrofón. Autor:

Až na sklonku svojej kariéry sa útočník ruského Lokomotiu Jaroslavľ Pavol Demitra tešil z ocenenia Zlatý puk pre najlepšieho útočníka Slovenska. Tridsaťšesťročný center, ktorý sa po neúspechu na domácom svetovom šampionáte rozlúčil s reprezentačným dresom, uspel v konkurencii Mariána Hossu a Ladislava Nagya.

Pri preberaní ceny dostal od moderátora galavečeru Petra Kočiša hračkársky počítač a hodinky, teda náhradu za veci, ktoré mu tesne pred začiatkom MS v Bratislave odcudzili v reálnej podobe z hotelovej izby. Bonusom bola veľká parochňa, ktorá pripomínala mikrofón.

Čo pre vás znamená toto ocenenie?
Je to hlavne dôkaz toho, že vďaka tvrdému tréningu aj v mojom veku môžem vyhrať takúto anketu. Naozaj ma to prekvapilo, pretože na Slovensku máme množstvo skvelých útočníkov na čele s Majom Gáboríkom a Hossom.

Pri preberaní ceny ste si po dlhých rokoch mohli vychutnať pocit dlhých vlasov…
(smiech) V sále mi bolo aj bez tej parochne poriadne teplo, takže som rád, že som si ju mohol dať po chvíľke dole. Tak ako to mám teraz mi to vyhovuje.

Celkovým víťazom ankety sa stal Zdeno Chára, je Zlatý puk v dobrých rukách?
Zdeno a Višňa by si to zaslúžili rovnako. Obaja dokázali veľa – Zdeno vyhral Stanley Cup, Ľubo bol zasa najproduktívnejším obrancom ligy. Niekto však musí vyhrať, tento rok sa to podarilo Zdenovi.

Hokejistom Slovenska ste už raz boli (v roku 1999), no prvýkrát ste sa stali najlepším útočníkom. Je to dobrá motivácia pred ďalším rokom?
Ja sa len snažím robiť to, čo ma baví. Hokej milujem a je jedno koľko mám rokov. Pevne verím tomu, že aj ďalší ročník bude minimálne tak dobrý ako ten posledný. Ja sa totiž dokážem stále motivovať, v každom roku si chcem niečo dokazovať. 

Bolo teda rozhodnutie odísť z NHL do KHL pre vašu kariéru prospešné?
Za všetko ďakujem svojej manželke, ktorá ma prehovorila aby som aj po veľmi zlom období vo Vancouvri ešte hral ďalej a skúsil to. V Jaroslavli som chytil druhý dych, a aj preto sa už neviem dočkať novej sezóny.

Ak by sme požiadali vašu manželku, aby vás prehovorila aj na návrat do reprezentácie, uspeli by sme?
Už viackrát som povedal, že toto je pre mňa uzavretá kapitola. V národnom drese som prežil veľa krásnych chvíl, no je naozaj čas na generačnú výmenu. Nechám priestor mladším.

Mátajú vás ešte spomienky na svetový šampionát?
Nie je to nič príjemné. Naozaj sme veľmi chceli uspieť, ale bohužiaľ sa nám to nepodarilo. To, ako sme dopadli, bolo kruté.

Pri vašej rozlúčke po zápase s Dánskom ste na ľade plakali. Videli ste tie zábery v opakovaných záznamoch?
Viackrát som si to pozrel so synom. To, ako sa so mnou lúčili fanúšikovia i všetci chalani bolo niečo neuveriteľné. Tie momenty si budem pamätať do konca života.

Sledujete vývoj ohľadom voľby nového trénera Slovenska? Rozhodnúť by sa malo medzi Jánom Filcom a Vladimírom Vůjtkom…
Obidvoch veľmi dobre osobne poznám. Sú to skvelí odborníci a takisto aj ľudia. Uvidíme, ktorí z nich to bude, no jedno je jasné, ak sa novým trénerom stane pán Filc či Vůjtek, bude to dobrý tréner!

Aký silný bude Lokomotiv v novej sezóne?
Ešte lepší ako vlani. Kúpili sme nového brankára a takisto aj hráčov do obrany a útoku. V Jaroslavli sú všetci maximalisti, takže máme opäť najvyššie ambície.

Čo hovoríte na tím HC Lev Poprad?
Pozrel som si káder, Ľubo Bartečko a Laco Nagy budú ťahúňmi. Tím však nemá brankára, obrana je takisto poslabšia. Určite to však bude veľký zážitok pre fanúšikov.

KHL opustila jedna z najväčších hviezd Jaromír Jágr, ktorý sa vrátil do NHL. Ako hodnotíte jeho rozhodnutie?
Jarda je človek, čo má rád výzvy. Hoci mu tiahne na štyridsiatku stále je to geniálny hokejista, ktorý sa presadí v ktorejkoľvek lige. Určite to má celé dobre premyslené a vie čo robí.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku