Slovenky rekordným triumfom prepísali históriu

Slovenská ženská hokejová reprezentácia si po rekordnom sobotňajšom víťazstve 82:0 nad Bulharskom nielen udržala nádej na postup na ZOH v roku 2010, ale prestrieľala sa aj do historických tabuliek Medzinárodnej federácie ľadového hokeja (IIHF). Vyšší výsledok štatistici zaznamenali iba v zápase hráčov do 18 rokov na šampionáte Ázie a Oceánie v roku 1998 medzi Kórejskou republikou a Thajskom (92:0).

08.09.2008 16:59
Hokejistky Slovenska Foto:
Hokejistky Slovenska.

Zverenkyne Miroslava Karafiáta dosiahli rekordné víťazstvo v histórii slovenských reprezentácií. Zaujímavosťou je, že s Bulharmi zaznamenal svoje doteraz najvyššie víťazstvo v histórii aj slovenský seniorský výber mužov. Pred štrnástimi rokmi v Poprade na turnaji C-kategórie majstrovstiev sveta vyhralo slovenské „áčko“ vysoko 20:0.

Slovenky s Bulharkami už v 6. min viedli 10:0, v prvej tretine dali napokon 31 gólov a strelecky uragán pokračoval aj naďalej. V poradí 50. gól padol v 37. min, 80. v čase 58:44 min. Bulharskí tréneri v 57. min za stavu 0:77 odvolali brankárku Šoševovú a hrali dve minúty power play, potom sa do bránky postavila Draževová. O slovenské góly sa podelilo 14 hráčok, Čulíková dala desať, Veličková deväť. Brankárka SR Kvaková bola v zápase bez práce, pomer striel bol 139:0.

Perličkou je, že najúspešnejšie boli Slovenky v 6. min duelu, v ktorej strelili štyri góly. Naopak, ani raz neskórovali až počas deviatich jednominútových úsekov – v 15., 23., 28., 41., 46., 47., 49., 50. a 55 min. Najdlhší časový úsek medzi dvoma presnými zásahmi, okrem tých medzi jednotlivými tretinami, bol 2:42 min medzi 65. a 66. gólom v sieti Bulhariek (od času 47:42 do 50:24).
Slovenky bez straty bodu triumfovali na predkvalifikačnom turnaji v lotyšskom meste Liepaja a v novembri budú hrať v konkurencii Nemecka, Kazachstanu a Francúzska v Bad Tölzi o jedinú miestenku do Vancouveru.