V St. Louis spomínali na Demitru. Quenneville: Miloval som ho trénovať

09.11.2011 04:28
Pavol Demitra
Joel Quenneville (vľavo) a Al McInnis tlieskajú na počesť Pavla Demitru. Autor:

Vedenie, hráči a fanúšikovia klubu NHL St. Louis Blues si pred domácim zápasom proti Chicagu Blackhawks uctili pamiatku tragicky zosnulých Pavla Demitru a Igora Koroleva, ktorí prišli o život pri leteckom nešťastí hokejového tímu Lokomotiv Jaroslavľ. Obaja nosili v tíme Blues dres s číslom 38, obaja sa zapísali nezmazateľne do histórie klubu.

Poctu a hold niekdajším hráčom Blues prišlo vzdať množstvo bývalých hráčov St. Louis, pričom nechýbali ani hviezdy ako Brett Hull, Curtis Joseph, Geoff Courtnall, Keith Tkachuk, Tony Twist, Kelly Chase, Jamie Rivers, Scott Young, Jeff Brown, Jim Campbell či Peter Šťastný. Z aktívnych hokejistov spomínali obranca Barret Jackman, ako aj tréner Chicaga Joel Qunneville, ktorý na lavičke bluesmenov sedel osem rokov.

Na svojho skvelého kamaráta a krajana z Trenčína spomínal taktiež Marián Hossa z tímu Blackhawks, v domácom mužstve zasa brankár Jaroslav Halák.

Spomienka na Pavla Demitru a Igora Koroleva.
Spomienka na Pavla Demitru a Igora Koroleva. Autor: blues.nhl.com

Pamiatku Igora Koroleva si priamo v Scottrade Center uctila jeho najbližšia rodina – manželka Vera a dcéry Kristina a Anastasia. Demitrova manželka Mária s deťmi Lucasom a Zarou sa z účasti na spomienke ospravedlnili, no Majka za celú rodinu poslala vedeniu klubu list. „V St. Louis sme sa cítili ako doma. Strávili sme tam sedem krásnych rokov, počas ktorých bolo všetko jednoducho úžasné. Hráči, tréneri, fanúšikovia, rodiny Paľkových spoluhráčov ako aj celé mesto nám vytvárali pocit domova. Paľko najradšej hrával po boku Keitha Tkachuka, vždy sa tešil na zápasy po jeho boku. Vždy rád hovoril aj o trénerovi Quennevillovi, ktorý mu veril. Náš syn Lucas sa narodil v St. Louis. Verím, že mu raz budem môcť ukázať toto krásne mesto opäť. Z celého srdca vám ďakujem, že si takto spomínate na môjho Paľka. S pozdravom Maja, Lucas a Zara,“ napísala v liste Mária Demitrová.

V St. Louis spomínali na Pavla Demitru a Igora...
V St. Louis spomínali na Pavla Demitru a Igora Koroleva. Autor: blues.nhl.com

Na jedného z najlepších hokejistov slovenskej histórie si zaspomínal aj Keith Tkachuk, Demitrov dlhoročný partner z útoku. „Nikdy naňho nezabudnem. Na ľade bol skvelý, hral so zanietením, aké sa len tak nevidí.“

Spomienka na Pavla Demitru

„Pav bol skvelý chlapík. Miloval som ho trénovať. Mal som s ním naozaj veľmi dobrý vzťah na ľade aj mimo neho,“ povedal tréner Quenneville, ktorý viedol Demitru v rokoch 1997–2004. Terajší kouč Chicaga pokračoval: „Poznali sme sa tak dobre, že veľakrát nemusel povedať ani slovko a vedel som na čo myslí. Len sa na mňa niekedy pozrel a akoby hovoril: ‚tréner už ma pošlite do hry.‘ A ja som tak hneď urobil. Mal ambíciu a schopnosť rozhodovať zápasy, čo ma na ňom hneď upútalo.“

Po boku Demitru nastupoval roky aj Jamal Mayers. Podľa jeho slov bol Demitra neuveriteľne súťaživý typ s veľkým srdcom. „Pre hokej je to obrovská strata. Vždy podporoval všetkých okolo seba, aby tak posúval vpred aj sám seba. To, čo sa stalo, je obrovská tragédia, hlavne pre rodiny pozostalých. Ťažko sa mi hľadajú slová. Je to hrozne smutné.“

Keith Tkachuk spomína na Pavla Demitru.
Keith Tkachuk spomína na Pavla Demitru. Autor: www.nhl.com

Spomienková akcia vedenia St. Louis dojala i Mariána Hossu, ktorý sa s Demitrom poznal dlhé roky. „Som rád, že sa Paľovi dostalo takejto pocty. Paľo bude vždy v mojom srdci. Najťažšie je na tom jeho manželka Majka, no my tu sme pre ňu a vždy jej pomôžeme,“ vyhlásil Hossa, ktorý nosí Demitrovo číslo 38 na korčuliach.

„Je to veľmi, veľmi smutné. Niektorí hráči vám zostanú v pamäti navždy. Demitra to nemal ľahké. Draftovali ho z 9. kola, v Ottawe veľa šancí nedostával, no v St. Louis hokejovo neuveriteľne vyrástol. V kariére toho dosiahol veľa, bol to skvelý človek,“ dodal pri spomienke na svojho niekdajšieho zverenca Joel Quenneville.

Hráči Blues nastúpili na duel s Chicagom s číslom 38 na drese, pričom následne sa táto kolekcia dresov dostane do dražby. Vyzbierané peniaze poputujú do nadácie Demitra-Korolev, ktorá dotuje hokejom talentované deti zo sociálne slabších rodín nielen v St. Louis, ale aj v Európe.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku