Kanadskej nádeji sa stal osudným motocykel

31.05.2008 14:31
Dopravná nehoda
Dopravná nehoda Autor:

Dopravná nehoda pripravila kanadský hokej o ďalšiu z veľkých nádejí. Pri jazde na motocykli zahynul vo štvrtok na hlavnej ceste pri Lemarqu v kanadskej provincii New Brunswick člen zlatého kanadského výberu z juniorských majstrovstiev sveta 2006 vo Švédsku Luc Bourdon.

Smutným paradoxom je, že rodák zo Shippaganu si motorku zakúpil iba pár dní pred tragickou nehodou, nezanedbateľnú úlohu zohrala teda neskúsenosť mladého hokejistu. Príčinou nešťastia bola zrážka Bourdonovho motocykla s nákladným automobilom.

„Vodič nákladného auta sa zo všetkých síl snažil zabrániť zrážke, už to žiaľ nebolo možné,“ povedal policajný vyšetrovateľ Roch Fortin.

„Motocykel si kúpil iba tri dni pred nehodou. Bol ním nadšený. Obaja sme si uvedomovali, že jazda na nej môže byť nebezpečná, ale ani v najhoršom sne sme si nedokázali predstaviť niečo podobné. Som presvedčený, že nešiel prirýchlo. No asi urobil nejaký zlý pohyb alebo niečo podobné a pri takých chybách nemáte už druhú šancu. Stále tomu nemôžem uveriť, je to veľmi ťažké – bol mojím najlepším priateľom,“ povedal Bourdonov spoluhráč z juniorských výberov „javorových listov“ a hráč Pittsburghu Penguins Kris Letang.

Dvadsaťjedenročný obranca mal tvoriť budúcnosť tímu NHL Vancouver Canucks, ktorý si ho vybral z 10. miesta prvého kola vstupného draftu v roku 2005. V práve vrcholiacej sezóne NHL dostal Bourdon príležitosť v 27 zápasoch, využil ju na strelenie dvoch gólov. Väčšinu času však strávil vo farmárskom tíme Manitoba Moose v AHL, kde si pripísal na konto 14 kanadských bodov za 6 gólov a 8 asistencií.

„Organizáciu Vancouver Canucks táto správa hlboko zarmútila, rád by som vyjadril sústrasť Lucovej rodine. Luc bol mimoriadne talentovaný chlapec, čakala ho skvelá budúcnosť. Do hokeja vkladal srdce a bol cenným členom kádra na ľade aj mimo neho,“ uviedol generálny manažér Vancouveru Mike Gillis.

Ľútosť nad stratou mladého života vyjadril aj výkonný riaditeľ hráčskej asociácie NHLPA Paul Kelly: „Tvrdou prácou a vytrvalosťou bol Luc na najlepšej ceste splniť si svoj sen a stať sa hráčom NHL. Mal pred sebou sľubnú kariéru, bude chýbať všetkým, ktorí ho poznali.“
Komisár NHL Gary Bettman v piatok vyhlásil, že pred sobotňajším štvrtým duelom finále play off medzi Pittsburghom a Detroitom si hráčovu pamiatku prítomní uctia minútou ticha. „Rodina Národnej hokejovej ligy súcití s rodinou, priateľmi a spoluhráčmi Luca Bourdona. Na znak úcty k mladému životu, ktorý vyhasol oveľa skôr, než prišiel jeho čas sme sa rozhodli pre minútu ticha pred sobotňajším zápasom,“ povedal Bettman.
„Je veľmi smutné, keď sa niekomu tak mladému stane čosi podobné. V takom momente si uvedomíte, že život má nevyčísliteľnú cenu a my všetci máme obrovské šťastie,“ vyhlásil kapitán „tučniakov“ Sidney Crosby.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku