Halák debutoval v NHL víťazne!

Slovenský brankár Jaroslav Halák má za sebou vydarenú premiéru v NHL. Gólman Montrealu vychytal v Columbuse víťazstvo 3:2, keď zaznamenal 31 úspešných zákrokov. Oba góly dostal až v tretej tretine. Dvadsaťjedenročný Bratislavčan sa výrazne zaslúžil o zastavenie série prehier Canadiens, ktorá trvala šesť zápasov.

19.02.2007 00:44 , aktualizované: 02:41
Jaroslav Halák Foto:
Jaroslav Halák chytá šancu útočníka Fredrika Modina z Columbusu. Slovenský brankár Montrealu vychytal pri debute v NHL víťazstvo.

Odchovanec bra­tislavského hokeja sa stal štvrtým slovenským brankárom, ktorý nastúpil na zápas v NHL. V minulosti to boli Ján Lašák a Rastislav Staňa a súčasnou oporou Colorada je Peter Budaj.

Halák podal v Columbuse veľmi solídny výkon a nemal ďaleko od shutoutu. Debut snov mu však prekazili v tretej tretine za stavu 0:3 dvomi rýchlymi gólmi Žerdev a Brule, ktorí na slovenského brankára pálili spomedzi kruhov. Za inkasované góly Halák nemohol. Blue Jackets v závere rozpútali pred bránkou Montrealu peklo a Halák viacerými perfektnými zákrokmi svoj tím podržal. Po stretnutí ho vyhlásili za druhú hviezdu duelu.

Najviac sa strieborný medailista z MS do 18 rokov zaskvel v závere prvej tretiny, keď ešte za stavu 0:0 chytil tutovky Bruleho a Svitova. V druhej tretine zneškodnil aj sólový nájazd aktívneho Svitova. „Je veľmi rýchly a ohybný. Dokazuje, že Montreal s ním môže počítať,“ chválili Haláka komentátori televízie FSN Ohio.

„Spravil kľúčové zákroky keď sme to veľmi potrebovali.
Nezlomili ho ani dva rýchle góly a naďalej bol koncentrovaný,“ pridal komplimenty na slovenského brankára kapitán Canadiens
Saku Koivu.

Halák bol po stretnutí spokojný s víťazstvom, hoci nebol ďaleko od toho, aby sa stal štvrtým brankárom Montrealu, ktorý pri debute vychytal shutout. „Určite by to bolo krásne, ale dôležité je, že sme získali body,“ povedal po svojom prvom zápase v NHL Halák, ktorého klubu povolal po zranení jednotky Cristobala Hueta. Halák si miesto v NHL „vypýtal“ vďaka skvelým výkonom na farme v Hamiltone. V nižšej súťaži AHL je štatisticky najlepší gólman ligy.

Debuty slovenských brankárov v NHL:
meno dátum klub min. súper zákr. in.g. výsl.
Ján Lašák 9.4.2002 Nashville 60 St. Louis 39 3 2:3
Rastislav Staňa 14.11.2003 Washington 20 Tampa Bay 7 0 2:5
Peter Budaj 8.10.2005 Colorado 60 Dallas 16 2 3:2
Jaroslav Halák 18.2.2007 Montreal 60 Columbus 31 2 3:2

Marcel Hossa má v posledných zápasoch formu ako hrom! Proti Chicagu strelil siedmy gól v sezóne, ktorý znamenal triumf jazdcov 2:1. Darilo sa aj Richardovi Zedníkovi. Banskobystričan sa trafil do siete Pittsburghu, no jeho Capitals prehrali 2:3.

Mladší brat Mariána Hossu akoby chcel napodobňovať výkony svojho brata a v poslednej dobe patrí k hviezdam Rangers. Výbornú formu potvrdil v Madison Square Garden, kde bol ústrednou postavou duelu s Chicagom. Prvý gól totiž padol po tom, čo ho obranca Blackhawks Brent Seabrook fauloval a z nasledujúcej presilovky otvril skóre Martin Straka. O desať minút neskôr si mohlo 18 200 divákov opäť zakričať slovíčko góóóól, a tento raz mieril do čierneho práve Hossa.

Zverenci trénera Toma Renneyho si víťazstvo už nenechali vziať, hoci v závere druhej časti hry zdramatizoval priebeh duelu Martin Havlát a postaral sa tak o výsostne česko-slovenské gólové predstavenie. Víťazný gól putoval na konto Marcela Hossu, ktorý z posledných ôsmich stretnutí nazbieral sedem bodov. Rodákovi z Ilavy veľmi pomáha zaradenie do prvej útočnej formácie po boku Jágra a Straku, ako aj pravidelné nasadzovanie na presilové hry. Aj vďaka tomu odohral vyše 18 minút.

3. február Tampa Bay 0 1 1

Opäť sa herne darilo slovenskej légii v Minnesote, hoci Wild napokon podľahli na ľade St. Louis 3:5. Marián Gáborík si v drese hostí pripísal gól a asistenciu, Pavol Demitra zaznamenal svoj osemnásty presný zásah v sezóne. Divosi síce v prvej tretine vyrovnali dvojgólové manko, ale na tri inkasované góly v druhej časti už odpovedal iba Demitra tri minúty pred koncom.

Minnesota prehrala vôbec prvýkrát v sezóne, keď skóroval Gáborík. Predtým v trinástich zápasoch pri góle slovenského kanoniera Wild dvanásťkát vyhrali a raz bodovali po remíze v riadnom čase. Gáborík má v posledných štyroch dueloch úctyhodnú bilanciu – päť gólov a tri asistencie. St.Louis sa darí, vyhralo tretíkrát za sebou.

Hrdinom kalifornského derby v Anaheime bol slovenský obranca Los Angeles Ľubomír Višňovský. Najskôr pätnástym gólom v sezóne otvoril skóre zápasu, potom asistoval pri góle Cammalleriho a úspešný večer zavŕšil víťazným gólom v samostatných nájazdoch. Višňovský v šiestej sérii ukončil zápas strelou pomedzi betóny brankára Ducks Jeana-Sebastiana Giguera. „Zaslúžil si to. V zápase inkasoval tvrdý úder, ale nakoniec ukázal, že má v sebe veľa odhodlania. Veľa tímov ide po najlepších hráčoch, netvrdím, že my to nerobíme. Višňovský je skvelý hráč a som veľmi rád, že dal víťazný gól,“ chválil slovenského obrancu tréner LA Marc Crawford.

Kings svojmu súperovi rovnakou mincou vrátili deň starú prehru v nájazdoch. Višňovský sa okrem gólových momentov zapísal do dejín zápasu aj smutnejšie. V predĺžení skončila jeho tvrdá strela v tvári hviezdneho obrancu Ducks Chrisa Prongera, ktorý zápas nedohral. Nakoniec nejde o vážne zranenie, hoci spočiatku vyzerala situácia veľmi vážne. „Našťastie to dostal viac do brady ako do krku. Nie je to také zlé, ako sa zdalo na prvý pohľad,“ povedal tréner Anaheimu Randy Carlyle.

Sumáre nočných stretnutí

NY RANGERS – CHICAGO 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Góly: 2. Straka (Jágr, Průcha), 12. MARCEL HOSSA (M. Cullen) – 39. Havlát (St. Pierre, Keith)
Strely na bránku: 29:22. Brankári: Lundqvist – Giguere. Vylúčení: 2:4 z toho Hollweg na 5 min – Lapointe na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Diváci: 18 118.
Hviezdy zápasu: Lundqvist, Straka, Havlát.

DALLAS – SAN JOSE 5:2 (1:0, 2:0, 2:2)

Góly: 7. Barnes (Zubov, Sydor), 36. Ribeiro (Modrý), 40. Lehtinen (Modano, Sydor), 43. Ribeiro (Zubov, Sydor), 59. Lehtinen – 42. M. Bell (Vlasic, M. Michálek), 54. Grier (J. Thornton, Rissmiller).
Strely na bránku: 21:19. Brankári: Turco  – Nabokov. Vylúčení: 5:5, navyše Barch na 5 min. – Mclaren na 5 min., presilovky 1:1, oslabenia 0:0. Diváci: 17 849.
Hviezdy zápasu: Zubov, Halpern, Ribeiro.

PITTSBURGH – WASHINGTON 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Góly: 6. Recchi (Gončar, Crosby), 39. Maklin (Gončar, Ouellet), 42. Talbot (C. Armstrong, Christensen) – 8. ZEDNÍK (Schultz, Brashear), 60. Siomin (Pettinger, Fehr).
Strely na bránku: 25:31. Brankári: Thibault  – Johnson. Vylúčení: 4:4, presilovky 1:0, oslabenia 0:0. Diváci: 17 132.
Hviezdy zápasu: Malkin, Gončar, Siomin.

COLUMBUS – MONTREAL 2:3 (0:0, 0:3, 2:0)

Góly: 49. Žerdev (Svitov, Hainsey), 52. Brule (Fiodorov, Fritsche) – 21. Ryder (Koivu, Souray), 27. Koivu (Ryder, Higgins), 29. Bouillon.
Strely na bránku: 33:28. Brankári: LeClaire – HALÁK. Vylúčení: 7:4, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Diváci: 16.116.
Hviezdy zápasu: Ryder, HALÁK, Brule

ST. LOUIS – MINNESOTA 5:3 (2:2, 3:0, 0:1)

Góly: 7. Mayers (McClement), 12. Backes (Čajánek, Backman), 26. McClement (Stempniak), 28. Backes (Stempniak, Brewer), 37. Tkachuk (Johnson, Jackman) – 15. Hall (White, Parrish), 20. GÁBORÍK (Rolston, Johnsson), 57. DEMITRA (Parrish, GÁBORÍK)
Strely na bránku: 30:36. Brankári: Legace – Backström (41. Harding). Vylúčení: 5:7, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0. Diváci: 13.721.
Hviezdy zápasu: Backes, Legace, McClement

ANAHEIM – LOS ANGELES 3:4 po nájazdoch (0:1, 1:1, 2:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 22. Kunitz (Selänne, McDonald), 42. Selänne (S. Niedermayer, Penner), 51. Getzlaf (Selänne. R. Niedermayer) – 14. VIŠŇOVSKÝ (Cammalleri, Kopitar), 28. Cammalleri (Kopitar, VIŠŇOVSKÝ), 44. D. Armstrong (Cammalleri, Sopel), rozhodujúci nájazd: VIŠŇOVSKÝ.
Strely na bránku: 42:24. Brankári: Giguere  – Burke. Vylúčení: 7:7, presilovky 2:2, oslabenia 0:0. Diváci: 17 363.
Hviezdy zápasu: Selänne, Burke, Getzlaf.

VANCOUVER – COLORADO 5:4 (2:2, 1:1, 2:1)

Góly: 7. D. Sedin (H. Sedin, Mitchell), 18. Cooke (B. Morrison, Fitzpatrick), 29. B. Morrison (Cooke, Mitchell), 42. H. Sedin, 44. B. Morrison (Näslund, Cooke) – 3. Brunette (P. Stastny, Liles), 11. B. Richardson (Guite), 34. Brunette (P. Stastny, Liles), 47. Laperriere (Arnason. McLean).
Strely na bránku: 20:36. Brankári: Luongo  – Theodore. Vylúčení: 2:4, presilovky 1:1, oslabenia 0:1. Diváci: 18 630.
Hviezdy zápasu: Cooke, Brunette, B. Morrison.