Krásna slovenská noc v NHL. Tatar ide ako dobre namazaný stroj

Slovenskí hokejisti Tomáš Tatar a Adam Ružička sa v noci na nedeľu blysli v NHL zhodne dvoma bodmi za gól i asistenciu. Tatar prvýkrát v zámorskej kariére bodoval v siedmom dueli za sebou a prispel k triumfu New Jersey nad Arizonou 4:2.

13.11.2022 06:54
Tomáš Tatar Foto:
Tomáš Tatar a jeho úprimná gólová oslava.
debata (3)

Ružička si otvoril strelecký účet v sezóne a Calgary aj vďaka nemu zdolalo Winnipeg 3:2. Ani vo svojom piatom dueli ročníka sa víťazstva nedočkal brankár Jaroslav Halák, s New Yorkom Rangers podľahol na ľade Nashvillu 1:2.

New Jersey natiahlo šnúru víťazstiev už na deväť zápasov, čo sa „diablom“ naposledy podarilo pred pätnástimi rokmi. Klubový rekord je 13 výhier za sebou v roku 2001. Výrazný podiel na tom má Tatar, ktorého vyhlásili za prvú hviezdu stretnutia s Arizonou.

V 7. minúte otvoril skóre, keď spoza bránky dostal prihrávku od Fabiana Zetterlunda a puk pohotovo poslal do siete. Bol to jeho tretí presný zásah v sezóne, skóroval aj v predchádzajúcom súboji s Ottawou. Coyotes síce na začiatku 10. minúty vyrovnali, no už o 23 sekúnd odpovedali domáci gólom Jacka Hughesa na 2:1, prihral mu naň Tatar.

Slovenský útočník tak má v 15 dueloch na konte 11 bodov (3+8). Víťazný zásah Devils si pripísal Jesper Boqvist a triumf ešte v druhej tretine spečatil Dougie Hamilton. Tatar odohral 16:15 min, mal dve strely na bránku a dva plusové body.

Naposledy vyšiel bodovo naprázdno 28. októbra proti Coloradu. Doteraz bola jeho maximom šesťzápasová šnúra s aspoň jedným bodom, dosiahol ju v drese Montrealu v sezóne 2019–2020 i v službách Detroitu (2014–2015).

Ružička dosiahol rovnako oba body už v prvej tretine duelu Calgary proti Winnipegu. Vo 4. minúte jeho bekhendovú strelu od pravého mantinelu usmernil do bránky jemným tečom Elias Lindholm a gól pôvodne pripísali slovenskému útočníkovi. Ten sa ale presného zásahu dočkal v 18. minúte, keď mu po rýchlom protiútoku parádne naservíroval pred bránku prihrávku Lindholm – 2:1.

O triumfe „plameňov“ rozhodol v druhej časti hry vo vlastnom oslabení Trevor Lewis. Dvadsaťtriročný Ružička má po štyroch zápasoch v sezóne bilanciu 1+2, proti Winnipegu odohral 13:16, mal dva plusové body i dve strely na bránku.

Newyorskí Rangers prehrali štvrtý z uplynulých piatich duelov. Halák v súboji na ľade Nashvillu inkasoval z 18 striel dvakrát a mal úspešnosť zákrokov 88,9 percenta. V 5. minúte ho zo svojej vôbec prvej strely v profilige prekonal fínsky útočník Juuso Pärssinen, ktorého v deň duelu povolali do prvého tímu z farmy v Milwaukee.

Druhý zásah domácich pridal v druhej tretine Mark Jankowski, za „jazdcov“ už iba skorigoval český útočník Filip Chytil. Halákov náprotivok Juuse Saros predviedol 34 zákrokov.

Pavol Regenda sa bodovo nepresadil v drese Anaheimu, ktorý doma prehral s Chicagom 2:3. Ducks pritom viedli 2:0. Regenda odohral takmer 16 minút a pripísal si až päť streleckých pokusov. Za hákovanie a hrubosť si odsedel štyri minúty na trestnej lavici. Zaznamenal aj mínusový bod a dva „hity“.

Montreal bez suspendovaného Juraja Slafkovského zdolal doma Pittsburgh 5:4 po predĺžení, rozhodol v ňom Mike Hoffman. Boston vyhral na ľade Buffala 3:1, keď sa dvoma gólmi prezentoval Patrice Bergeron a svoj premiérový gól v NHL dosiahol český obranca Jakub Zbořil.

NHL – výsledky:
Philadelphia – Ottawa 1:4, Florida – Edmonton 2:4, Buffalo – Boston 1:3, Montreal – Pittsburgh 5:4 pp, New Jersey – Arizona 4:2 /T. Tatar za domácich 1+1/, Toronto – Vancouver 3:2, NY Islanders – Columbus 4:3 pp, Nashville NY Rangers 2:1 /J. Halák za hostí 16/18/, Colorado -Carolina 4:1, Anaheim – Chicago 2:3, Calgary – Winnipeg 3:2 /A. Ružička za domácich 1+1/, Vegas – St. Louis 2:3, Los Angeles – Detroit 4:3.

Studenič dal víťazný gól, Nemec zaznamenal dve asistencie

Slovenský hokejista Marián Studenič si pripísal svoj tretí gól v prebiehajúcom ročníku nižšej zámorskej AHL. Rozhodol ním v druhej tretine o triumfe Texasu doma nad Rockfordom 3:2. Studenič má v 12 zápasoch na konte osem bodov (3+5).

Obranca Šimon Nemec zaznamenal dve asistencie v drese Uticy, v tretej tretine po nich jeho tím iba zmiernil hladkú prehru na ľade Syracuse 3:8. Nemec v 11 vystúpeniach nazbieral celkovo päť bodov (1+4) a má tri plusové body.

Miloš Kelemen s Tucsonom podľahli doma Coachelle 3:4 po predĺžení, slovenský útočník sa zapísal štyrmi strelami a dvoma „mínuskami“.