Halák s prvou výhrou, Tatar so Studeničom trávia debakel

Hokejisti Vancouveru v bránke s Jaroslavom Halákom zvíťazili v zápase zámorskej NHL doma nad Columbusom 4:3.

15.12.2021 06:51
Blue Jackets Canucks Hockey Halák Foto: ,
Jaroslav Halák v akcii počas zápasu Vancouver - Columbus.

Canucks otočili z 0:3 a pripísali si piate víťazstvo v sérii. Slovenský brankár zlikvidoval 20 z 23 striel hosťujúcich hráčov.

Dosiahol 87,5-percentnú úspešnosť zákrokov, pričom od druhej tretiny už za svoj chrbát nepustil žiadny puk a zaznamenal svoje prvé víťazstve v drese Vancouveru.

Najlepší centri v histórii NHL Fotogaléria - 20 fotiek Všetky fotky
1. Wayne Gretzky - 224 bodov

Haláka v úvodnej dvadsaťminútovke prekonal dvakrát Eric Robinson, raz Max Domi, ale tréner Bruce Boudreau skúseného slovenského brankára podržal, nevystriedal ho a ten sa mu za to oplatil.

Po nepresvedčivej prvej tretine, keď dostal tri góly z dvanástich striel, “zatiahol roletu” a svoj prvý štart od 28. novembra premenil na víťazstvo.

Canucks uspeli v piatich zápasoch za sebou naposledy vo februári 2020. Pod vedením nového trénera Boudreaua, ktorý vymenil Travisa Greena, ešte tím zo západnej časti Kanady neprehral.

O triumfe Canucks rozhodol v presilovke 59 sekúnd pred koncom svojim druhým gólom v zápase Bo Horvat. Presadili sa aj Elias Pettersson a Vasilij Podkolzin. Tri asistencie zaznamenal Quinn Hughes.

New Jersey Devils s Tomášom Tatarom a Mariánom Studeničom v zostave prehrali vo Philadelphii 1:6. Ani jeden zo slovenských útočníkov nebodoval, obaja si pripísali po jednej “mínuske.”

Hviezdou duelu bol útočník Flyers Cam Atkinson, ktorý zaznamenal siedmy hetrik v kariére a pridal aj asistenciu. “Strieľanie gólov je mojou úlohou v tíme, ale nebolo to len o mne. Podali sme veľmi dobrý tímový výkon a verím, že sme sa vydali na správnu cestu,” povedal pre nhl.com Atkinson, ktorý šesť hetrikov nastrieľal v drese Columbusu.

“Letci” po desaťzápasovej sérii prehier zaznamenali tretí triumf v rade. Devils sa nedarí, prehrali deväť z uplynulých jedenástich vystúpení. New Jersey sa museli zaobísť bez kapitána Nica Hischiera a obrancov Ryana Greaves so Slovákom Christiánom Jarošom, ktorí sú na covid listine.

Tatar bol na ľade 14 a pol minúty, zaznamenal dva strelecké pokusy a na trestnej lavici si odsedel dve minúty. Studenič, ktorý v NHL nastúpil prvýkrát od 2. novembra po tom, ako ho Devils povolali z farmy, vyslal za 12 minút na ľade jednu strelu na bránku.

Sériu troch prehier ukončili hokejisti Detroitu, keď na domácom ľade zdolali New York Islanders 2:1. Zažiaril brankár Alex Nedeljkovic, ktorý chytil 33 striel hostí, o shutout ho dve a pol minúty pred koncom pripravil Anders Lee.

“Chlapci odohrali v obrane výborný zápas a veľmi mi to celé zjednodušili. Boli veľmi dôslední a zodpovední,” povedal brankár Red Wings. Góly Detroitu strelili Dylan Larkin a Michael Rasmussen.

V drese “ostrovanov” sa predstavil aj slovenský obranca Zdeno Chára, ktorý bol na ľade 19 minút a 20 sekúnd, zaznamenal mínusový bod a tri hity. Islanders chýbal pre covid center prvej formácie Matthew Barzal.

Tucet Slovákov, ktorí majú istú olympiádu Fotogaléria - 0 fotiek Všetky fotky

Dallas v zostave s Andrejom Sekerom nestačil na St. Louis a prehral s Blues pred domácimi fanúšikmi 1:4. Štvrté víťazstvo v štvrtom zápase v drese St. Louis vychytal Charlie Lindgren, ktorý bol pred sezónou v hierarchii tretím, alebo štvrtým brankárom Blues.

Po tom, ako na covid listinu putovali jednotka Jordan Binnington aj dvojka Ville Husso, sa 27-ročnému Američanovi naskytla šanca a využil ju. Lindgren chytil 33 striel a stal sa druhým brankárom, ktorý vyhral prvé štyri zápasy v drese Blues. Pred ním to dokázal len Ryan Miller (2013–2014).

Dallas otvoril skóre v druhej tretine, keď sa pri debute v NHL presadil 21-ročný Kanaďan Riley Damiani, ale ďalšie góly už domáci nepridali.

V drese Blues zaznamenal tri body Vladimir Tarasenko (1+2), do streleckej listiny sa zapísali aj obrancovia Colton Parayko s Justinom Faulkom a kapitán Ryan O’Reilly. Sekera odohral 13 minút a pripísal si plusový bod.

Hráči s najviac streleckými pokusmi v zápase NHL Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
10. Steve Yzerman (Kanada, Detroit Red Wings)...

Hokejisti Edmontonu utrpeli šiestu prehru v sérii. Oilers nestačili v kanadskom derby na Toronto, ktorému doma podľahli 1:5. V drese hostí dal dva góly Auston Matthews. Stal sa druhým hráčom Maple Leafs, ktorý strelil minimálne 20 gólov v každej z prvých šiestich sezón v NHL.

Pred ním to dokázal Dave Keon v rokoch 1960–1966. Hviezdne duo Oilers Leon Draisaitl a Connor McDavid ostalo bez bodu v druhom zápase za sebou.

Edmontonu chýbal tréner Dave Tippett, ktorého krátko pred zápasom zapísali na covid listinu.

NHL

Boston Bruins – Vegas Golden Knights 1:4 (0:3, 0:1, 1:0)
Góly: 41. Bergeron (Hall) – 14. Theodore (Hutton, Stephenson), 16. Pacioretty (Stephenson, Stone), 20. Marchessault (Pietrangelo, Smith), 26. Pacioretty (Stone, Stephenson). Brankári: Swayman – Lehner, strely na bránku: 24:35, 17.850 divákov.

Florida Panthers – Ottawa Senators 2:8 (1:1, 1:3, 0:4)
Góly: 14. Huberdeau (Reinhart, Carlsson), 36. Reinhart (Lundell) – 5. Watson (Paul, Chabot), 22. Gambrell (Brown), 37. Norris (Batherson, Zajcev), 38. Stützle (Brown, Formenton), 41. Norris (Batherson), 47. Batherson (Norris), 55. Tkachuk (Chabot, Batherson), 55. Paul (Brown, Ennis). Brankári: Knight – Forsberg, strely na bránku: 35:38, 13.759 divákov.

Philadelphie Flyers – New Jersey Devils 6:1 (2:0, 3:1, 1:0)
Góly: 10. Sanheim (Ristolainen, van Riemsdyk), 19. Atkinson (Ristolainen, Sanheim), 27. Braun (Lindblom, Provorov), 37. Atkinson (Provorov), 39. Lindblom (Atkinson), 48. Atkinson (Giroux, Willman) – 27. Subban (McLeod). Brankári: Hart – Blackwood (41. Schmid), strely na bránku: 30:27, 18.594 divákov.

Pittsburgh Penguins – Montreal Canadiens 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)
Góly: 12. Kapanen (Rodrigues), 27. Rodrigues (Letang, Carter), 32. Matheson (Crosby, Rodrigues), 41. Dumoulin (Crosby), 50. Boyle – 27. Drouin (Dauphin), 40. Ylönen (Drouin). Brankári: Jarry – Allen, strely na bránku: 31:30, 17.005 divákov.

Tampa Bay Lightning – Los Angeles Kings 3:2 pp (1:1, 1:1, 0:0 – 1:0)
Góly: 19. Hedman (Stamkos, Maroon), 35. Raddysh (Rutta, Katchouk), 64. Joseph (Colton) – 10. Doughty (Iafallo, Kopitar), 21. Arvidsson (Roy, Danault). Brankári: Vasilevskij – Quick, strely na bránku: 30:30, 19.092 divákov.

Detroit Red Wings – New York Islanders 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Góly: 31. Larkin (Seider, Raymond), 53. Rasmussen (Erne) – 58. Lee (Dobson, Nelson). Brankári: Nedeljkovic – Sorokin, strely na bránku: 39:34, 16.884 divákov.

Winnipeg Jets – Buffalo Sabres 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
Góly: 11. Dubois (Morrissey), 33. Ehlers (Dubois, Dillon) – 8. Dahlin (Thompson), 32. Bjork (Hinostroza, Eakin), 40. Dahlin (Olofsson, Thompson), 52. Skinner (Olofsson, Jokiharju). Brankári: Hellebuyck – Luukkonen, strely na bránku: 36:27, 13.484 divákov.

Dallas Stars – St. Louis Blues 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
Góly: 36. Damiani (Klingberg, Robertson) – 38. Parayko (Tarasenko, Bučnevič), 43. Faulk, 52. O'Reilly (Tarasenko, Barbašov), 59. Tarasenko (Barbašov, Bučnevič). Brankári: Oettinger – Lindgren, strely na bránku: 34:28, 18.012 divákov.

Edmonton Oilers – Toronto Maple Leafs 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)
Góly: 46. Sceviour (Kassian, Barrie) – 20. Matthews (Tavares, Kaše), 29. Simmonds (Rielly, Clifford), 35. Brodie (Liljegren, Kämpf), 47. Rielly (Nylander), 57. Matthews (Kaše). Brankári: Koskinen – Campbell, strely na bránku: 36:25, 18.131 divákov.

Colorado Avalanche – New York Rangers 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Góly: 13. Rantanen (MacKinnon, Burakovsky), 19. Makar (MacKinnon, Kadri), 39. Ničuškin (Compher, Kadri), 60. Ničuškin (Kadri) – 31. Strome (Fox, Panarin), 58. Gauthier (Hunt, Goodrow). Brankári: Kuemper – Georgijev, strely na bránku: 31:28, 17.198 divákov.

Vancouver Canucks – Columbus Blue Jackets 4:3 (0:3, 1:0, 3:0)
Góly: 28. Horvat (Hughes, Boeser), 45. Pettersson (Garland, Myers), 50. Podkolzin (Hughes, Myers), 60. Horvat (Miller, Hughes) – 5. Robinson (Texier, Werenski), 12. Domi (Roslovic, Carlsson), 17. Robinson (Texier, Bayeruther). Brankári: HALÁK – Merzlikins, strely na bránku: 39:23, 18.412 divákov.

San Jose Sharks – Seattle Kraken 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)
Góly: 58. Couture (Burns, Hertl) – 47. Donato (Donskoi, Soucy), 55. Tanev (Geekie, Järnkrok), 60. Järnkrok (Appleton, Wennberg). Brankári: Reimer – Driedger, strely na bránku: 34:30, 12.403 divákov.

Nashville Predators – Calgary Flames (odložené)

Minnesota Wild – Carolina Hurricanes (odložené)

Viac na túto tému: #hokej #NHL #Tomáš Tatar #Jaroslav Halák