Najlepšia 21ka v dejinách NHL? Láskavá legenda zo Slovenska

26.05.2020 11:18
Stan Mikita, rozlúčka
Fanúšik v drese Stana Mikitu počas rozlúčky s hokejovou legendou v hale United Center. Autor: ,

Legendárny Slovák a dvaja hviezdni Švédi. Alebo aj: Stan Mikita a Peter Forsberg s Borjem Salmingom.

Z tejto trojice vyberajú experti na NHL najlepšieho hráča, ktorý v súťaži nosil číslo 21. Na oficiálnom webe diskutujú Dan Rosen, Tim Campbell a Shawn P. Roarke.

A silné argumenty v prospech jedného či druhého prebíjajú ešte silnejšie…

"Mikita je priekopník. Prišiel z cudziny, z bývalého Československa, keď mal osem rokov. Po anglicky nevedel ani slovo, začal spoznávať hokej v Severnej Amerike. A stal sa Stanom Mikitom. Stal sa legendou.

História si pamätá viacerých skvelých hráčov, ktorí nosili číslo 21, no žiaden z nich nedal NHL toľko, ako Mikita. Pred United Centre v Chicagu mu postavili z nejakého dôvodu sochu – z veľmi dobrého dôvodu," tvrdí Rosen.

Stan Mikita.
Stan Mikita. Autor: SITA/AP

Pre neho je rodák zo Slovenska, ktorý odohral v NHL 1396 zápasov a nazbieral v nich 1467 bodov, jednoznačnou jednotkou tohto výberu.

Stoja však proti nemu dvaja kolegovia – s iným názorom.

„Dan sa snažil túto dikusiu ukončiť ešte skôr, ako sa vôbec začala. Nesúhlasím s jeho názorom,“ hovorí Campbell.

„Keď Salming prišiel do NHL, netrvalo mu ani rok, aby dal Torontu najavo, akú veľkú hodnotu bude mať pre klub. A ak majú byť meradlom kvality sochy, tak aj Borje má v Toronte jednu takú,“ argumentuje Campbell.

Anaheim
		Ducks - Teemu
		Selänne.
Arizona
		Coyotes - Shane
		Doan.
+28Boston Bruins - Bobby
		Orr.

K slovu sa dostáva tretí z redaktorov – Roarke.

„V prvom rade si uvedomme, o akých hráčoch sa hádame. Všetci boli skvelí,“ rozhovorí sa. „Áno, Forsberg síce nemá pred Pepsi Center sochu, no mali by mu ju postaviť,“ dodáva Roarke.

Peter Forsberg
Peter Forsberg Autor: SITA/AP, DAVID ZALUBOWSKI

A ešte raz Rosen, fanúšik Mikitu.

"Pridám moju osobnú skúsenosť so Stanom. Nikdy som ho nevidel hrať naživo, no mal som príležitosť diskutovať s ním. Stalo sa tak v zasadacej miestnosti v United Centre.

Jeho uhľadený vzhľad, láskavosť, vystupovanie. To všetko ma absolútne dostalo. Aj preto sa držím svojho pôvodného výberu – najlepším hráčom, aký kedy nosil v NHL číslo 21, bol Stan Mikita," uzatvára Rosen.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Stan Mikita #Peter Forsberg #Borje Salming
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku