Je hlúposť pokračovať, zhodujú sa Česi z NHL. Problém môže byť aj pri Slovákoch

20.05.2020 11:03
Petr Mrázek, Kyle Clifford
Brankár Caroliny Petr Mrázek v zrážke s Kylom Cliffordom z Toronta. Autor: ,

Niečo vyše týždňa zostáva do momentu, keď by malo vedenie NHL oznámiť formát či spôsob návratu prestížnej zámorskej profiligy v tejto sezóne a či vôbec sa tak stane.

Komplikácie by však mohlo priniesť aktuálne vyhlásenie kanadského premiéra Justina Trudeaua, že obmedzený pohyb na hraniciach USA a Kanady potrvá minimálne do 21. júna. A je reálne, že tieto obmedzenia potrvajú do začiatku júla.

„Dúfam, že to nebude mať významný dopad na naše ďalšie diskusie o časovom harmonograme návratu NHL,“ vyjadril sa k vyhláseniu kanadského premiéra zástupca komisára NHL Bill Daly.

Play off s 24 mužstvami

Sedem z 31 účastníkov NHL je z Kanady, ale v jednotlivých kluboch pôsobí väčšina hráčov z tejto krajiny, ktorí na začiatku pandémie koronavírusu v Severnej Amerike zamierili do svojich domovov a potrebujú sa vrátiť k svojim zamestnávateľom.

Istý problém môže vzniknúť aj pri hráčoch z Európy, ktorí rovnako odcestovali domov vrátane viacerých Slovákov. Ich podiel na celkovom počte hokejistov, ktorí sa potrebujú vrátiť do klubov je 17-percentný.

O prípadnom pokračovaní v sezóne 2019/2020 rozhodne výbor zložený zo zástupcov NHL a hráčskej asociácie NHLPA. Sezóna sa zastavila 12. marca a prakticky od začiatku komisár Gary Bettman presadzuje myšlienku dohrať ročník aj za cenu toho, že by sa play off malo začať až v septembri.

Medzi najviac diskutované možnosti patrí formát play off s 24 mužstvami iba vo vybraných mestách bez výraznejších nárokov na cestovanie a bez prítomnosti fanúšikov. Malo by ísť o dve mestá menej postihnuté šírením koronavírusu, ktoré by sa tak stali pre zvyšok základnej časti a play off centrami konferencií. Zvažuje sa aj možnosť hrať až do októbra s tým, že nová sezóna by sa začala v decembri alebo januári budúceho roku.

Dokedy čakať?

Obranca New Jersey Devils Connor Carrick sa vyjadril, že verí v rozumné rozhodnutie a bude ho brať ako nezvratný fakt.

„Akékoľvek riešenie bude zaujímavé. Bude to novinka, ktorú budeme musieť prijať,“ uviedol Carrick. Skúsený brankár v službách Devils Cory Schneider vidí väčšie problémy. „Dokedy môžeme čakať s rozhodnutím? Kedy bude už neskoro na to, aby sa sezóna dohrala. A ako na tom budú hráči z tímov, ktoré sa vôbec nedostanú do play off?,“ pýta sa 34-ročný Američan.

224. Jaroslav Halák
		(Slovensko), kariéra v
		NHL:...
213. Andrej Sekera
		(Slovensko), kariéra v
		NHL:...
+7180. Ľubomír
		Višňovský (Slovensko), kariéra
		v...

Čoraz viac hokejistov z Európy sa prikláňa k názoru, že aktuálna sezóna NHL by sa už nemala dohrávať. A to aj napriek tomu, že všetkým zainteresovaným stranám by vznikli veľké finančné straty.

Český obranca Washingtonu Radko Gudas v tom má jasno: „Je trochu smutné, že pre peniaze sú majitelia klubov ochotní riskovať zdravie toľkých ľudí,“ cituje Gudasa portál idnes.cz.

Jeho krajan z tímu Carolina Hurricanes Petr Mrázek má podobný názor, ale z iného dôvodu: „Je hlúposť pokračovať, keď sme dva mesiace vôbec nehrali.“

Zachráňme sezónu

„Ak by sa McDavid, Crosby či Ovečkin už v tejto sezóne nevrátili do akcie na ľade, ligové príjmy by klesli o jednu pätinu, čo predstavuje asi miliardu dolárov. Na tieto príjmy sú naviazané aj platy hráčov. Znamenalo by to, že hokejistom by museli v budúcej sezóne brať reálne menej peňazí,“ píše expert idnes.cz.

Faktom je, že akýkoľvek formát návratu hokeja úplne nevylúči riziko infekcie medzi hráčmi, ktorí v súbojoch pri mantineli nemajú šancu dodržať sociálne odstupy a po zápase sú nútení rýchlo sa osprchovať, aby sa zbavili prepotených dresov. Napriek tomu v NHL stále beží naplno akcia „Zachráňme sezónu.“

Anaheim
		Ducks - Teemu
		Selänne.
Arizona
		Coyotes - Shane
		Doan.
+28Boston Bruins - Bobby
		Orr.
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Petr Mrázek #NHL #koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku