Chárov prvý bod od 12. decembra, Černák rozdával bodyčeky

Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára prispel v noci na stredu v zámorskej NHL jednou asistenciou k víťazstvu Bostonu na ľade Philadelphie 2:0.

11.03.2020 06:48
Erik Černák, Braydon Coburn Foto: ,
Obranca Tampy Erik Černák so spoluhráčom Braydonom Coburnom počas zápasu s Torontom.

Bruins zastavili víťazné ťaženie Flyers, ktorí doteraz ťahali šnúru deviatich triumfov. Boston si upevnil postavenie na čele Východnej konferencie i celej ligy, ako prvý tím súťaže dosiahol hranicu 100 bodov v základnej časti. Podarilo sa mu to v tretej sezóne za sebou.

Chára asistoval v 55. minúte pri druhom góle hostí z hokejky Patricea Bergerona. Kapitán Bruins rozbehol vo vlastnom obrannom pásme akciu, ktorá pokračovala prihrávkou Brada Marchanda na Bergerona a ten strelou švihom spoza obrancu namieril presne do horného rohu domácej bránky a zvýšil na 2:0 pre Boston.

Pre Cháru to bola deviata asistencia v sezóne, v 68 stretnutiach má na konte 14 bodov (5+9). Bol to pre neho prvý bod od 12. decembra.

Hrdinom hostí bol brankár Tuukka Rask, ktorý zneškodnil všetkých 36 striel súpera a dosiahol jubilejné 50. čisté konto v profiligovej kariére. Fín tak skvele oslávil svoje 33. narodeniny. Slovák Jaroslav Halák sledoval duel zo striedačky.

Boston vedie Atlantickú divíziu aj celú NHL o 8 bodov pred Tampou Bay. Do konca základnej časti zostáva obom tímom odohrať 12 zápasov.

„Táto súťaž je vyrovnanejšia ako po iné roky. Potrebujete takmer 100 bodov na to, aby ste postúpili do play off. Snažili sme sa od začiatku zachytiť správnu dynamiku a udržať si ju počas celej sezóny. Dlhodobú časť končíme silní,“ uviedol Tuukka Rask, cituje ho portál NHL.

K jubilejnému shutoutu uviedol: „Je to významný míľnik. Ešte si to ani poriadne neuvedomujem, ale svedčí to o tom, že som už roky v tejto súťaži. Bez množstva odchytaných zápasov by to nešlo,“ dodal sympatický Fín.

Tampa Bay prehrala v Toronte 1:2 a zo slovenských obrancov v oboch tímoch sa predstavil iba hosťujúci Erik Černák. Po boku Ryana McDonagha v prvej obrannej dvojici Lightning fyzicky hrajúci slovenský bek absolvoval na ľade 19:17 min s dvoma strelami na bránku, dvoma zablokovanými strelami a až šiestimi bodyčekmi.

Černák predviedol najviac „hitov“ spomedzi všetkých hráčov na ľade. V tretej tretine pridal aj dve trestné minúty za faul na Zacha Hymana. Víťazný gól Toronta strelil v 44. min v presilovke Auston Matthews, bol už jeho 47. v sezóne. Na jeden gól sa priblížil dvojici lídrov Davidovi Pastrňákovi a Alexandrovi Ovečkinovi.

„Vedeli sme, že proti nám stojí kvalitný divízny súper a tento druh zápasov si vyžaduje ešte viac úsilia ako zvyčajne. Kľúčom k nášmu víťazstvu bola skvelá prvá tretina, keď sme kontrolovali hru. Chcelo to premeniť viac šancí, ale mali sme naozaj proti sebe silný tím,“ skonštatoval Auston Matthews.

„Naše presilovky rozhodli tento zápas a v druhej tretine nám výrazne pomohol aj brankár Freddie Andersen. Bol úžasný,“ pochválil svoj tím tréner Toronta Sheldon Keefe.

Zo slovenských hokejistov sa v utorok v NHL predstavil aj Andrej Sekera. Obranca Dallasu odohral vyše 15 minút v domácom súboji proti New Yorku Rangers s jednou strelou na bránku a jednou zablokovanou strelou. Jeho tím prehral 2:4 a pripísal si šiestu prehru v sérii. Vo víťaznom tíme dosiahol švédsky útočník Mika Zibanejad 40. gól v sezóne a fínsky talent Kaapo Kakko si pripísal druhý dvojgólový zápas v NHL.

Montreal padol aj v treťom zápase bez zraneného najproduktívnej­šieho hráča Tomáša Tatara, tentoraz prehral s Nashvillom 2:4.

Zatiaľ čo hostia sa na Západe dostali na pozíciu s voľnou kartou do play off, Montreal vo Východnej konferencii pomaly prichádza aj o zvyšky nádeje na postup do vyraďovacej časti. O tretie víťazstvo Predators v sérii sa výrazne zaslúžil najmä švédsky útočník Filip Forsberg, autor dvoch gólov a asistencie.

„Momentálne je pre náš každý bod dobrý. Mali sme výbornú druhú tretinu. V tej prvej sme ešte neboli odmenení, prišlo to až neskôr,“ zhodnotil Filip Forsberg aj pre oficiálny portál NHL.

Sumáre NHL:

MONTREAL CANADIENS – NASHVILLE PREDATORS 2:4 (0:0, 0:4, 2:0)
Góly: 43. Lehkonen (Ouellet, Suzuki), 49. Vejdemo (Weise, Evans) – 21. Johansen (Forsberg, Arvidsson), 24. Järnkrok (Turris), 29. Forsberg (Josi, Smith), 36. Forsberg (Josi, Ellis). Brankári: Price – Saros, strely na bránku: 34:36, 21.021 divákov.

NEW JERSEY DEVILS – PITTSBURGH PENGUINS 2:5 (1:1, 0:1, 1:3)
Góly: 13. Gusev (Zacha, Subban), 51. Wood (Hischier) – 9. Rodrigues (McCann), 25. Schultz (Malkin, Rust), 48. Malkin (Letang), 54. Malkin, 59. Letang. Brankári: Blackwood – Murray, strely na bránku: 22:33, 13.473 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS – BOSTON BRUINS 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Góly: 39. Grzelcyk (Pastrňák, Krejčí), 55. Bergeron (Marchand, CHÁRA). Brankári: Hart – Rask, strely na bránku: 36:29, 19.689 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS – TAMPA BAY LIGHTNING 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Góly: 13. Nylander (Tavares, Marner), 44. Matthews (Marner, Tavares) – 36. Palát (Kučerov). Brankári: Andersen – Vasilevskij, strely na bránku: 36:33, 19.124 divákov.

DETROIT RED WINGS – CAROLINA HURRICANES 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)
Góly: 14. Bertuzzi (Mantha, Hronek), 36. Ehn (Bowey, Helm) – 9. Geekie (Foegele, Gardiner), 30. Niederreiter (Gardiner, Trocheck), 42. Williams (Svečnikov, Aho), 45. Aho (Teräväinen), 58. Aho (Gardiner, Teräväinen). Brankári: Bernier – Mrázek, strely na bránku: 25:36, 17.511 divákov.

DALLAS STARS – NEW YORK RANGERS 2:4 (0:2, 0:2, 2:0)
Góly: 42. Hintz (Heiskanen, Perry), 52. Cogliano (Heiskanen, Pavelski) – 1. Fox (Panarin), 11. Zibanejad (Lemieux, Bučnevič), 28. Kakko (Howden, Fast), 38. Kakko (Zibanejad, Fox). Brankári: Bishop – Šesťorkin, strely na bránku: 33:27, 18.195 divákov.

ANAHEIM DUCKS – OTTAWA SENATORS 5:2 (4:0, 1:1, 0:1)
Góly: 3. Silfverberg (Rakell, Djoos), 3. Deslauriers (Rowney, Backes), 12. Deslauriers (Rowney, Del Zotto), 12. Deslauriers (Backes), 30. Rakell (Jones, Henrique) – 27. Tkachuk (White, Brown), 54. White (Tkachuk, Chabot). Brankári: Miller – Högberg, strely na bránku: 15:42, 15.044 divákov.

VANCOUVER CANUCKS – NEW YORK ISLANDERS 5:4 pp a sn (2:2, 2:1, 0:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 2. Gaudette (Edler, Stecher), 3. Toffoli (Pettersson, Hughes), 23. MacEwen (Edler), 38. Horvat (Toffoli, Miller), rozh. nájazd Miller – 2. Ladd (Bailey, Leddy), 20. Eberle (Barzal, Lee), 37. Nelson (Brassard, Dobson), 45. Nelson (Beauvillier, Brassard). Brankári: Demko – Varlamov, strely na bránku: 34:49, 18.871 divákov.

Viac na túto tému: #Zdeno Chára #Boston Bruins #Erik Černák