Pánik s asistenciou, padol do štvrtého útoku. Bodoval aj Tatar, Haláka si uctili

V bohatom 13-zápasovom programe NHL sa v utorok predstavilo šesť slovenských hokejistov. Dvaja sa tešili so svojimi tímami z víťazstiev a dvaja si vylepšili štatistiky v kanadskom bodovaní. Richard Pánik prispel asistenciou k triumfu Washingtonu nad Winnipegom 4:3 po nájazdoch. Druhým bodujúcim Slovákom bol Tomáš Tatar. Jeho asistencia však nepomohla Montrealu, ktorý prehral s Vancouverom 3:4 po predĺžení.

26.02.2020 06:53 , aktualizované: 10:19
Halák Foto:
Boston si uctil brankára Jaroslava Haláka pri príležitosti jeho 500. zápasu v NHL.

Washington nastúpil po prvý raz s Iľjom Kovaľčukom v zostave a skúsený ruský útočník vytlačil Pánika z tretieho útoku do štvrtého. Slovenský krídelník odohral vyše 9 minút s bilanciou 1 asistencia, 2 strely na bránku, 2 „hity“, 1 plusový bod.

Pánik má po utorku na konte 16 kanadských bodov (7+9) a potvrdzuje pozíciu druhého najproduktívnej­šieho Slováka v tejto sezóne NHL. Washington si poradil s Winnipegom aj zásluhou kapitána Alexandra Ovečkina. Ruský „snajper“ najprv strelil 43. gól sezóny a v nájazdoch rozhodol o víťazstve svojho tímu.

Najlepším Slovákom v NHL je suverénne Tomáš Tatar. Krídelník Montrealu si zapísal 35. asistenciu v sezóne a celkovo 56. bod a už len dva body mu chýbajú k vyrovnaniu absolútneho kariérneho maxima 58 bodov z minulého súťažného ročníka.

Keď Tatar v 8. min prihral Sheovi Weberovi a ten prepálil všetko, čo mu stálo v ceste, Montreal viedol nad Vancouverom 2:0. Canadiens neskôr viedli aj 3:2, ale napokon sa v predĺžení tešili Canucks po góle Tylera Toffoliho.

Andrej Sekera nechýbal pri triumfe Dallasu na ľade Caroliny 4:1. Skúsený slovenský obranca si počas 19:19 min pripísal jednu zablokovanú strelu.

Ďalší traja slovenskí hokejisti z defenzívnych radov so svojimi mužstvami neuspeli.

Líder NHL Boston prehral doma s Calgary 2:5 a čoskoro 43-ročný kapitán Bruins Zdeno Chára sa počas 18 minút na ľade prezentoval jednou strelou a jedným mínusovým bodom. V bránke Bruins dostal prednosť pred Jaroslavom Halákom Fín Tuukka Rask a predviedol 26 zákrokov.

Prehrala aj Tampa Bay s Erikom Černákom v zostave. Druhý najlepší tím Východnej konferencie aj celej súťaže doma nestačil na Toronto 3:4. Černák odohral 23:01 min s bilanciou 1 strela na bránku, 3 „hity“, 1 zablokovaná strela, 1 plusový bod. V zostave hostí chýbal Martin Marinčin, bol iba medzi náhradníkmi.

Neuspela ani Ottawa s Christiánom Jarošom, Senators podľahli tímu Nashville Predators na jeho ľade 2:3. Jaroš odohral 7:08 min, dve strely súperových hráčov zablokoval a raz bol aj na trestnej lavici za nedovolenú hru vysokou hokejkou. Práve pri jeho vylúčení v druhej tretine Viktor Arvidsson rozhodol o víťazstve Nashvillu 3:2.

Anaheim zdolal Edmonton 4:3 po predĺžení a v domácom drese po výmene z Columbusu zaznamenal výborný debut Sonny Milano. Dal dva góly vrátane víťazného v predĺžení. Stal sa tak len desiatym hráčom v NHL, ktorý dal gól v predĺžení pri debute v novom drese.

Ducks zastavili sériu piatich prehier. Oilers nastúpili s novým zložením prvej formácie, kapitána Connora McDavida na krídlach doplnili nové akvizície Tyler Ennis (prišiel z Ottawy) a Andreas Athanasiou (prišiel z Detroitu).

Obe sa strelecky presadili a pridali aj po asistencii. McDavid si pripísal tri asistencie. Líder súťaže v produktivite Leon Draisaitl strelil gól a na konte má už 99 bodov (37+62).

Kanadský útočník Jean-Gabriel Pageau si otvoril strelecký účet v New Yorku Islanders po prestupe z Ottawy. Jeho zásah však „ostrovanom“ nestačil a prehrali v mestskom derby s Rangers 3:4 po predĺžení. Pageau duel nedohral, keď sa v tretej tretine pobil s Jacobom Troubom a inkasoval trest do konca zápasu.

Haláka si uctili

Jaroslav Halák odchytal päťstý zápas v NHL už 3. decembra 2019, ale až teraz si ho vedenie Bostonu Bruins verejne uctilo. Pred utorkovým súbojom sa na ľade TD Garden uskutočnila milá slávnosť, na ktorej slovenského gólmana v drese „medveďov“ sprevádzali najbližší – manželka, syn aj dcéra a z hľadiska mu tlieskalo takmer 18 000 divákov.

Brankárskej dvojke Bostonu gratulovali viacerí spoluhráči. Od kapitána Zdena Cháru si prevzal značkové hodinky a od Patricea Bergerona fľašu kvalitného vína. Medzi gratulantov sa zaradil aj prezident Bruins Cam Neely, ktorý Halákovi odovzdal pamätnú plaketu ako aj striebornú hokejku, symbolizujú nevšedný okamih v kariére – 500 absolvovaných zápasov.

Tridsaťštyriročný Halák sa stal 74. brankárom v histórii NHL, ktorý odchytal minimálne 500 zápasov (medzitým ich má už 518). Dosiahol to počas 14 sezón v najprestížnejšej hokejovej lige sveta v dresoch Montrealu, St. Louis, Washingtonu, New York Islanders a Bostonu.

V aktuálnej sezóne Halák zasiahol do 29 zápasov, z toho 16 bolo víťazných, v troch vychytal shutout. Jeho úspešnosť zákrokov je 91,8% a priemer inkasovaných gólov 2,42 na zápas.

Portál spots.yahoo.com pripomína, že aj keď si Haláka v Bostone veľmi vážia, bude si zrejme po sezóne hľadať nový klub. Jeho kontrakt vyprší na konci tohto súťažného ročníka a vedenie momentálneho lídra NHL bude mať zrazu dilemu, koho podpísať z množstva voľných agentov, medzi ktorých budú patriť Torey Krug, Jake DeBrusk, Matt Grzelcyk, ale aj Halákov krajan a kapitán tímu Zdeno Chára.

NHL

BOSTON BRUINS – CALGARY FLAMES 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)
Góly: 31. Marchand (McAvoy), 54. Wagner (Kuraly, Lindholm) – 12. Tkachuk (Backlund, Hanifin), 34. Monahan (Gaudreau, Stone), 35. Monahan (Tkachuk, Gustafsson), 59. Backlund, 60. Backlund (Tkachuk). Brankári: Rask – Rittich, strely na bránku: 28:31, 17 850 divákov.

CAROLINA HURRICANES – DALLAS STARS 1:4 (0:3, 1:1, 0:0)
Góly: 23. Aho (Slavin, Svečnikov) – 1. Seguin (Benn), 18. Hintz (Gurianov, Klingberg), 20. Dickinson (Hintz, Oleksiak), 34. Gurianov (Hintz, Dickinson). Brankári: Nedeljkovic – Chudobin, strely na bránku: 41:16, 18.176 divákov.

MONTREAL CANADIENS – VANCOUVER CANUCKS 3:4 pp (2:1, 0:1, 1:1 – 0:1)
Góly: 6. Byron (Domi), 8. Weber (TATAR, Danault), 41. Weal (Domi) – 16. Horvat (Miller, Hughes), 36. Edler (Virtanen, Gaudette), 46. Virtanen (T. Myers, Gaudette), 62. Toffoli (Horvat, Edler). Brankári: Price – Demko, strely na bránku: 40:34, 21.187 divákov.

NEW YORK ISLANDERS – NEW YORK RANGERS 3:4 pp (0:1, 1:1, 2:1 – 0:1)
Góly: 38. Pageau (Pulock, Bailey), 55. Eberle (Barzal, Lee), 60. Nelson (Toews, Barzal) – 18. Panarin (Lindgren, DeAngelo), 28. McKegg (Lemieux, Fox), 50. B. Howden (Smith, Lindgren), 61. Zibanejad (Panarin). Brankári: Varlamov – Georgiev, strely na bránku: 45:28, 13.917 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS – SAN JOSE SHARKS 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Góly: 2. Aube-Kubel (van Riemsdyk, Niskanen), 24. Hayes (Laughton, Konecny), 30. Konecny (Hayes), 44. Hayes (Laughton, Konecny) – 7. Kellman (Middleton, Heed), 49. Gregor (Sörensen). Brankári: Hart – Dell, strely na bránku: 27:28, 18.290 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING – TORONTO MAPLE LEAFS 3:4 (1:2, 1:2, 1:0)
Góly: 10. Kučerov (Stamkos, Hedman), 32. Maroon (Paquette, Shattenkirk), 48. Gourde (Shattenkirk, Goodrow) – 13. Muzzin (Spezza, Gauthier), 17. Tavares (Barrie, Matthews), 33. Tavares (Nylander), 35. Nylander (Marner, Barrie). Brankári: Vasilevskij – Andersen, strely na bránku: 29:23, 19.092 divákov.

WASHINGTON CAPITALS – WINNIPEG JETS 4:3 sn (2:0, 1:1, 0:2 – 0:0, 1:0)
Góly: 2. Ovečkin (Kuznecov, Orlov), 11. Vrána (Oshie, Orlov), 34. Hathaway (Dowd, PÁNIK), rozh. nájazd Ovečkin – 39. Ehlers (Eakin), 49. Connor, 57. Scheifele (Ehlers). Brankári: Holtby – Brossoit, strely na bránku: 37:33, 18.573 divákov.

DETROIT RED WINGS – NEW JERSEY DEVILS 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Góly: 50. Filppula (Bertuzzi, Larkin) – 2. Anderson (Wood, Mermis), 27. Bratt (Zacha, Gusev), 29. Palmieri (Hughes, Severson), 54. Gusev (Zacha, Müller) Brankári: Bernier – Schneider, strely na bránku: 28:31, 17.525 divákov.

MINNESOTA WILD – COLUMBUS BLUE JACKETS 5:4 (2:1, 2:0, 1:3)
Góly: 2. Staal (Fiala), 20. Donato (Suter, Pateryn), 33. M. Koivu (Hartman), 40. Koivu (Donato, Hartman), 50. Fiala (Staal, Brodin) – 14. Foligno (Nyquist, Harrington), 42. Bemström, 44. Dubois, 57. Werenski Brankári: Stalock – Kivlenieks, strely na bránku: 40:28, 17.057 divákov.

NASHVILLE PREDATORS – OTTAWA SENATORS 3:2 (1:2, 2:0, 0:0)
Góly: 5. Blackwell (Ekholm, Johansen), 26. Ellis (Granlund), 30. Arvidsson (Järnkrok, Ellis) – 5. Chabot (Sabourin, Hainsey), 19. Chlapík (Balcers, Hawryluk) Brankári: Saros – Anderson, strely na bránku: 33:35, 17.205 divákov.

ST. LOUIS BLUES – CHICAGO BLACKHAWKS 6:5 (1:2, 1:1, 4:2)
Góly: 1. Schenn (Schwartz, Perron), 28. Thomas (Perron, Sanford), 44. R. O'Reilly (Schenn, Schwartz), 45. Sanford (Thomas), 50. Faulk (R. O'Reilly, Pietrangelo), 54. Sanford (Thomas) – 11. Keith (Toews), 15. Murphy (Toews), 22. Kane (Keith, Kubalík), 46. Highmore (Kämpf, Nylander), 49. Saad (Strome, Dach) Brankári: Binnington – Crawford, strely na bránku: 37:30, 18.096 divákov.

ARIZONA COYOTES – FLORIDA PANTHERS 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Góly: 15. Richardson (Hinostroza, Hjalmarsson) – 32. Vatrano (Hoffman, Ekblad), 49. Hoffman (Huberdeau, Barkov). Brankári: Kuemper – Bobrovskij, strely na bránku: 38:26, 12.391 divákov.

ANAHEIM DUCKS – EDMONTON OILERS 4:3 pp (2:0, 0:1, 1:2 – 1:0)
Góly: 6. Milano, 14. Deslauriers (Larsson, Del Zotto), 53. Henrique (Heinen, Manson), 63. Milano (Henrique, Getzlaf) – 30. Ennis (Athanasiou, McDavid), 45. Draisaitl (Nugent-Hopkins, McDavid), 56. Athanasiou (Ennis, McDavid). Brankári: Gibson – Smith, strely na bránku: 21:32, 15.431 divákov.

Christian Jaroš (Ottawa) 07:08 0 0 0 0 0 2
pozn.: čas na ľade, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty