Černák uspel v súboji s Tatarom, NHL obdivuje ďalší míľnik Cháru

Obranca Erik Černák prispel asistenciou k výhre Tampy Bay nad Montrealom s Tomášom Tatarom 2:1 v zápase NHL.

03.01.2020 06:56 , aktualizované: 07:54
Zdeno Chára Foto: ,
Kapitán Bostonu Zdeno Chára posiela na ľad Boona Jennera z Columbusu.

Dvadsaťdvaročný bek už v prvej minúte nahodil puk na bránku a Anthony Cirelli ho tečoval do siete. Pre Černáka to bol šiesty bod (2+4) v 36 dueloch prebiehajúcej sezóny zámorskej NHL.

Tampa tak natiahla víťaznú sériu na päť stretnutí, naopak, Montreal prehral štvrté za sebou. V prvom útoku domácich nastúpil ďalší Slovák Tomáš Tatar, no do bodových štatistík sa nezapísal.

Lightning vyhrali trinástykrát za sebou proti súperovi z Atlantickej divízie aj vďaka 38 zásahom ruského brankára Andreja Vasilevského.

„Je ľahšie čeliť 30–40 strelám súpera ako desiatim. Cítil som sa veľmi dobre, spoluhráči výborne blokovali strely a boli solídni na modrej čiare. Celkovo sme odviedli dobrú robotu,“ uviedol Andrej Vasilevskij na oficiálnom webe NHL.

„Odohrali sme veľmi dobrý zápas, pre zisk dvoch bodov sme urobili všetko,“ sumarizoval brankár Montreal Carey Price, ktorý si pripísal 21 zákrokov.

„Veľmi by som si želal priaznivý výsledok na konci tohto zápasu, lebo sme boli lepším tímom. Bola by to odmena pre hráčov za tvrdú robotu, ktorú odviedli,“ trpko skonštatoval Claude Julien z lavičky Montrealu.

Zdeno Chára sa stal dvanástym hokejistom v histórii NHL, ktorý si zahral v štyroch rozličných dekádach.

Čoskoro 43-ročný Chára začal ešte v 90. rokoch 20. storočia ako hráč New Yorku Islanders, polovicu prvej dekády nového tisícročia absolvoval v drese Ottawy a potom od sezóny 2006/2007 presídlil do Bostonu. Aktuálne začal štvrté desaťročie svojho pôsobenia v slávnej profilige.

Rovnakého honoru sa dočkali aj útočníci San Jose Patrick Marleau a Joe Thornton. Stali sa trinástym a štrnástym hráčom so vstupom do štvrtého desaťročia v NHL.

Kapitán Bostonu strávil na ľade v stretnutí s Columbusom vyše 17 minút s výkazom 1 strela, 1 „hit“, 2 trestné minúty, Jaroslav Halák nechytal. Bruins prehrali druhý zápas v rade, tentoraz 1:2 po predĺžení. Rozhodujúci gól strelil v 61. minúte Pierre-Luc Dubois.

Hráči Columbusu natiahli sériu s minimálne bodom na konte na 12 zápasov. Český útočník David Pastrňák ako prvý hráč v tejto sezóne pokoril hranicu 30 gólov a je na čele tabuľky kanonierov NHL. Dvadsdaťtriročný rodák z Havířova má trojgólový náskok pred Austonom Matthewsom z Toronta. V kanadskom bodovaní je Pastrňák so 60 bodmi na štvrtom mieste, štyri body za lídrom Connorom McDavidom z Edmontonu.

„Je to frustrujúce, lebo v tejto sezóne sme prehrali už dosť zápasov v predĺžení a zostalo to v našich hlavách. Veľmi sme chceli vyhrať, ale chýbalo nám zdravé sebavedomie. Nepočínali sme si dostatočne dobre,“ komentoval David Pastrňák.

Martin Marinčin sa podieľal na víťazstve Toronta Maple Leafs na ľade Winnipegu Jets 6:3.

Košický rodák odohral tretí duel od svojho návratu do zostavy Maple Leafs v tejto sezóne, počas 18:14 min, raz vystrelil, tri strely súpera zablokoval a na konci mal dva plusové body. Dosiaľ nevýrazné mužstvo pod vedením nového trénera Brandona Keefeho ožilo a pripísalo si ôsme víťazstvo z ostatných deviatich zápasov. Vo všetkých deviatich bodovalo.

Hostí potiahli švédsky útočník William Nylander s tromi bodmi (2+1) a dánsky brankár Frederik Andersen so 45 zákrokmi. Nylander má osem gólov a päť asistencií v posledných siedmich zápasoch. „Najmä v tretej tretine sme odviedli dobrú prácu. Boli sme ostrí vpredu a dôslední vzadu. Súper mal veľa striel, ale neboli nebezpečné,“ glosoval Frederik Andersen.

Ottawa doma prehrala s Floridou 3:6 a nezabránil tomu ani Christián Jaroš. Obranca Senators odohral 15:22 min s bilanciou 1 „hit“, 1 zablokovaná strela. Jaroš odohral štvrtý zápas v tejto sezóne NHL a tretí za sebou, ale on a jeho spoluhráči si neustrážili druhú tretinu. Prehrali ju 0:4 a hráči Floridy dosiahli šieste víťazstvo v posledných ôsmich zápasoch.

Ruský útočník Jevgenin Dadonov sa zaskvel tromi bodmi (2+1), najproduktívnejší hráč Panthers Jonathan Huberdeau pridal gól aj asistenciu. Celkovo už má 55 bodov za 17 gólov a 38 asistencií.

„Mali sme v tejto sezóne už zopár veľmi dobrých tretín, ale táto druhá proti Ottawe bola z nich najlepšia. Mali sme dobrú rýchlosť, skvelé vedenie puku, trpezlivosť a boli sme aj nebezpeční. Samozrejme, najmä sme aj skórovali,“ cituje portál NHL trénera Floridy Joela Quennevilla.

Sumáre NHL:

BOSTON BRUINS – COLUMBUS BLUE JACKETS 1:2 pp (0:0, 1:0, 0:1 – 0:1)
Góly: 32. Pastrňák (Krug, Bergeron) – 43. Milano (Gerbe, Wennberg), 61. Dubois (Jones). Brankári: Rask – Merzlikins, strely na bránku: 26:33, 17.850 divákov.

BUFFALO SABRES – EDMONTON OILERS 3:2 pp (1:2, 0:0, 1:0 – 1:0)
Góly: 9. Lazar (Johansson), 44. Reinhart (Bogosian, Olofsson), 62. Eichel z tr. str. – 6. Sheahan (Archibald, Larsson), 7. Nugent-Hopkins (Yamamoto, Draisaitl). Brankári: Ullmark – Smith, strely na bránku: 26:27, 19.070 divákov.

MONTREAL CANADIENS – TAMPA BAY LIGHTNING 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)
Góly: 6. Petry (Cousins, Domi) – 1. Cirelli (ČERNÁK), 9. Kučerov (Point). Brankári: Price – Vasilevskij, strely na bránku: 39:23, 20.904 divákov.

NEW YORK ISLANDERS – NEW JERSEY DEVILS 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Góly: 28. Nelson (Pulock, Brassard) – 39. Subban (Gusev, Zajac), 42. Hischier (Palmieri). Brankári: Varlamov – Blackwood, strely na bránku: 30:31, 13.917 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS – SAN JOSE SHARKS 2:3 pp (1:2, 1:0, 0:0 – 0:1)
Góly: 17. Hörnqvist, 40. Hörnqvist (Rust, Galchenyuk) – 3. Hertl (Burns, Kellman), 18. Couture (Marleau), 63. Burns (Thornton, Labanc). Brankári: Jarry – Dell, strely na bránku: 38:32, 18.620 divákov.

OTTAWA SENATORS – FLORIDA PANTHERS 3:6 (2:1, 0:4, 1:1)
Góly: 11. Ennis (Paul), 16. Tierney (Duclair), 58. Brown (Ennis) – 2. Dadonov (Hoffman, Yandle), 29. Dadonov (Huberdeau, Yandle), 31. Acciari (Trocheck, Stralman), 40. Vatrano (Dadonov, Toninato), 40. Sceviour (Pysyk, Boyle), 59. Huberdeau (Stralman, Stillman). Brankári: Anderson – Bobrovskij, 10.991 divákov.

WINNIPEG JETS – TORONTO MAPLE LEAFS 3:6 (0:2, 3:3, 0:1)
Góly: 24. Connor (Scheifele), 28. Laine (Pionk, Hellebuyck), 33. Scheifele (Connor) – 4. Nylander (Brooks), 9. Kapanen, 30. Dermott (Kerfoot, Nylander), 30. Engvall (Kapanen, Spezza), 37. Marner (Barrie, Matthews), 49. Nylander (Kerfoot, Tavares). Brankári: Hellebuyck (41. Brossoit) – Andersen, strely na bránku: 48:28, 15.325 divákov.

ARIZONA COYOTES – ANAHEIM DUCKS 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)
Góly: 15. Crouse (Kessel, Stepan), 41. Dvorak (Hall, Garland), 47. Richardson (Fischer, Hinostroza), 48. Söderberg (Keller, Schmaltz) – 20. Silfverberg (Lundeström, Comtois), 23. Jones (Del Zotto, Steel). Brankári: Raanta – Gibson, strely na bránku: 34:28, 14.651 divákov.

CALGARY FLAMES – NEW YORK RANGERS 4:3 (3:2, 1:1, 0:0)
Góly: 5. Gaudreau, 8. Backlund, 14. Ryan (Dubé), 29. Monahan (Hanifin, Gaudreau) – 8. Trouba (Bučnevič, Fox), 9. Chytil (Kakko, Fox), 26. Kakko (Fox, Howden). Brankári: Talbot – Lundqvist, strely na bránku: 29:27, 19.038 divákov.

COLORADO AVALANCHE – ST. LOUIS BLUES 7:3 (1:0, 3:2, 3:1)
Góly: 20. MacKinnon, 24. Kadri (Girard, Calvert), 28. Rantanen (Makar, MacKinnon), 40. Makar (Burakovsky, MacKinnon), 47. Kadri (Girard, Ničuškin), 53. Compher (Landeskog, Girard), 55. Donskoi (MacKinnon, Girard) – 34. Thomas (Pietrangelo, Bozak), 37. Pietrangelo (O'Reilly), 57. Thomas (Schwartz). Brankári: Grubauer – Binnington (55. Allen), strely na bránku: 42:27, 18.135 divákov.

VANCOUVER CANUCKS – CHICAGO BLACKHAWKS 7:5 (1:1, 3:3, 3:1)
Góly: 6. Miller (Horvat, Pettersson), 23. Pearson (Edler, Virtanen), 31. Hughes (Miller, Pettersson), 32. Pettersson (Boeser, Miller), 49. Horvat (Edler, Pearson), 56. Gaudette (Miller), 60. Horvat (Pearson) – 14. Murphy (Kubalík, Toews), 25. Kämpf (Smith, Gustafsson), 27. Kane (Boqvist), 29. Toews (Kubalík, Määttä), 54. Kane (Kubalík, Keith). Brankári: Markström – Lehner, strely na bránku: 37:33, 18.871 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS – PHILADELPHIA FLYERS 5:4 (4:2, 1:1, 0:1)
Góly: 9. Theodore (Šťastný), 11. Pacioretty (Šťastný, Theodore), 12. Merrill (Roy), 18. Pacioretty (Stone), 30. Glass (Carrier) – 8. Giroux (Voráček, Couturier), 15. Konecny, 33. Couturier (Voráček, Niskanen), 41. Couturier (Giroux, Provorov). Brankári: Fleury – Hart, strely na bránku: 33:38, 18.415 divákov.

Viac na túto tému: #Tomáš Tatar #Zdeno Chára #Erik Černák