Halákov výnimočný večer. Jubilejný zápas ozdobil čistým kontom

Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák nastúpil v noci na stredu na svoj jubilejný 500. zápas v základnej časti NHL a 24 úspešnými zákrokmi pomohol Bostonu k domácemu víťazstvu 2:0 nad Carolinou.

04.12.2019 06:46
Sharing The Net Hockey Halák NHL Foto: ,
Bostonská dvojica brankárov - Tuukka Rask a Jaroslav Halák.

Bolo to pre neho druhé čisté konto v sezóne a už 49. v profiligovej kariére. Haláka vyhlásili za prvú hviezdu stretnutia. Bod za asistenciu si pripísal obranca Andrej Sekera, jeho Dallas však prehral na ľade Winnipegu 1:5.

Halák zaznamenal siedmy shutout v bostonskom drese, kde pôsobí druhú sezónu. „Som veľmi rád, že som súčasťou tohto skvelého tímu. Sme výborný kolektív, držíme spolu a dôkazom sú výsledky na ľade. Dodržiavame plán celých 60 minút a preto sa nám darí. Aj keď je tesný zápas ako dnes, tak stále veríme, že víťazmi budeme my,“ povedal slovenský brankár pre nhl.com.

Kuriózna situácia nastala v závere druhej tretiny, keď obranca Caroliny Jaccob Slavin bekhendom dostal puk do bránky a chvíľu sa tešil z otváracieho gólu zápasu.

Halák však okamžite protestoval a videozáznam jasne dokázal, že puk sa dostal za jeho chrbát zboku dierou cez sieť. „Bol som v šoku, pretože som si dobre kontroloval prvú žŕdku a puk nemal kadiaľ prejsť dnu,“ povedal slovenský brankár pre tsn.ca.

Halák v NHL začínal v roku 2006, pred Bostonom pôsobil v Montreale Canadiens, St. Louis Blues, Washingtone Capitals a New Yorku Islanders. Na métu 500 zápasov sa dostal ako 74. brankár histórie profiligy a prvý slovenský.

„Je to úspech pre každého brankára, mám z toho radosť. O to viac, že pred tromi, alebo štyrmi rokmi som bol na hranici NHL a farmy. Snažím sa však sústrediť na súčasnosť a neriešiť minulosť,“ dodal Halák. Jeho kvality ocenil aj tréner Bruce Cassidy.

„Podľa môjho názoru má úroveň brankárskej jednotky v tejto lige. Opäť to dokázal. Chytá skvele a v každom zápase nám dáva šancu vyhrať,“ povedal Cassidy pre tsn.ca na adresu slovenského brankára, ktorý je v systéme Bruins dvojkou za Fínom Tuukkom Raskom.

Bruins natiahli víťaznú sériu na osem zápasov a ako jediný tím NHL neprehrali doma v riadnom hracom čase. O víťazstve rozhodli v závere zápasu dvomi gólmi v priebehu 68 sekúnd, keď skóre otvoril Charlie Coyle a potom zaznamenal 200. gól v kariére David Krejčí.

Z triumfu Bostonu mal radosť aj kapitán Zdeno Chára, ktorý bol na ľade 22 minút a 7 sekúnd, zaznamenal plusový bod a dve strely.

Montreal s Tomášom Tatarom sa po sérii ôsmich prehier dočkal víťazstva, keď zdolal doma New York Islanders 4:2. Uspela aj Tampa Bay s obrancom Erikom Černákom, ktorá vyhrala na ľade Nashvillu 3:2 po predĺžení.

V ďalšom nočnom zápase Washington s Richardom Pánikom triumfoval na ľade San Jose 5:2. Hráči New Jersey podľahli Vegasu 3:4, v drese hostí sa hetrikom zaskvel Jonathan Marchessault.

NHL

Boston – Carolina 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Zdeno Chára odohral 22:07 min, 2 strely, 3 „hity“, 1 plusový bod, Jaroslav Halák (obaja Boston) odchytal 59:49 min, 24 zákrokov z 24 striel, 100% úspešnosť, 1. hviezda

Montreal – New York Islanders 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)
Tomáš Tatar (Montreal) odohral 14:06 min, 1 zablokovaná stre­la

Winnipeg – Dallas 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)
Andrej Sekera (Dallas) odohral 19:14 min, 1 asistencia, 1 „hit“, 1 zablokovaná strela, 1 plusový bod

Nashville – Tampa Bay 2:3 po predĺžení (0:1, 1:1, 1:0 – 0:1)
Erik Černák (Tampa Bay) odohral 16:07 min, 3 strely, 1 „hit“, 2 trestné minúty

San Jose – Washington 2:5 (1:3, 0:2, 1:0)
Richard Pánik (Washington) odohral 13:22 min, 1 strela, 1 „hit“, 1 zablokovaná strela, 1 plusový bod

Philadelphia – Toronto 6:1 (0:0, 1:0, 5:1)