Tvrdý lakeť. Černák vyradil draftovú jednotku, môžu ho suspendovať

Hokejisti Tampy Bay zvíťazili v zápase NHL na domácom ľade nad Buffalom 5:2.

26.11.2019 06:47
Erik Černák, Andrej Vasilevskij Foto: ,
Obranca Tampy Erik Černák pomáha brankárovi Andrejovi Vasilevskému v zápase proti Buffalu.
debata (3)

Nedohral ho hosťujúci obranca Rasmus Dahlin po tom, ako ho v druhej tretine zasiahol lakťom do tváre slovenský bek Erik Černák. Dahlin, ktorý bol v roku 2018 jednotkou draftu, utrpel otras mozgu.

Ako informuje oficiálna stránka profiligy, Černák absolvuje vypočúvanie na oddelení hráčskej bezpečnosti a hrozí mu dištanc. Rozhodcovia ho za tento zákrok nepotrestali a pokračovalo sa v hre.

Bola by to vôbec prvá suspendácia 22-ročného Černáka v NHL, Za podobný priestupok však už raz dôrazný slovenský zadák pykal. Na majstrovstvách sveta do 20 rokov zasiahol v montrealskom Belle Centre 29. decembra 2014 lakťom do hlavy fínskeho útočníka Mikka Rantanena a dostal od IIHF trest na jeden zápas.

Iba 19-ročný Švéd Dahlin mal doteraz na konte 16 bodov za 1 gól a 15 asistencií.

„Je to veľké sklamanie. Necháme vedenie súťaže, nech posúdi, čo sa stalo. Momentálne sa obávame o Rasmusa a jeho zdravie. Veríme, že nebude dlhodobo vyradený z hokeja,“ uviedol tréner Buffala Ralph Krueger na oficiálnom webe NHL.

Slovák strávil na ľade vyše 18 minút a na konto si pripísal dva plusové body. Tampa uspela aj vďaka dvom gólom v oslabení v rozpätí 46 sekúnd v tretej tretine. Za stavu 3:2 najprv Cedric Paquette v 49. min zvýšil na 4:2 a krátko na to Ondřej Palát strelil piaty gól Lightning.

Hokejisti Tampy s Erikom Černákom oslavujú gól... Foto: Reuters, Kim Klement
Erik Černák Hokejisti Tampy s Erikom Černákom oslavujú gól proti Buffalu.

Český útočník Palát pridal ku gólu aj dve asistencie a celkovo oslávil 200. asistenciu a 300. bod v profilige. Brankár Andrej Vasilevskij prispel 28 zákrokmi. „Hrali sme veľmi zodpovedne, zbytočne sme nestrácali puky. Na druhej strane sme najmä v druhej a tretej tretine výborne forčekovali,“ opísal 28-ročný Palát aj pre NHL.com.

Tampa zdolala Buffalo tretíkrát za sebou, začiatkom novembra naplno bodovali aj v dvoch dueloch v štokholmskej hale Globen.

Dallas s ďalším slovenským zadákom Andrejom Sekerom zvíťazil nad Vegasom 4:2.

Dallas predĺžil šnúru víťazstiev na sedem zápasov a vyrovnal tým klubový rekord. Predtým sa to hráčom s hviezdou na drese podarilo v roku 2008 a tiež v roku 1980, vtedy ešte pod názvom Minnesota North Stars. Aktuálne k siedmemu víťazstvu v sérii prispeli najmä dvojgólový a trojbodový ruský útočník Alexander Radulov a švédsky obranca John Klingberg, autor troch asistencií.

Andrej Sekera vo víťaznom tíme odohral 18:10 min s bilanciou 1 strela, 4 zablokované strely. Hráči Stars zároveň natiahli sériu zápasov s minimálne bodom na konte na dvanásť (11–0–1). Jeden z dvoch gólov Vegas dosiahol Paul Stastny. Syn legendy slovenského hokeja Petra Šťastného sa v 900. zápase v profilige prezentoval 699. bodom do tabuľky produktivity (239+460).

Ottawa prehrala v Columbuse 0:1. Fínsky brankár Blue Jackets Joonas Korpisalo sa blysol 25 zákrokmi a druhý shutoutom v kariére. V zostave hostí po jednozápasom záblesku chýbal obranca Christián Jaroš. Keďže do tímu sa po krátkej absencii z osobných dôvodov vrátil Nikita Zajcev, vedenie Senators poslalo slovenského beka späť do farmárskeho tímu Belleville v AHL.

Tím New York Islanders nepredĺžil svoju rekordnú bodovú šnúru na 18 zápasov. „Ostrovania“ prehrali na ľade Anaheimu 0:3 a v riadnom hracom čase odovzdali všetky body súperovi prvýkrát od 11. októbra 2019.

Počas víťaznej série hokejisti Islanders dosiahli 15 víťazstiev po 60 minútach a ďalšie dva po predĺžení či nájazdoch. Na triumfe Anaheimu sa výrazne podieľal brankár John Gibson, 26 zákrokmi vychytal prvý shutout v sezóne a devätnásty v kariére. Útočník Ryan Getzlaf a obranca Cam Fowler sa prezentovali gólom a asistenciou.

Sumáre NHL:

Tampa Bay – Buffalo 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Góly: 1. Kučerov (Palát), 28. Sergačov (Palát), 30. Gourde, 49. Paquette, 50. Palát – 4. S. Reinhart, 22. J. Vesey. Strely na bránku: 29:30. Diváci: 19.092. Hviezdy zápasu: 1. Palát, 2. McDonagh, 3. Paquette (všetci Tampa Bay).
Erik Černák (Tampa Bay) odohral 18:29 min, 1 strela, 1 zablokovaná strela, 2 plusové body

New York Rangers – Minnesota 3:2 po predĺžení. (1:0, 0:1, 1:1 – 1:0)
Góly: 15. Skjei, 58. Kreider, 61. DeAngelo – 38. Parise, 50. Donato. Strely na bránku: 31:28. Diváci: 18.006. Hviezdy zápasu: 1. Panarin, 2. DeAngelo (obaja NY Rangers), 3. Donato (Minnesota).

Philadelphia – Vancouver 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Góly: 26. Couturier (Voráček), 52. Voráček – 11. J.T. Miller. Strely na bránku: 34:17. Diváci: 17.083. Hviezdy zápasu: 1. Couturier, 2. Voráček (obaja Philadelphia), 3. Demko (Vancouver).

Pittsburgh – Calgary 3:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 – 1:0)
Góly: 12. Galchenyuk, 28. McCann, 64. Guentzel – 8. Dubé, 36. Monahan. Strely na bránku: 38:34. Diváci: 18.437. Hviezdy zápasu: 1. McCann, 2. Guentzel, 3. Galchenyuk (všetci Pittsburgh).

Columbus – Ottawa 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Gól: 41. O. Bjorkstrand. Strely na bránku: 19:25. Diváci: 14.730. Hviezdy zápasu: 1. Korpisalo, 2. O. Bjorkstrand (obaja Columbus), 3. C. Anderson (Ottawa).

Nashville – St. Louis 3:2 sn (2:0, 0:1, 0:1 – 0:0)
Góly: 8. Bonino, 12. R. Johansen, rozhodujúci sam. nájazd Carr – 33. D. Perron, 54. B. Schenn. Strely na bránku: 39:25. Diváci: 17.168. Hviezdy zápasu: 1. Carr, 2. R. Johansen, 3. Saros (všetci Nashville).

Dallas – Vegas 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Góly: 12. a 53. A. Radulov, 14. Lindell, 38. Dickinson – 34. Theodore, 42. P. Stastny. Strely na bránku: 28:28. Diváci: 18.532. Hviezdy zápasu: 1. A. Radulov, 2. J. Klingberg, 3. Lindell (všetci Dallas).
Andrej Sekera (Dallas) odohral 18:10 min, 1 strela, 4 zablokované stre­ly

Anaheim – NY Islanders 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 31. Getzlaf, 54. Fowler, 55. O. Kaše. Strely na bránku: 23:26. Diváci: 16.269. Hviezdy zápasu: 1. Getzlaf, 2. Gibson, 3. Gudbranson (všetci Anaheim).

Los Angeles – San Jose 3:4 po predĺžení (0:1, 1:2, 2:0 – 0:1)
Góly: 39. A. Kempe, 49. D. Brown, 53. Kopitar – 27. a 29. Meier, 6. E. Karlsson, 63. Marleau. Strely na bránku: 36:25. Diváci: 16.927. Hviezdy zápasu: 1. Marleau (San Jose), 2. A. Kempe, 3. Kopitar (obaja Los Angeles).