Famózny výkon Haláka. Tatar bodoval vo štvrtom zápase v rade

S výnimkou Columbusu boli v sobotu v akcii všetky tímy NHL, pričom v 15 zápasoch si zahrali aj šiesti slovenskí hokejisti. Dvaja z nich sa tešili z víťazstiev so svojimi mužstvami. Dallas s obrancom Andrejom Sekerom zvíťazil v Edmontone 5:4 po predĺžení a Washington s útočníkom Richardom Pánikom si pripísal triumf v Bostone 3:2 po samostatných nájazdoch.

17.11.2019 06:33 , aktualizované: 11:20
Halák Foto: ,
Jakub Vrána v nájazde na brankára Bostonu Jaroslava Haláka.

Jaroslav Halák mal v bránke Bruins 42 zákrokov a úspešnosť 95,5%, napriek tomu Boston prehral piaty z posledných šiestich zápasov. Halák sa dostal medzi tri hviezdy duelu, hoci v nájazdoch ho prekonali Nicklas Bäckström a Jakub Vrána. Český útočník ho oklamal jemnou sťahovačkou a skóroval do odkrytej bránky.

Kapitán Bruins Zdeno Chára odohral 20:22 min s bilanciou 2 strely, 2 „hity“ a jeden menší trest. Pánik strávil na ľade necelých 10 minút a trikrát vystrelil. Stále platí, že aj po 12 zápasoch čaká na svoj prvý kanadský bod v tejto sezóne.

Washington ziskom dvoch bodov potvrdil líderskú pozíciu v NHL, Boston je na treťom mieste Východnej konferencie.

„Máme veľa výborných strelcov z nájazdov. Pozeral som sa na nich a snažil sa niečo naučiť,“ uviedol Jakub Vrána na webe NHL. "Halák bol ďaleko náš najlepší hráč. Som sklamaný z toho, že sme to nedotiahli do víťazstva v tretej tretine.

Ten zápas sme nevzdali, ale v prvej a druhej tretine sme nášmu brankárovi poskytli malú podporu. Halák vtedy ukázal veľa výnimočných zákrokov a rovnako aj v nájazdoch," uviedol tréner Bostonu Bruce Cassidy.

Montreal po piatkovom skvelom triumfe vo Washingtone (5:2) tentoraz doma prehral s New Jersey 3:4 po predĺžení. Na konci druhej tretiny Canadiens viedli 3:1, ale potom strieľali góly už len hráči Devils. Víťazný dosiahol v predĺžení útočník Kyle Palmieri.

Slovenský útočník Tomáš Tatar asistoval pri prvom góle svojho tímu Brendanovi Gallagherovi. Tatar dosiahol v dvadsiatom zápase sezóny dvadsiaty kanadský bod (7+13), ostatné štyri zápasy mu priniesli až sedem bodov. Celkovo proti New Jersey odohral 15:39 min s tromi streleckými pokusmi na bránku a jednou mínuskou na konci.

„Keď točíme štyri útoky, tak hráme dobre, ale v tretej tretine bolo veľa vylúčení a stratili sme rytmus,“ povedal pre nhl.com tréner Canadiens Claude Julien.

Tesnú prehru v sobotu zažil aj Erik Černák. Jeden z elitných obrancov Tampy Bay absolvoval 18:32 min s výkazom 2 strely, 4 „hity“, 1 zablokovaná strela, 1 mínusový bod, ale domácej prehre s Winnipegom 3:4 nezabránil.

Víťazný zásah hostí strelil Kyle Connor, domáci kapitán Steven Stamkos dosiahol štvorstý gól kariéry. Stal sa iba deviatym aktívnym hráčom s touto streleckou métou a celkovo 98. v histórii profiligy.

„Každý dosiahnutý míľnik je krajší, ak sa tak stane pred domácimi fanúšikmi. Príde mi to stále neskutočné, keď o tom hovorím. Niektorí hráči sú šťastní, keď odohrajú 400 zápasov. Ja mám 400 gólov… Znamená to, že som tu už veľmi dlho,“ zamyslel sa Steven Stamkos.

Jets sa po ospalom úvode sezóny odrazili k lepším výkonom, z ostatných ôsmich zápasov dosiahli až šesť víťazstiev. Veľký podiel na tom má aj brankár Connor Hellebuyck, proti Tampe si pripísal 31 zákrokov.

„Je toho veľa, čo pochytá. Dáva nám šancu aj vtedy, keď pred ním nehráme dobre. Odkedy nás drží, naša hra sa zlepšila,“ pochválil Hellebuycka útočník Blake Wheeler.

Sekerov Dallas triumfoval v Edmontone 5:4 po predĺžení. Tridsaťtriročný Sekera odohral proti svojmu bývalému tímu 17:22 minúty bez bodového zápisu. Slovenský obranca pôsobil v Edmontone štyri sezóny, dres „olejárov“ si obliekol v 221 zápasoch. Do Dallasu prišiel pred začiatkom tohto ročníka.

Edmonton viedol po dvoch tretinách 4:2, ale Tyler Seguin svojim 600. bodom v kariére necelé dve minúty pred koncom vyrovnal a v predĺžení dokonal obrat Jamie Benn. Stars vyhrali tretíkrát za sebou.

„Náskok 4:2 po dvoch tretinách musíme udržať a získať dva body. Boli sme na koni, ale nechali sme ich hrať a rozbehli sa,“ povedal kapitán Oilers Connor McDavid, ktorý si pripísal tri asistencie. Gól a asistenciu zaznamenal jeho spoluhráč Leon Draisaitl a bodoval v dvanástom zápase za sebou.

O víťazstve Los Angeles nad Vegas (4:3) rozhodol v 53. minúte úspešným tečom Jeff Carter a parádne tak oslávil svoj 1000. zápas v NHL. „Nebolo to nič špeciálne, jednoduchá akcia. Vyhraté buly, strela, teč,“ povedal 34-ročný Carter, ktorý počas tisícky zápasov za Philadelphiu Flyers, Columbus Blue Jackets a Kings nazbieral 713 bodov (371+342).

Hrdinom Arizony pri víťazstve 3:0 nad Calgary bol brankár Darcy Kuemper. Dvadsaťdeväťročný Kanaďan vo svojom 200. zápase zaznamenal 18. shutout (druhý v sezóne), keď nepustil za chrbát ani jednu z 37 striel Flames.

Okrem toho sa pobil s útočníkom Calgary Matthewom Tkachukom v závere druhej tretiny, za čo dostal dva menšie tresty za hrubosť. Mela sa spustila po tom, ako Tkachuk štuchol hokejkou na ľade ležiaceho obrancu Jasona Demersa. Do šarvátky sa zapojili všetci hráči na ľade vrátane brankára „plameňov“ Davida Ritticha.

Buffalo ukončilo šesťzápasovú sériu prehier, keď zdolalo Ottawu 4:2. Hviezdou duel bol kapitán Sabres Jack Eichel, ktorý strelil všetky štyri góly Sabres. Stal sa siedmym hráčom Buffala, ktorému sa podaril podobný kúsok.

Štyri góly v jednom zápase za Sabres strelili pred ním Rick Martin (štyrikrát), Dave Andreychuk (triktát), Alexander Mogiľnyj (dvakrát), Lindy Ruff, Thomas Vanek, ako aj Miroslav Šatan. Súčasný prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) strelil štyri góly do siete Atlanty Thrashers 17. februára 2004.

Jubilejné 900. víťazstvo v NHL zaznamenal tréner Floridy Joel Quenneville, Panthers zdolali na domácom ľade New York Rangers 4:3. Quenneville, ktorý je na lavičke Floridy prvú sezónu, má v 1655 zápasoch bilanciu 900–537–142 a 77 remíz.

Viac víťazstiev dosiahol v histórii NHL len člen Siene slávy Scotty Bowman, ktorý z 2141 duelov odchádzal ako víťaz 1244-krát. „Byť spomínaný v jednej vete so Scottym Bowmanom je niečo úžasné,“ povedal pre nhl.com Quenneville, ktorý v rokoch 2010, 2013 a 2015 doviedol Chicago Blackhawks k zisku Stanley Cupu.

Hokejisti NY Islanders zmazali v tretej tretine trojgólový deficit a zdolali Philadelphiu 4:3 po nájazdoch. „Ostrovania“ tak získali minimálne bod v štrnástom zápase za sebou.

Pittsburgh rozdrvil Toronto hladko 6:1 a vyhral prvý zápas bez zraneného Sidneyho Crosbyho. Maple Leafs sú v kríze, nevyhrali už päť duelov. Neúspešný debut v NHL absolvoval v bránke „javorových“ listov 26-ročný fínsky brankár Kasimir Kaskisuo, ktorý zaznamenal 32 zásahov.

Obhajcovia Stanley Cupu zo St. Louis prišli o deväťzápasovú bodovú sériu, keď na domácom ľade podľahli Anaheimu 1:4. Nečakaným hrdinom Ducks bol center štvrtej formácie Derek Grant, ktorý zaznamenal svoj prvý hetrik v NHL. Brankár John Gibson chytil 37 striel hráčov Blues.

Ofenzívne najvydarenejší zápas v sezóne zažilo Chicago. Blackhawks zvíťazili v Nashville 7:2 a uspeli v treťom zápase za sebou. Dva góly strelil Alex Nylander, bilanciu 1+1 mal Patrick Kane a bodoval v ôsmom zápase bez prerušenia. Robina Lehnera (39 zásahov) prekonal len Roman Josi.

O víťazstve Colorada 5:4 vo Vancouveri rozhodol v predĺžení svojim druhým gólom v zápase Nathan MacKinnon. Štyri asistencie si pripísal obranca Cale Makar. Po takmer troch rokoch nastúpil v NHL od začiatku brankár Antoine Bibeau, ktorý „lavínam“ pomohol k víťazstvu 28 zákrokmi.

„Žraloci“ zo San Jose natiahli víťaznú sériu na šesť zápasov, keď zdolali Detroit 4:3 po nájazdoch. Pri všetkom podstatnom bol domáci útočník Kevin Labanc, ktorý strelil gól, pridal dve asistencie a rozhodol v nájazdoch.

NHL

MINNESOTA WILD – CAROLINA HURRICANES 3:4 pp (0:2, 3:1, 0:0 – 0:1)
Góly: 25. Kunin (Brodin, Greenway), 36. Parise (Dumba, Koivu), 38. Soucy (Rask) – 4. Edmundson (Nečas, Niederreiter), 6. McGinn (Teräväinen, Martinook), 29. Foegele (Dzingel, Staal), 62. Svečnikov (Hamilton). Brankári: Dubnyk – Reimer, strely na bránku: 35:28, 17.101 divákov.

ARIZONA COYOTES – CALGARY FLAMES 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Góly: 27. Stepan, 29. Söderberg (Crouse, Kessel), 60. Crouse. Brankári: Kuemper – Rittich, strely na bránku: 24:37, 13.534 divákov.

EDMONTON OILERS – DALLAS STARS 4:5 pp (2:1, 2:1, 0:2 – 0:1)
Góly: 10. Khaira, 20. Draisaitl (McDavid, Nurse), 24. Khaira (McDavid, Klefbom), 39. Bear (McDavid, Draisaitl) – 9. Dickinson (Seguin, Polák), 21. Heiskanen (Benn, Dickinson), 46. Comeau (Cogliano, Faksa), 59. Seguin (Heiskanen, Chudobin), 62. Benn (Seguin, Lindell). Brankári: Koskinen – Bishop (24. Chudobin), strely na bránku: 34:36, 17.346 divákov.

LOS ANGELES KINGS – VEGAS GOLDEN KNIGHTS 4:3 (2:0, 1:3, 1:0)
Góly: 11. Lizotte (Kempe, Doughty), 16. Doughty (Iafallo, Kopitar), 30. Prochorkin (Clifford, Luff), 53. Carter (Roy) – 28. Pacioretty (Smith, Karlsson), 35. Marchessault (Eakin), 38. Karlsson (Pacioretty, Theodore), Brankári: Quick – Subban, strely na bránku: 25:31, 17.282 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING – WINNIPEG JETS 3:4 (1:1, 0:2, 2:1)
Góly: 20. Hedman (Stamkos), 58. Stamkos (Hedman, Cirelli), 60. Cirelli (Killorn, Kučerov) – 2. Perreault (Morrissey, Poolman), 28. Roslovic (Copp, Wheeler), 28. Ehlers (Connor, Morrissey), 59. Connor (Wheeler, Sbisa). Brankári: Vasilevskij – Hellebuyck, strely na bránku: 34:27, 19.092 divákov.

BOSTON BRUINS – WASHINGTON CAPITALS 2:3 pp a sn (1:1, 1:0, 0:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 12. Coyle (Heinen, McAvoy), 24. Pastrňák (McAvoy, Krejčí) – 15. Boyd (Carlson, Leipsic), 60. Oshie (Kuznecov, Bäckström), rozh. náj. Vrána. Brankári: HALÁK – Holtby, strely na bránku: 23:44, 17.850 divákov.

BUFFALO SABRES – OTTAWA SENATORS 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
Góly: 22. Eichel (Reinhart, Dahlin), 30. Eichel (Olofsson, Reinhart), 53. Eichel (Skinner), 60. Eichel – 27. Duclair (Brown, Chabot), 43. Ennis (Hainsey, Namestnikov). Brankári: Ullmark – Anderson, strely na bránku: 32:23, 18.555 divákov.

FLORIDA PANTHERS – NEW YORK RANGERS 4:3 (2:2, 2:1, 0:0)
Góly: 3. Hoffman (Yandle, Huberdeau), 7. Dadonov (Huberdeau, Yandle), 28. Connolly (Boyle), 38. Dadonov (Yandle, Huberdeau) – 3. Strome (Fast, Lindgren), 9. Panarin (Strome, Hájek), 26. DeAngelo (Panarin, McKegg). Brankári: Bobrovskij – Lundqvist, strely na bránku: 30:33, 16.512 divákov.

MONTREAL CANADIENS – NEW JERSEY DEVILS 3:4 pp (1:1, 2:1, 0:1 – 0:1)
Góly: 19. Gallagher (Petry, TATAR), 28. Fleury (Danault), 39. Suzuki (Domi, Weber) – 20. Gusev (Coleman, Zajac), 40. Hischier (Zacha), 56. Simmonds (Hughes, Hall), 62. Palmieri (Hall, Hischier). Brankári: Kinkaid – Blackwood, strely na bránku: 34:43, 21.016 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS – NEW YORK ISLANDERS 3:4 pp a sn (2:0, 1:0, 0:3 – 0:0, 0:1)
Góly: 2. Couturier (Lindblom), 20. Provorov (Couturier, Niskanen), 33. Lindblom (Farabee, Provorov) – 48. Beauvillier (Brassard, Nelson), 54. Barzal (Nelson, Brassard), 58. Beauvillier, rozh. náj. Eberle. Brankári: Elliott – Greiss, strely na bránku: 31:36, 19.023 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS – TORONTO MAPLE LEAFS 6:1 (2:0, 3:1, 1:0)
Góly: 7. Guentzel (Galchenyuk, Malkin), 9. Malkin (Guentzel, Rust), 21. Kahun (Marino, Rust), 25. Kahun (Tanev, Johnson), 28. McCann (Kahun, Tanev), 44. Rust (Blueger) – 35. Spezza (Petan, Barrie). Brankári: Jarry – Kaskisuo, strely na bránku: 38:33, 18.587 divákov.

NASHVILLE PREDATORS – CHICAGO BLACKHAWKS 2:7 (0:2, 0:2, 2:3)
Góly: 44. Josi (Duchene, Granlund), 59. Josi (Turris, Ellis) – 7. Gustafsson (Toews), 19. Kubalík (Dach), 22. Seabrook (Kane, Strome), 32. Kämpf (Määttä, Shaw), 50. Kane (DeBrincat), 55. Nylander (Toews, Saad), 58. Nylander (Saad). Brankári: Rinne (32. Saros) – Lehner, strely na bránku: 41:24, 17.393 divákov.

ST. LOUIS BLUES – ANAHEIM DUCKS 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)
Góly: 24. Dunn (Sanford, Bortuzzo) – 4. Getzlaf (Jones, Rakell), 6. Grant (Deslauriers), 28. Grant, 59. Grant (Getzlaf). Brankári: Binnington – Gibson, strely na bránku: 38:25, 18.096 divákov.

VANCOUVER CANUCKS – COLORADO AVALANCHE 4:5 pp (1:1, 1:2, 2:1 – 0:1)
Góly: 19. Gaudette (Leivo, Edler), 40. Gaudette (Bärtschi, Pearson), 58. Edler (Hughes, Miller), 59. Boeser (Pettersson, Hughes) – 7. Bellemare (Johnson, Zadorov), 28. MacKinnon (Makar, Burakovsky), 32. Kadri (Makar, Compher), 47. Burakovsky (MacKinnon, Makar), 61. MacKinnon (Makar, Compher). Brankári: Demko – Bibeau, strely na bránku: 32:23, 18.409 divákov.

SAN JOSE SHARKS – DETROIT RED WINGS 4:3 pp a sn (1:0, 2:2, 0:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 19. Labanc (Couture, Šimek), 22. Vlasic (Couture, Labanc), 33. E. Karlsson (Labanc, Couture), rozh. náj. Labanc – 22. Athanasiou (Fabbri, Hicketts), 32. Hirose (Perlini, Bowey), 56. Athanasiou (Filppula, Fabbri). Brankári: Jones – Howard, strely na bránku: 19:28, 17.552 divákov.

Slováci v akcii
Tomáš Tatar (Montreal) 15:39 0 1 1 –1 3 0
Andrej Sekera (Edmonton) 17:22 0 0 0 0 2 0
Erik Černák (Tampa Bay) 18:32 0 0 0 –1 2 0
Zdeno Chára (Boston) 20:22 0 0 0 0 2 2

Jaroslav Halák (Boston) 65:00 42/44 95,5%

pozn.: čas na ľade, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, zákroky/strely, úspešnosť zásahov