Pánik, Marinčin, Jurčo... Budúcnosť viacerých Slovákov v NHL je otvorená

17.06.2019 13:20
Richard Pánik
Slovenský krídelník Arizony Richard Pánik naráža na mantinel Zacha Werenského z Columbusu. Autor: ,

Prvý júlový deň je v zámorskej hokejovej NHL tradičným termínom na otvorenie trhu s voľnými hráčmi. S najväčšou pravdepodobnosťou si ho vyskúšajú aj niekoľkí slovenskí hokejisti.

Bez zmluvy na nasledujúcu sezónu sú útočníci Richard Pánik, Peter Cehlárik, Tomáš Jurčo, Marko Daňo, obranca Martin Marinčin a brankár Patrik Rybár. Nie všetci sú však v totožnej pozícii.

Pánik (Arizona Coyotes) s Marinčinom (Toronto Maple Leafs) majú do konca júna platné kontrakty s profiligovými klubmi a po ich vypršaní sa stanú neobmedzenými voľnými hráčmi. V praxi to znamená, že ak sa pred 1. júlom nedohodnú na novej zmluve, budú môcť zamieriť do akéhokoľvek konkurenčného tímu. Jurčo pôsobil v uplynulej sezóne iba v nižšej AHL a aktuálne nie je viazaný so žiadnym klubom NHL. Preto môže prijímať ponuky od celého spektra ligových mužstiev.

Tomáš Jurčo nie je viazaný so žiadnym klubom NHL.
Tomáš Jurčo nie je viazaný so žiadnym klubom NHL. Autor: Robert Hüttner, Pravda

Cehlárik (Boston Bruins), Daňo (Winnipeg Jets) a Rybár (Detroit Red Wings) sú v pozícii obmedzených voľných hráčov. Ak si ich súčasné kluby chcú udržať, musia im v závere júna predložiť tzv. kvalifikačnú ponuku zmluvy, ktorou si uchovajú práva na hráčov.

Ďalším variantom je aj arbitrážne konanie. V prípade, že tímy nevyužijú ani jednu z týchto dvoch možností, spomenutá trojica nadobudne taktiež status neobmedzených voľných hráčov a od 1. júla bude môcť vyjednávať s ľubovoľnými klubmi NHL.

Platné kontrakty s tímami profiligy na minimálne nasledujúcu sezónu 2019/20 majú jedenásti aktívni slovenskí hokejisti. Do tejto množiny nepatria dlhodobo zranený Marián Gáborík, ktorý stále patrí Ottawe Senators a Marián Hossa, ktorý ukončil kariéru a jeho zmluva momentálne spadá pod organizáciu Arizony.

Krídelník New Jersey Kyle Palmieri ohrozuje...
Krídelník New Jersey Kyle Palmieri ohrozuje brankára Bostonu Jaroslava Haláka, vpravo sa prizerá Zdeno Chára. Slovenskí hokejisti majú v tíme Bruins platné zmluvy na ďalšiu sezónu. Autor: SITA/AP, Winslow Townson

V budúcom ročníku NHL sa predstavia Zdeno Chára s Jaroslavom Halákom (obaja Boston), Erik Černák (Tampa Bay Lightning), Christián Jaroš (Ottawa), Tomáš Tatar (Montreal Canadiens) a Andrej Sekera (Edmonton Oilers).

Ďalšia pätica mladíkov Marián Studenič (New Jersey Devils), Adam Húska (New York Rangers), Martin Fehérváry (Washington Capitals), Adam Ružička a Martin Pospíšil (obaja Calgary Flames) by mala s dvojcestnými zmluvami nastupovať v AHL.

Neobmedzení voľní hráči:
Richard Pánik v uplynulej sezóne Arizona
Martin Marinčin v uplynulej sezóne Toronto
Tomáš Jurčo v uplynulej sezóne Charlotte/AHL
Obmedzení voľní hráči:
Peter Cehlárik v uplynulej sezóne Boston
Marko Daňo v uplynulej sezóne Winnipeg
Patrik Rybár v uplynulej sezóne Grand Rapids/AHL
Hráči so zmluvou:
Zdeno Chára (Boston) 2019/20
Christián Jaroš (Ottawa) 2019/20
Erik Černák (Tampa Bay) 2019/20
Jaroslav Halák (Boston) 2019/20
Andrej Sekera (Edmonton) 2020/21
Tomáš Tatar (Montreal) 2020/21
Marián Studenič (New Jersey) 2020/21
Adam Húska (New York Rangers) 2020/21
Martin Fehérváry (Washington) 2021/22
Adam Ružička (Calgary) 2021/22
Martin Pospíšil (Calgary) 2021/22

TV Pravda: Miroslav Šatan oznámil, že sa bude uchádzať o pozíciu šéfa SZĽH. Popri tom naznačil aj svoje plány

0 debata debata
Viac na túto tému: #NHL #slovenskí hokejisti #Richard Pánik #Martin Marinčin #Tomáš Jurčo