Zdeno neplače. Vie, že prehry sú cestou k víťazstvám

14.06.2019 06:00
Zdeno Chára
Zdeno Chára vo finále NHL 2019 nevyužil príležitosť na zisk svojho druhého Stanleyho pohára. Autor: ,

Skúseností má na rozdávanie. Pozná, ako chutí výhra, ale aj trpkosť finálovej prehry. Dlhé roky sa kamaráti so Zdenom Chárom a aj keď čo to odohral v drese St. Louis, v siedmom zápase držal palce Bostonu. "Niekto sa zlomí a nasledujúci rok sa iba hľadá, druhý zdvihne hlavu a je ešte lepší. Chára je ten druhý," vraví Michal Handzuš (42).

V NHL ste odohrali viac ako tisíc zápasov. Prinútili ste sa napriek tomu nastaviť si budík a sledovať nočné finále?

Samozrejme (bez zaváhania). Pozeral som šiesty aj siedmy zápas. Mojím celoživotným šťastím je, že hokej ma neustále baví – nikdy som sa doňho nenútil. Televízor by som si zapol, aj keby tam nebol Zdeno Chára (smiech).

Prekvapil vás triumf St. Louis?

Keby ste sa ma opýtali v januári, určite by som ich nezaradil medzi horúcich adeptov na titul. Odvtedy však boli najlepším tímom v súťaži a keď už postúpili do play off, musel s nimi každý počítať. V NHL môže vyhrať Stanleyho pohár hocikto – papierové predpoklady väčšinou skončia v smetnom koši.

Ruský
		útočník St. Louis Blues
		Vladimir...
Alexander
		Steen zo St. Louis Blues dvíha
		nad...
+34Radosť fanúšikov St.
		Louis po zisku
		Stanleyho...

Je to preto, že kluby sú vyrovnané, alebo v play off môže vyhrať naozaj každý?

Platový strop dosiahol jednu fantastickú vec – odkedy ho zaviedli, úspech sa nedá kúpiť. Treba si ho vybojovať na ľade. Éra Detroitu či Chicaga je za nami práve preto, že v systéme, ktorý funguje v NHL, sa nedá držať na špici dlhodobo. Keď vám raz odíde silná generácia, musíte začať budovať všetko odznovu. A to je práca pre šikovných manažérov.

Pripomína triumf St. Louis víťazstvo Fínska na MS – tímu bez veľkých hviezd?

Bez tímového ducha sa Stanleyho pohár nedá vyhrať. Ale rovnako silný tím spirit bol aj v Bostone – predsa len, rozhodol iba jeden zápas, možno jedna tretina. Ak by Chára a spol. dali na začiatku prvý gól, som presvedčený, že na záver by sa radovali práve oni. A nikto by nemohol povedať ani slovo. Naviac, St. Louis tiež nie je tím bez hviezd – Tarasenko a Pietrangelo patria medzi absolútnu špičku.

Za St. Louis ste odohrali 184 zápasov. Fandili ste svojmu bývalému tímu alebo Zdenovi Chárovi?

Jednoznačne Zdenovi – za všetko, čo pre hokej a celý svoj tím obetuje. Tento rok spravil v play off obrovský kus práce, k tomu sa pridalo zranenie, on si to jednoducho zaslúžil. Za St. Louis som hral pred dvadsiatimi rokmi, dnes tam už nikoho nepoznám.

Ako si spomínate na roky strávené v tomto klube?

Tak dobre, ako sa len dá. Je to klub, ktorý mi pomohol etablovať sa v NHL. V tom čase sme mali veľmi silné mužstvo. Páčilo sa mi aj mesto, je v strede Spojených štátov, na americké pomery nie je veľké, ale ani malé. Jedným slovom príjemné.

Michal Handzuš pracoval na MS 2019 ako asistent...
Michal Handzuš pracoval na MS 2019 ako asistent trénera Slovenska Craiga Ramsayho. Autor: SITA, Martin Medňanský

Bolo aj hokejové?

Určite. Hokej tam má tradíciu a ľudia ho majú radi. Aj keď som povedal, že titul som prial Zdenovi, nie som sklamaný. Aj St. Louis mi je istým spôsobom blízke.

Poznáte, ako chutí triumf v NHL. Ako sa oslavuje?

Predovšetkým dlho. A obzvlášť v St. Louis, ktoré vyhralo Stanleyho pohár prvýkrát. Chalani aj fanúšikovia si to teraz určite poriadne užijú, lebo na začiatku sezóny sa od nich nič veľké neočakávalo.

Na druhej strane z Banskej Bystrice poznáte aj trpkosť finálovej prehry. Bolí?

Zdeno odohral dokopy viac ako 80 zápasov, tie posledné so zlomenou čeľusťou a na záver aj tak zostal bez trofeje – nesmierne ma to mrzí. Bojovať dva mesiace v play off NHL, prejsť cez všetkých ťažkých súperov, je mentálne aj fyzicky veľmi náročné.

Nedá sa to porovnať so žiadnym iným športom – ani v NBA, NFL či v bejzbale nie je cesta za trofejou taká náročná. Prehrať na domácom ľade rozhodujúci zápas musí byť veľmi skľučujúce.

Chára po zápase tvrdil, že táto prehra je preňho novou výzvou a rozmýšľal už o nasledujúcej sezóne. O čom to svedčí?

O jeho veľkosti. Boston má veľa mladých hráčov a on im ukazuje cestu. Je mu to ľúto, ale neplače. Vie, že aj prehry sú cestou k víťazstvám.

Má 42 rokov. Môže mať v takom veku motiváciu usilovať sa o ďalšie finále?

Zdeno hokej miluje, preto som presvedčený, že to, čo sa mu stalo, ho teraz ešte viac naštartuje. Presne to oddeľuje tých najlepších od priemerných – niekto sa zlomí a nasledujúci rok sa iba hľadá, druhý zodvihne hlavu a je ešte lepší. Chára je ten druhý.

TV Pravda: Bývalý hokejista Ľubomír Višňovský reaguje na finančné problémy HC Slovan Bratislava a odchod klubu z KHL

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#finále #NHL #Michal Handzuš #rozhovor #prehra #motivácia #Zdeno Chára #Play Off
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku