Tatarov gól nakopol Montreal, Černák sa prizeral hetriku za minútu a pol

Slovenský hokejista Tomáš Tatar pomohol v noci na piatok v zámorskej NHL jedným gólom k víťazstvu Montrealu 3:2 na ľade Calgary. V 8. minúte otvoril skóre duelu, keď domáceho brankára Mikea Smitha prekonal strelou spomedzi kruhov.

16.11.2018 06:35 , aktualizované: 07:30
Tomáš Tatar Foto: ,
Tomáš Tatar (vľavo) so spoluhráčmi z Montrealu po jeho góle na ľade Calgary.

Pre 27-ročného útočníka to bol ôsmy presný zásah v sezóne, po 19 zápasoch má na konte 16 bodov (8+8).

V druhej časti síce strhli domáci vedenie na svoju stranu dvoma zásahmi Matthewa Tkachuka, ale v tretej tretine na Tatara nadviazali Jonathan Drouin a Artturi Lehkonen a rozhodli o dvoch bodoch pre Canadiens.

Reprezentant SR absolvoval na ľade viac ako 15 a pol minúty a do štatistík si pripísal aj jednu „plusku“. Strojcom triumfu Canadiens bol gólman Montrealu Carey Price, ktorý kryl 43 striel súpera a vyhlásili ho za prvú hviezdu zápasu.

„Je to pre nás veľmi dôležité víťazstvo, o tom niet pochýb,“ zhodnotil podľa nhl.com 31-ročný gólman, ktorý skvelým výkonom odpovedal na kritiku, ktorej čelí od začiatku aktuálnej sezóny.

„Bol to veľmi vyrovnaný a tvrdý zápas. Samozrejme, chceli sme zvíťaziť, ale musím pochváliť súpera. V druhej polovici tretej tretiny hral výborne,“ skonštatoval dvojgólový útočník Flames M. Tkachuk.

Tampa Bay s obrancom Erikom Černákom vyhrala v Pittsburghu 4:3. Tromi gólmi zažiaril Slovákov spoluhráč Brayden Point, ktorý na ne potreboval len 91 sekúnd na rozmedzí prvej a druhej tretiny. Všetky sa zrodili v presilovke.

Kanadský center strelil šiesty najrýchlejší hetrik v histórii NHL a druhý najrýchlejší od sezóny 1967/1968, keď došlo k rozšíreniu súťaže.

„Je to super, ale bolo to v presilovke, dva góly som dal v početnej výhode o dvoch hráčov. Bol som dobre postavený a chlapci ma našli skvelými prihrávkami,“ povedal 22-ročný center Point.

Pri každom jeho zásahu asistoval aj Nikita Kučerov. „Niekto mi povedal, že je to jeden z najrýchlejších hetrikov v histórii. Nevnímam to tak, pretože jeden gól strelil v prvej tretine a ďalšie dva pridal až v prostrednom dejstve. Som však šťastný, že sa mu to podarilo. Som vždy rád, keď sú moji zverenci odmenení za tvrdú robotu,“ zhodnotil tréner Jon Cooper.

Víťazný gól Lightning strelil v 48. min Yanni Gourde, takisto v presilovej hre.

Dvadsaťjedenročný Černák rozdal šesť „hitov“ a zablokoval tri strely súpera. V oboch štatistikách bol lídrom súboja. Hoci si pripísal jednu „mínusku“, tešil sa z premiérového víťazstva v zámorskej profilige.

Obranca Tampy Erik Černák v súboji s Bryanom... Foto: SITA/AP, Gene J. Puskar
Erik Černák, Bryan Rust Obranca Tampy Erik Černák v súboji s Bryanom Rustom z Pittsburghu.

Slovenský krídelník Richar Pánik nebodoval, Arizona napriek tomu pred vlastnými priaznivcami zdolala Nashville 2:1. Hlavným hrdinom duelu bol gólman Coyotes Darcy Cuemper so 45 úspešnými zákrokmi, ktorými si stanovil doterajšie osobné maximum.

Ottawa si poradila s Detroitom rovnako 2:1, slovenský obranca Christián Jaroš chýbal v zostave Senators a duel sledoval ako zdravý náhradník.

Rovnako sa nezmestil do zostavy Toronta Martin Marinčin, Maple Leafs triumfovali na klzisku San Jose 5:3.

Sumáre NHL

Columbus – Florida 7:3 (0:2, 3:1, 4:0)
Góly: 21. Atkinson (Wennberg), 24. Dubinsky (Werenski), 27. Dubois (Duclair, Atkinson), 44. Hännikäinen (D. Savard), 49. Duclair (Dubois, Nutivaara), 53. J. Anderson (Jenner, N. Foligno), 55. Jenner (R. Murray, Dubinsky) – 2. Bjugstad (Matheson, Malgin), 7. Ekblad (Hoffman, Matheson), 34. Yandle (Trocheck, Huberdeau)

New York Islanders – New York Rangers 7:5 (2:2, 3:1, 2:2)
Góly: 10. Beauvillier (Hickey, Filppula), 11. B. Nelson (Leddy, Eberle), 23. Beauvillier (Filppula, Komarov), 26. Beauvillier (Boychuk, Barzal), 35. Lee (Leddy, Jo. Bailey), 50. Komarov (Filppula, Beauvillier), 60. Clutterbuck (B. Nelson) – 5. Kreider (Pionk, Zibanejad), 6. Claesson (B. Howden), 24. K. Hayes, 54. Kreider (Pionk, Georgijev), 58. Chytil (Namestnikov, Shattenkirk)

Philadelphia – New Jersey Devils 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Góly: 4. Joey Anderson (Seney, Coleman), 54. Palmieri (Coleman, Zajac), 57. Coleman (Palmieri)

Pittsburgh – Tampa Bay 3:4 (2:1, 1:3, 0:0)
Góly: 11. Hörnqvist (P. Kessel, Letang), 14. Kessel (Malkin), 25. Hörnqvist (Malkin) – 20. B. Point (T. Johnson, Kučerov), 21. B. Point (Stamkos, Kučerov), 22. B. Point (J. T. Miller, Kučerov), 28. Gourde (Sergačov, Killorn)

Ottawa – Detroit 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Góly: 20. Ceci (Duchene, Mark Stone), 28. Batherson (Duchene) – 24. Rasmussen (Green, Daley)

Minnesota – Vancouver 6:2 (2:0, 3:1, 1:1)
Góly: 6. Coyle (Brodin, M. Koivu), 8. M. Koivu, 22. Niederreiter (M. Koivu, Greenway), 28. E. Staal (Mikael Granlund, Suter), 34. Dumba (J.T. Brown, Fehr), 46. Zucker (E. Staal, Suter) – 27. Horvat (Gaudette), 46. M. Granlund (Stecher, D. Archibald)

Arizona – Nashville 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Góly: 8. Grabner (Connauton), 25. Demers (Fischer, Ekman-Larsson) – 53. Bonino (Watson, Josi)

Calgary – Montreal 2:3 (0:1, 2:0, 0:2)
Góly: 24. Tkachuk (Giordano, E. Lindholm), 36. Tkachuk (Brodie, Giordano) – 8. Tatar (Gallagher, Danault), 49. Drouin (A. Shaw, Domi), 53. Lehkonen (Kotkaniemi, Juulsen)

San Jose – Toronto 3:5 (3:2, 0:2, 0:1)
Góly: 6. Labanc (E. Karlsson, J. Ryan), 13. Pavelski (Burns, E. Karlsson), 19. Vlasic (Pavelski, Meier) – 3. Tavares (Marner, Rielly), 12. Kapanen (Marleau, Dermott), 23. Leivo (Ennis, F. Gauthier), 33. Kapanen (Marner), 54. Marner (Andersen)

Aktualizujeme…

Viac na túto tému: #Tomáš Tatar #Montreal Canadiens #Erik Černák #Tampa Bay Lighting