Všetci chcú veľkých brankárov. Získa Halák pozíciu tímovej jednotky?

27.10.2018 14:29
Halák NHL
Jaroslav Halák v drese Bostonu Bruins v súboji proti Philadelphii Flyers. Autor: ,

Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák začal po výmene do Bostonu Bruins sezónu 2018/2019 v zámorskej NHL vo veľkom štýle. Dosiaľ dostal príležitosť v šiestich stretnutiach a vo dvoch si udržal čisté konto.

Formálnou jednotkou tímu je pritom Fín Tuukka Rask. Z Bostonu však silnejú hlasy, že by mal chytať viac 33-ročný Slovák, pretože Rask zažíva tradične slabší vstup do sezóny.

Či Halák naozaj vytlačí o dva roky mladšieho konkurenta z bránkoviska Bostonu, je aktuálne otázne. Zrejmé však je, že podobnú situáciu zažil už v minulosti.

Ročník 2009/2010 začal ako náhradník Careyho Prica v Montreale, no dokončil ho ako suverénna tímová jednotka. Canadiens vtedy doviedol až do finále Východnej konferencie, kde „Habs“ nestačili na Philadelphiu. Halák počas play-off pustil do bránky Pricea iba raz. Rodák z Bratislavy však vtedajšiu situáciu s nechce porovnávať s tou súčasnou.

„V Montreale to bolo pred deviatimi rokmi a nerád by som rozmýšľal týmto smerom. Liga sa odvtedy zmenila a dnes je nevyhnutné mať dvoch kvalitných brankárov. Keď sa jednému príliš nedarí, druhý gólman je na to, aby pomohol. Zmluvu v Bostone som podpísal, pretože tu je dobrý tím a ja mu chcem pomôcť najviac, ako viem,“ povedal Halík podľa webu periodika Montreal Gazette.

Montreal si napriek mimoriadne úspešnej sezóne niekdajšieho brankára Slovana Bratislava rozhodol ponechať Pricea a Haláka vymenil do St. Louis. Price chytá za Canadiens dodnes.

Slovenský gólman má po šiestich dueloch za Bruins úspešnosť zákrokov 94,50% a priemer inkasovaných gólov na zápas 1,43. Rask odchytal päť stretnutí a jeho štatistiky sú o poznanie horšie: 90,10% a 3,38 inkasovaného gólu. Bez ohľadu na to, ako sa brankárska situácia v Bostone vyvinie, Halákovi zmena dresu prospela.

V minulom ročníku síce absolvoval 54 zápasov a najmä vďaka nemu bojovali hráči New York Islanders až do posledných chvíľ o účasť v play-off, ale v ročníku predtým sa trápil a tri mesiace dokonca chytal na farme v nižšej AHL.

Účastník ZOH 2010 a 2014 je v súčasnosti zaujímavý zjav v NHL. Podľa vlastných slov by sa možno dnes do profiligy už ani nedostal. Montreal si ho v roku 2003 vybral vo vstupnom drafte až v deviatom kole z celkovej 271. pozície. Dnes je súčasťou draftu iba sedem kôl a v kurze sú skôr urastenejší brankári.

„Ak by som bol teraz mladší, zrejme by ma nikto nedraftoval, pretože všetci chcú veľkých brankárov. Azda iba ja a Juuse Saros z Nashvillu sme jediní gólmani v NHL, ktorí majú menej ako 180 centimetrov,“ zhodnotil Halák.

#NHL #Jaroslav Halák #Boston Bruins
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku