Tatar prvou hviezdou, strelil dva góly a asistoval. Jaroš má prvý bod v NHL

Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar dvoma gólmi a asistenciou prispel k domácemu triumfu Montrealu Canadiens nad Pittsburghom Penguins 4:3 po samostatných nájazdoch v zápase zámorskej NHL v noci na nedeľu.

13.10.2018 22:17 , aktualizované: 14.10.2018 07:49
Tomáš Tatar Foto: ,
Prvá hviezda Montrealu Tomáš Tatar v zápase proti Pittsburghu.

Domáci prehrávali po prvej tretine 0:2, ale bol to práve 27-ročný Tatar, ktorý gólom na 1:2 zavelil k obratu, keď sa presadil už po 11 sekundách v druhej tretine. Následne si pripísal asistenciu na vyrovnávajúci gól Brendana Gallaghera a svoj tím dostal do vedenia v presilovke v 29. minúte.

Penguins ešte do konca druhej tretiny vyrovnali, no potom už strelci mlčali. Rozhodovalo sa až v nájazdoch, kde domáci uspeli dvakrát a hostia ani raz.

„Myslím si, že sa celý náš tím zomkol, nebola to iba naša formácia. Každý hral od druhej tretiny dobre, mali sme veľa tlaku od jej začiatku a každý si za to zaslúži ocenenie,“ citoval oficiálny web NHL Tatara, ktorého vyhlásili za prvú hviezdu duelu.

Dvadsaťsedemročný rodák z Ilavy si musel počkať štyri súťažné zápasy, kým si otvoril strelecký účet v novom pôsobisku po svojom letnom prestupe z Vegas.

Slovenský hokejový obranca Christián Jaroš si pripísal premiérový štart v tejto sezóne v drese tímu NHL Ottawa Senators.

Dvadsaťdvaročný obranca nastúpil v domácom stretnutí proti Los Angeles Kings. Ottawa zvíťazila 5:1, Jaroš odohral iba 11:10 min, ale aj tak stihol asistovať pri jednom z gólov Senators a pridal aj 3 „hity“, 2 zablokované strely a 1 plusový bod.

Košický rodák debutoval v zámorskej profilige v uplynulej sezóne, keď nastúpil na dva duely, v ktorých sa do štatistík nezapísal. Jaroš mal byť súčasťou prvého tímu už od úplného začiatku aktuálnej sezóny 2018/2019, ale pred úvodným stretnutím sa ho vedenie rozhodlo predsa len poslať na farmu do Belleville.

Tam stihol absolvovať len jeden duel a v piatok sa dočkal pozvánky do prvého tímu. „Senátorov“ trápia zranenia viacerých opôr, mimo hry sú Cody Ceci, Ryan Dzingel či Alex Formenton.

Christián Jaroš z Ottawy (vľavo) počas zápasu s... Foto: Reuters, Marc DesRosiers
Christián Jaroš Christián Jaroš z Ottawy (vľavo) počas zápasu s Los Angeles.

Do spomenutého stretnutia medzi Senators a Kings napokon zasiahol aj druhý zo Slovákov na zápasovej súpiske. V polovici druhej tretiny po štvrtom inkasovanom góle vystriedal brankára Los Angeles Jacka Campbella jeho slovenský náhradník Peter Budaj.

Tak ako pre Jaroša, aj pre 36-ročného rodáka z Banskej Bystrice to bola prvá príležitosť predviesť sa v tomto ročníku NHL. Budaj kryl 10 z 11 striel domáceho tímu, ale vysokej prehre Kings nezabránil.

V bohatom 14-zápasovom programe soboty v NHL sa predstavili aj ďalší dvaja slovenskí hokejisti. Dôvod na radosť mal obranca Zdeno Chára, lebo jeho Boston rozstrieľal Detroit (8:2).

Kapitán Bruins síce nebodoval, ale odohral 20:01 min, štyrikrát vystrelil a pripísal si aj dva plusové body. Hrdinom domácich bol český útočník David Pastrňák, ktorý sa predviedol druhým kariérnym hetrikom. V piatich zápasoch tejto sezóny 22-ročný krídelník dosiahol sedem gólov.

Boston vyhral štvrtý zápas v sérii, Detroit po piaty raz prehral. V bránke Bostonu tentoraz dostal prednosť Tuukka Rask pred Jaroslavom Halákom.

„Jeho hra sa zlepšuje a rovnako je strelecká potencia. Okrem toho, že je pohotovým strelcom, snaží sa viac pracovať aj pre mužstvo,“ pochválil Pastrňáka tréner Bruce Cassidy.

Arizona prehrala s Buffalom (0:3) a Richard Pánik v drese Coyotes vyšiel naprázdno rovnako ako všetci jeho spoluhráči. Pánik odohral takmer 21 minút, štyrikrát vystrelil a jednu strelu zablokoval.

Jeden z troch gólov víťazného tímu strelil švédsky obranca Rasmus Dahlin. Draftová jednotka si otvorila strelecký účet v NHL, navyše, vo veku 18 rokov a 183 dní sa stal najmladším obrancom v histórii Sabres, ktorý strelil gól.

Dahlinov krajan Linus Ullmark kryl všetkých 36 striel, ktoré na neho smerovali, a predviedol premiérový shutout v kariére. Dlhodobo priemerné Buffalo má tretie víťazstvo z piatich zápasov a zažíva najlepší štart v súťaží od ročníka 2010/2011 (4–1–0).

V úvodných dvoch zápasoch bohatého sobotňajšieho programu dosiahli hokejisti Edmontonu Oilers prvé víťazstvo v tomto ročníku, keď v newyorskej Madison Square Garden zvíťazili nad domácimi Rangers 2:1.

Hlavnou hviezdou duelu bol kapitán „olejárov“ Connor McDavid, ktorý rozhodol o triumfe hostí a pridal aj jednu asistenciu. V ďalšom stretnutí diváci videli len jediný gól, aj na ten si museli počkať až do 59. minúty. Cody Eakin ním rozhodol o triumfe Vegas Golden Knights na ľade Philadelphie Flyers.

Sumáre NHL:

New York Rangers – Edmonton 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Góly: 13. Zibanejad (M. Staal, B. Smith) – 15. Nugent-Hopkins (Nurse, McDavid), 47. McDavid (Draisaitl, Nugent-Hopkins)

Philadelphia – Vegas 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Gól: 59. Eakin (Carpenter)

Ottawa – Los Angeles 5:1 (3:0, 1:1, 1:0)
Góly: 7. Tierney (DeMelo, Chabot), 12. Ch. Wideman (B. Tkachuk, Boedker), 17. Mark Stone (Duchene, Chabot), 31. White (Lajoie, JAROŠ), 52. Ch. Wideman (Duchene, B. Tkachuk) – 36. Lewis (Doughty, Muzzin)
Christián Jaroš (Ottawa) odohral 11:10 min, 1 asistencia, 3 „hity“, 2 zablokované strely, 1 pluska – Peter Budaj (Los Angeles) odchytal 29:59 min, kryl 10 z 11 striel, úspešnosť 90,9%

Boston – Detroit 8:2 (1:0, 3:0, 4:2)
Góly: 20. Pastrňák (Carlo, Ch. Wagner), 25. McAvoy (Bergeron), 32. DeBrusk (Krejčí), 37. Pastrňák (Bergeron, Marchand), 43. Pastrňák (Marchand, Bergeron), 51. Bjork, 56. DeBrusk (Carlo, Krejčí), 60. Kuraly (K. Miller, Bjork) – 41. Hronek (Bertuzzi, Nyquist), 49, Larkin (Nielsen, Jensen)
Zdeno Chára (Boston) odohral 20:01 min, 4 strely, 1 „hit“, 2 plusky

Minnesota – Carolina 4:5 po predĺž. (1:1, 0:1, 3:2 – 0:1)
Góly: 17. Coyle (Spurgeon, Dumba), 42. Spurgeon (Koivu, Parise), 46. Zucker (Mikael Granlund, Suter), 56. Mikael Granlund (Parise) – 9. J. Staal (T. van Riemsdyk, Williams), 36. Pesce (Aho, Teräväinen), 50. Aho (Faulk, Teräväinen), 59. Justin Williams (Faulk, Aho), 63. Aho (Williams, Pesce)

Florida – Vancouver 2:3 (0:0, 2:2, 0:1)
Góly: 33. Huberdeau (Trocheck, Malgin), 38, Trocheck (Yandle, Hoffman) – 35. Pettersson (Bärtschi, Boeser), 39. Roussel, 47. Horvat (Bärtschi, Edler)

Montreal – Pittsburgh 4:3 po sam. nájazdoch (0:2, 3:1, 0:0 – 0:0, 1:0)
Góly: 21. TATAR (Gallagher, Danault), 28. Gallagher (Petry, TATAR), 39. TATAR (Drouin, Petry), rozhodujúci nájazd Byron – 4. Simon (Sprong, Letang), 16. Letang (Kessel, Malkin), 32. Kessel (Crosby, Malkin)
Tomáš Tatar (Montreal) odohral 21:30 min, 2 góly, 1 asistencia, 2 plusky, 6 striel, 1 „hit“, 1. hviezda

Tampa Bay – Columbus 8:2 (3:0, 1:2, 4:0)
Góly: 1. Hedman (T. Johnson, Kučerov), 12. Paquette (Gourde), 19. Gourde (Sergačev, T. Johnson), 40. Point, 42. Point (J.T. Miller, Sergačev) , 48. Killorn (Stamkos, J.T. Miller) , 54. Kučerov (Palát, Coburn), 60. J.T. Miller (Point, Stralman) – 29. J. Anderson (Wennberg, R. Murray), 36. Bjorkstrand

Washington – Toronto 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
Góly: 19. Stephenson (Kuznecov, Ovečkin), 25. Kuznecov (Bäckström, Ovečkin) – 24. Kapanen (Hainsey, Matthews), 39. P. Lindholm (Gardiner, C. Brown), 47. Leivo (Johnsson, Gardiner), 59. Matthews (Kapanen, Rielly)

Dallas – Anaheim 5:3 (0:2, 4:1, 1:0)
Góly: 32. Radulov (Seguin, J. Klingberg), 34. Carrick (Ničuškin, Spezza), 45. Jamie Benn (Seguin, Comeau), 38. J. Klingberg (Radulov), 59. Faksa (Jamie Benn, Lindell) – 10. Silfverberg (H. Lindholm, Comtois), 14. Sherwood (Manson, Lundeström), 29. Henrique (Steel, H. Lindholm)

Nashville – New York Islanders 5:2 (3:0, 0:2, 2:0)
Góly: 16. Järnkrok (Bonino, Hartman), 17. F. Forsberg (Johansen, Arvidsson), 20. Arvidsson (Johansen, Hamhuis), 45. Turris (Josi), 59. F. Forsberg (Ekholm) – 27. Nelson (Lee, Eberle), 33. Ladd (Barzal)

Chicago – St. Louis 4:3 po predĺž. (2:0, 0:1, 1:2 – 1:0)
Góly: 12. Anisimov (Saad, Kahun), 17. P. Kane, 54. DeBrincat (Toews, Keith), 65. DeBrincat (Gustafsson, Anisimov) – 33. B. Schenn (Schmaltz, Tarasenko), 42. Perron, 45. B. Schenn (Steen, Parayko)

Arizona – Buffalo 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Góly: 3. Dahlin (Skinner, Rodrigues), 19. Sheary (Reinhart, Eichel), 57. Skinner (Ristolainen)
Richard Pánik (Arizona) odohral 20:58 min, 4 strely, 1 „hit“, 1 zablokovaná stre­la

Colorado – Calgary 2:3 po predĺž. (2:0, 0:1, 0:1 – 0:1)
Góly: 1. MacKinnon (Rantanen, Landeskog), 3. Compher (Barrie, Cole) – 31. Bennett (Backlund, Michael Stone), 59. E. Lindholm, 61. J. Gaudreau (Monahan, Brodie)

Viac na túto tému: #Tomáš Tatar #Montreal Canadiens #Peter Budaj #Ottawa Senators #Los Angeles Kings #Christián Jaroš