Vegas s Tatarom zlomilo Los Angeles v 2. predĺžení, Philadelphia odčinila debakel

, , , 14.04.2018 06:49, aktualizované: 08:37
Tomáš Tatar
Tomáš Tatar z Vegas sa snaží nájsť priestor pred bránkou Los Angeles. Autor: ,

Hokejisti Philadelphie sa otriasli z debaklu 0:7 v Pittsburghu v úvodnom zápase prvého kola play off NHL.

Flyers vyhrali na ľade súpera 5:1 a vyrovnali stav série na 1:1.

Základom triumfu hostí bol výkon brankára Briana Eliiotta, ktorý predviedol 34 zákrokov. Pritom dva dni predtým musel v polovici zápasu dolu z ľadu, keď inkasoval 5 gólov z 19 striel.

„Ak zažijete taký štart do série ako ja, musíte sa z toho poučiť. Je výnimočné byť prvý brankár v play off, treba si to vážiť,“ uviedol Brian Elliott, ktorý v minulosti strážil bránky troch tímov NHL v zápasoch play off (Ottawa, St. Louis,Calgary).

„Všetci pochybovači teraz vidia, čo sa stalo v druhom zápase,“ povedal na adresu Elliotta kapitán Flyers Claude Giroux.

Základom piatkového úspechu Philadelphie okrem skvelého Elliotta boli dva zlepené góly koncom prvej a začiatkom druhej tretiny. Obranca Shayne Gostisbehere a útočník Sean Couturier skórovali v rozpätí 87 sekúnd. A keď 19-ročná draftová posila Nolan Patrick po parádnej zadovke Couturiera v 46. min v presilovej hre pridala gól na 4:0 pre hostí, prakticky bolo rozhodnuté.

„Nikto nám reálne nedával šance v tejto sérii a neviem, či nám už teraz niekto verí. Ja však už viem, že po našom víťazstve na ľade súpera bude táto séria minimálne päťzápasová. Máme sa z čoho odraziť do jej pokračovania,“ skonštatoval kouč Philadelphie Dave Hakstol na webe NHL.

Piatkový súboj v PPG Paints Arene priniesol aj jednu štatistickú zaujímavosť. Gostisbehere gólom do šatne v prvej tretine ukončil nepriestrelnosť brankára Penguins Matta Murrayho, ktorá trvala ešte zo záveru lanského finále play off s Nashvillom dokopy 225:49 min.

„Aj v druhom stretnutí sme hrali dobre a vo väčšine zápasu boli lepšie mužstvo. Súper však využil šance a my nie,“ krátko zhodnotil Murray.

Výhodu domáceho prostredia využil stopercentne Winnipeg, ktorý zdolal Minnesotu 4:1 a vedie 2:0 na zápasy. Jets rozhodli o svojom triumfe v tretej tretine, v ktorej strelili tri góly, presadili sa v nej Paul Stastny, Andrew Copp a Patrik Laine. Do zostavy Winnipegu sa opäť nezmestil slovenský útočník Marko Daňo.

Winnipeg potvrdzuje, že jeho kvalitné výkony počas celej základnej časti NHL.

„Prvý zápas a prvé víťazstvo v play off boli veľký zážitok. Hrali sme dobre, ale teraz sme boli ešte lepší a urobili dôležitý krok dopredu. Ešte pár takých krokov a bude to dobré,“ uviedol dánsky útočník v službách Winnipegu Nikolaj Ehlers.

„Parádna zábava, atmosféra v hale bola elektrizujúca. Snažil som sa len hrať to, čo viem, nebyť nervózny a dostať sa do zápasu,“ vravel nováčik v drese Winnipegu Jack Roslovic, ktorý svoj prvý zápas vo vyraďovacej časti v kariére okorenil dvoma asistenciami.

Nováčik profiligy Vegas Golden Knights zvíťazil aj v druhom domácom zápase, Los Angeles zdolal 2:1 po dvojnásobnom predĺžení. Rozhodujúci gól strelil v 96. min Erik Haula.

Kings nestačil ani výkon brankára Jonathana Quicka, ktorý potvrdil povesť špecialistu na play off a pripísal si 54 zákrokov. Tomáš Tatar v drese domácich strávil na ľade takmer 18 a pol minúty, no strelecky sa nepresadil.

Séria hraná na štyri triumfy sa za stavu 2:0 pre Vegas presunie do „mesta anjelov“.

Play off NHL – 1. kolo

Štvrťfinále Východnej konferencie – druhý zápas:
Pittsburgh – Philadelphia 1:5 (0:1, 0:1, 1:3) – stav série 1:1
Góly: 46. Hörnqvist (Schultz, Dumoulin) – 20. Gostisbehere (Giroux, Couturier), 21. Couturier (Provorov, Raffl), 42. Konecny (Simmonds, Provorov), 46. Patrick (Couturier, Voráček), 60. MacDonald (Lehterä)

Štvrťfinále Západnej konferencie – druhé zápasy:

Winnipeg – Minnesota 4:1 (0:0, 1:0, 3:1) – stav série 2:0
Góly: 29. Myers (Roslovic, Chiarot), 48. Paul Stastny (Byfuglien, Laine), 50. Copp (Little, Roslovic), 58. Laine (Ehlers, Myers) – 60. Parise (Koivu, Brodin)

Vegas – Los Angeles 2:1 po dvojnásobnom predĺžení (1:0, 0:1, 0:0 – 0:0, 1:0) – stav série 2:0
Góly: 15. Tuch (Marchelssault, R. Smith), 96. Haula (J. Neal, S. Theodore) – 36. LaDue (Phaneuf, Amadio)