Boston nevyužil šancu vyhrať Východnú konferenciu, v play off ho čaká Toronto

Hokejisti Bostonu vedení kapitánom Zdenom Chárom prehrali v záverečnom zápase základnej časti NHL 2017/2018 na domácom ľade s Floridou 2:4 a v tabuľke Atlantickej divízie obsadili konečné druhé miesto o bod za víťazom Tampou Bay.

09.04.2018 06:40
Zdeno Chára Foto: ,
Kapitán Bostonu Zdeno Chára so zakrvaveným nosom v zápase s Floridou.

V 1. kole play off sa tak stretnú s tretím Torontom, Lightning čaká konfrontácia s držiteľom druhej voľnej karty New Jersey.

Boston mal v noci na pondelok možnosť v prípade víťazstva nad Panthers preskočiť Tampu a vyhrať divíziu, respektíve celú Východnú konferenciu. Florida, ktorá už v sobotu prišla o šancu na účasť vo vyraďovačke, však plány domácim prekazila.

Už od 2. minúty viedla po premiérovom profiligovom góle Henrika Borgströma a Bruins potom celý čas stratu len doťahovali. David Pastrňák znížil v 50. minúte na 2:3, no potom hostia vystriedali brankárov a veterán Roberto Luongo už neinkasoval. Záverečnú bodku dal zápasu Rus Jevgenij Dadonov, ktorý upravil v 59. minúte na konečných 4:2.

„Dúfali sme, že možnosť vyhrať divíziu nás vyburcuje k maximálnemu výkonu. Vypli sme sa k nemu v tretej tretine, no potrebovali sme tak hrať už od začiatku,“ povedal pre zámorské médiá útočník David Backes, ktorý strelil prvý gól „medveďov“.

„Nezaslúžili sme si vyhrať, taká je realita. Myslím si, že sme to nezvládli psychicky, od úvodného buly nám chýbala iskra,“ poznamenal domáci brankár Tuukka Rask. Chára odohral 20:52 min, slovenský obranca si pripísal aj jeden strelecký pokus, dva bodyčeky a dve trestné minúty.

It's go time. #StanleyCup

Príspevok, ktorý zdieľa NHL (@nhl),

Panthers skončili vo Východnej konferenciii so ziskom 96 bodov na deviatom mieste, k postupu im napokon chýbal iba bod. Na porovnanie – v Západnej konferencii by im táto bodová zbierka stačila na účasť v play off.

„Je to pre nás sklamanie. Dúfali sme, že nám ostatné tímy trochu pomôžu a do play off nejako prekĺzneme. Myslím si, že viacero mužstiev by si nás neželalo ako protivníka v 1. kole,“ uviedol útočník Floridy Vincent Trocheck.

NHL – sumár: Boston Bruins – Florida Panthers 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)
Góly: 9. Backes (Miller, Krejčí), 50. Pastrňák (Bergeron, Donato) 2. Borgström (Vatrano), 17. Vatrano (McCann, McGinn), 34. Mamin (Malgin, Yandle), 59. Dadonov (McCann). Brankári: Rask – Reimer (52. Luongo), strely na bránku: 43:26, 17.565 divákov.

Dvojice 1. kola play off:

Západná konferencia: Nashville – Colorado, Vegas – Los Angeles, Winnipeg – Minnesota, Anaheim – San Jose

Východná konferencia: Tampa Bay – New Jersey, Washington – Columbus, Boston – Toronto, Pittsburgh – Philadelphia

McDavid obhájil Art Ross Trophy

Kanadský hokejový útočník Connor McDavid ovládol produktivitu základnej časti NHL 2017/2018, keď si v 82 zápasoch pripísal 108 bodov za 41 gólov a 67 asistencií. Kapitán Edmontonu tak obhájil prestížnu Art Ross Trophy, ktorú každoročne udeľujú v zámorí víťazovi kanadského bodovania. Vlani ju získal premiérovo za rovných 100 bodov (30+70).

McDavid mal silnú záverečnú štvrtinu sezóny, vďaka ktorej sa dostal na čelo produktivity, na druhého Claudea Girouxa z Philadelphie (102) mal v konečnom zúčtovaní náskok šiestich bodov.

Connor McDavid z Edmontonu. Foto: SITA/AP, CODIE MCLACHLAN
Avalanche Oilers Hockey Connor McDavid z Edmontonu.

Stobodovú hranicu dosiahol aj Rus Nikita Kučerov (100 b), krídelník Tampy Bay viedol bodovanie väčšinu základnej časti a svoju produkciu zvoľnil až v samom závere, keď mali hráči Lightning už istý postup do play off. Štvrtú priečku obsadil jeho krajan Jevgenij Malkin (98). Zo Slovákov bol najlepšie na 211. mieste Richard Pánik z Arizony s 35 bodmi.

Najlepším strelcom súťaže sa stal Alexander Ovečkin, kanonier Washingtonu nastrieľal 49 gólov a siedmykrát v kariére ukoristil Maurice „Rocket“ Richard Trophy. Iba tesne mu unikla hranica 50 presných zásahov, ktorú v kariére už pokoril sedemkrát. Druhý skončil medzi strelcami fínsky mladík Patrik Laine so 44 gólmi, tretiu priečku obsadil nečakane švédsky center William Karlsson (Vegas) so 43 presnými zásahmi.

Strela Alexandra Ovečkina. Foto: SITA/AP, Alex Brandon
Alexander Ovečkin Strela Alexandra Ovečkina.

Známy je aj držiteľ tretieho individuálneho ocenenia, brankár Los Angeles Kings Jonathan Quick obdrží Trofej Williama M. Jenningsa. Tá sa v NHL pravidelne udeľuje brankárovi, ktorého tím inkasoval v základnej časti najmenej gólov. Kalifornský klub ich dostal iba 203. Quick získal túto cenu druhýkrát v kariére, jej držiteľom sa stal aj v sezóne 2013/2014.

220. Tomáš TATAR (Detroit/Vegas) 82 20 14 34

Najlepší strelci: 1. Alexander Ovečkin (Washington) 49 gólov, 2. Patrik Laine (Winnipeg) 44, 3. William Karlsson (Vegas) 43, 4. Malkin a Eric Staal (Minnesota) po 42, 6. McDavid 41, 7. Anders Lee (NY Islanders) a Tyler Seguin (Dallas) po 40, 9. Kučerov, MacKinnon a Hall po 39, …, 109. TATAR 20, 188. PÁNIK 14

Najlepší nahrávači: 1. Giroux a Wheeler po 68 asistencií, 3. McDavid 67, 4. Jakub Voráček (Philadelphia) 65, 5. Mathew Barzal (NY Islanders) 63, …, 220. PÁNIK 21

Najproduktívnejší obrancovia: 1. John Carlson (Washington) 68 bodov (15 gólov + 53 asistencií), 2. Brent Burns (San Jose) 67 (12+55), 3. John Klingberg (Dallas) 67 (8+59), 4. Shayne Gostisbehere (Philadelphia) 65 (13+52), 5. Victor Hedman (Tampa Bay) 63 (17+46), …, 78. Zdeno CHÁRA (Boston) 24 (7+17)

Najproduktívnejší nováčikovia: 1. Barzal 85 bodov (22 gólov + 63 asistencií), 2. Clayton Keller (Arizona) 65 (23+42), 3. Yanni Gourde (Tampa Bay) 64 (25+39)

Najlepší v hodnotení +/-: 1. W. Karlsson +49, 2. Jonathan Marchessault (Vegas) +36, 3. Gourde, Josh Manson (Anaheim) a Sean Couturier (Philadelphia) +34, …, 889. Kyle Okposo (Buffalo) –34, 890. Nick Leddy (NY Islanders) –42

Najviac striel: 1. Ovečkin 355, 2. Seguin 335, 3. Burns 332, …, 143. TATAR 174

Najvylučovanejší hráči: 1. Micheal Haley (Florida) 212 trestných minút, 2. Tom Wilson (Washington) 187, 3. Antoine Roussel (Dallas) 126, …, 53. CHÁRA 60

Najlepší na buly (min. 80 vhadzovaní): 1. Antoine Vermette (Anaheim) a Ryan O'Reilly (Buffalo) úspešnosť 60 percent, 3. Barclay Goodrow (San Jose) 58,8

Brankári podľa počtu víťazstiev: 1. Andrej Vasilevskij (Tampa Bay) a Connor Hellebuyck (Winnipeg) po 44, 3. Pekka Rinne (Nashville) 42, 4. Frederik Andersen (Toronto) 38, 5. Sergej Bobrovskij (Columbus) 37, …, 28. Jaroslav HALÁK (NY Islanders) 20

Brankári podľa úspešnosti zásahov (min. 20 odchytaných zápasov): 1. Carter Hutton (St. Louis) 93,1 percenta, 2. Antti Raanta (Arizona) 93,0, 3. Corey Crawford (Chicago) a Roberto Luongo (Florida) 92,9, 5. Ryan Miller 92,8, …, 37. HALÁK 90,8

Viac na túto tému: #Zdeno Chára #Toronto Maple Leafs #Boston Bruins #Florida Panthers