Gáborík s gólom a asistenciou, Budaj prehre lídra nezabránil, Chára sa zranil

Šesť inkasovaných gólov v prvých dvoch tretinách bol pre trénera hokejistov Tampy Bay v utorkovom zápase NHL s Ottawou povel na vystriedanie brankárov.

14.03.2018 06:36 , aktualizované: 06:55
Marián Gáborík, Ryan Dzingel Foto: ,
Marián Gáborík (vľavo) a jeho spoluhráč Ryan Dzingel oslavujú gól Ottawy v zápase s Tampu Bay.

Často spoľahlivého, ale tentoraz deravého Rusa Andreja Vasilevského nahradil na záverečných 20 minút Slovák Peter Budaj, ale prehre vedúceho tímu súťaže 4:7 nezabránil.

Tridsaťpäťročný Budaj si pripísal tri zákroky zo štyroch striel, ktoré na neho smerovali. V NHL bol v akcii po prvý raz od 29. decembra 2017, keď utrpel zranenie v dolnej časti tela. Nedávno sa vo dvoch zápasoch rozchytal v tíme AHL Syracuse Crunch.

Na nečakanom triumfe predposledného tímu Východnej konferencie u 100-bodového lídra mal dvojbodový podiel Marián Gáborík. Odohral síce len necelých 11 minút, ale strelil gól a pri ďalšom asistoval.

Gáborík v 28. min zvýšil vedenie hostí na 4:2, keď presne namieril počas presilovej hry neďaleko miesta určeného na vhadzovanie v útočnom pásme svojho tímu. Na jeho pohotovú strelu pod hornú žŕdku bol Vasilevskij prikrátky.

Tridsaťšesťročný slovenský krídelník bodoval po desaťzápasovej odmlke, konkrétne prvýkrát od 15. februára, keď k triumfu Ottawy nad Buffalom 3:2 po predĺžení prispel gólom a asistenciou. Bol to vtedy prvý Gáboríkov zápas po výmene z Los Angeles. Aktuálne má trenčiansky odchovanec v tejto sezóne na konte 9 gólov a 9 asistencií.

Tampa Bay prehrala v riadnom hracom čase prvýkrát od 17. februára a jej náskok na čele Atlantickej divízie pred Bostonom sa zmenšil na 4 body. A to majú Bruins na konte o dva zápasy menej.

Zákrok brankára Tampy Bay Petra Budaja v zápase... Foto: SITA/AP, Chris O'Meara
Peter Budaj, Ottawa, Tampa Bay Zákrok brankára Tampy Bay Petra Budaja v zápase s Ottawou.

„Neviem, čo si mám myslieť. Časté straty puku, nepresné prihrávky, neschopnosť ubrániť presilovky súpera, neblokovanie striel a to všetko dokopy. Napriek tomu sme dali štyri góly a prehrali o tri? Ťažká noc na domácom ľade,“ skonštatoval tréner „bleskov“ Jon Cooper na webe NHL.

Zdeno Chára pre zranenie nedohral duel Bostonu na ľade Caroliny, v ktorom jeho tím triumfoval 6:4 vďaka skvelému obratu a piatim gólom v tretej tretine. V nej už hosťom okrem Cháru chýbali pre zdravotné problémy aj Torey Krug a Jake DeBrusk.

Podrobnosti o Chárovom zranení zatiaľ nie sú známe, ešte v aréne sa ale podľa zámorských médií podrobil RTG vyšetreniu. Slovenský obranca v tejto sezóne zatiaľ nevynechal ani jeden zápas. V drese Bostonu si prvý hetrik v NHL pripísal Čech David Pastrňák.

„Vedeli sme, že to bude náročná úloha v tretej tretine sa pokúsť so zápasom niečo urobiť. Každý jeden náš hráč musel hrať lepšie, ako hráči súpera, pretože len tak sme mohli zápas otočiť vo svoj prospech a podarilo sa nám to,“ citoval portál nhl.com trénera „medveďov“ Brucea Cassidyho.

Winnipeg v zostave s Markom Daňom prehral na ľade Nashville 1:3.

Edmonton s Andrejom Sekerom nestačil v kanadskom derby na Calgary 0:1, čisté konto s 28 zákrokmi zaznamenal brankár domácich Mike Smith.

Richard Pánik si pripísal plusový bod a dve strely pri víťazstve Arizony nad Los Angeles 4:3 po nájazdoch.

Sumáre NHL

Tampa Bay – Ottawa 4:7 (1:3, 2:3, 1:1)
Góly: 5. J.T. Miller (Kučerov, Stamkos), 23. J.T. Miller (Kučerov, Hedman), 37. J. T. Miller (Stamkos, Hedman), 53. McDonagh (Stamkos, Kučerov) – 8. Pääjärvi (Pyatt, Pageau), 11. Dzingel (GÁBORÍK, Ceci), 12. Pyatt (Ceci, Borowiecki), 28. GÁBORÍK (Dzingel, Burrows), 35. Hoffman (Burgdoerfer, Duchene), 39. E. Karlsson, 44. Hoffman (E. Karlsson, Duchene)
Marián Gáborík (Ottawa) odohral 10:49 min, 1 gól, 1 asistencia, 1 strela, 2 trestné minúty
Peter Budaj (Tampa Bay) odchytal 20 minút, kryl 3 zo 4 striel, úspešnosť 75%

Carolina – Boston 4:6 (0:1, 3:0, 1:5)
Góly: 23. Aho (Teräväinen, Faulk), 33. Teräväinen (Aho, Williams), 39. Williams (B. McGinn, E. Lindholm), 41. B. McGinn (E. Lindholm) – 20. Marchand (Pastrňák, Riley Nash), 51. Grzelczyk (Kuraly, Schaller), 51. Pastrňák (Marchand), 52. Heinen (Krejčí, Rick Nash), 57. Pastrňák (Grzelczyk, Marchand), 59. Pastrňák (K. Miller, Riley Nash) Zdeno Chára (Boston) odohral 14:47 min, 0+0, 2 trestné minúty, 3 strely

Montreal – Dallas 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
Góly: 17. Lehkonen (Galchenyuk, De La Rose), 29. Lehkonen (Drouin, Petry), 30. Gallagher (Drouin, Galchenyuk), 50. Ščerbak – 12. Faksa (Pateryn, Pitlick), 39. Jamie Benn (A. Radulov, Devin Shore)

Nashville – Winnipeg 3:1 (3:0, 0:0, 0:1)
Góly: 3. Fiala (Josi, Turris), 9. Watson (Ellis), 9. Arvidsson (F. Forsberg) – 42. Connor (Wheeler, Laine)
Marko Daňo (Winnipeg) 8:03 min, 0+0, 1 hit

Minnesota – Colorado 1:5 (0:1, 1:1, 0:3)
Góly: 34. Koivu (Coyle) – 17. Compher (Warsofsky), 35. Zadorov (Comeau), 41. MacKinnon (Nemeth), 54. Compher (Girard, Andrighetto), 59. Jost (Barrie, Rantanen)

Calgary – Edmonton 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Gól: 26. J. Gaudreau (Monahan, Ferland)
Andrej Sekera (Edmonton) 16:33 min, 0+0, 2 hity

Arizona – Los Angeles 4:3 po sam. nájazdoch (2:0, 1:1, 0:2 – 0:0, 1:0)
Góly: 6. Keller (Stepan), 16. Cousins (Hjalmarsson), 31. Dvorak (Domi, Cousins), rozhodujúci sam. nájazd Goligoski – 31. Pearson (A. Kempe, Toffoli), 53. Carter (Doughty, Muzzin), 58. Carter (Doughty, D. Brown)
Richard Pánik (Arizona) 18:04 min, 0+0, +1, 2 trestné minúty, 2 strely, 1 „hit“

Viac na túto tému: #Peter Budaj #Tampa Bay Lightning #Zdeno Chára #Marián Gáborík #Ottawa Senators