Priniesol si nové ruky. Pred 23 rokmi dal Bondra päť gólov

06.02.2017 13:26
Peter Bondra
Peter Bondra. Autor: ,

V histórii NHL sa dosiaľ 44 hráčom podarilo streliť v jednom zápase päť gólov a 5. februára 2017 uplynulo 23 rokov, čo sa o takýto nevšedný zápis prvý raz postaral slovenský hokejista.

Bol ním Peter Bondra, ktorý skvelým výkonom rozhodol o víťazstve Washingtonu nad Tampou Bay 6:3. Vtedajší nový tréner Capitals Jim Schoenfeld spojil v tom čase 25-ročného Bondru do jednej formácie s Dmitrijom Christičom a Dalom Hunterom.

„Nikdy predtým som s nimi nehral v útoku. ‚Dimov‘ talent a Petrova úžasná rýchlosť mi však uľahčovali prácu. Stačilo im prihrávať,“ citoval oficiálny web washingtonského klubu centra novozloženej úderky Huntera. V spomenutom dueli sa síce vedenia ujala Tampa, ale slovenské krídlo štyrmi gólmi v rozpätí neuveriteľných 4:12 min ešte v prvej tretine roztrhalo šance Lightning na úspech na franforce. „Je to niečo ako splnený sen, pretože človek často fantazíruje o tom, že strelí veľa gólov. Je to bláznivé,“ vravel o svojom nezabudnuteľnom počine Bondra, ktorý v prostrednej časti duelu zvýšil na 6:1 piatym zásahom.

Toľko gólov v jednom zápase v drese Caps predtým dosiahol iba Švéd Bengt-Aake Gustafsson (v dueli 8. januára 1984). „Diskutovali sme o zmene hokejky. Keď som sa ho opýtal, či tak spravil, odvetil: ‚Nie, priniesol som si pár nových rúk‘. Neboli to len šikovné ruky, ale aj srdce, odhodlanie a úžasná rýchlosť. Najlepšie predstavenie, aké som videl,“ vravel Schoenfeld. Bondra s úsmevom pripomenul, že to nebol jeho najlepší strelecký výkon v kariére. „Keď som mal desať rokov, dal som jedenásť gólov. Boli sme veľmi dobrý mládežnícky tím. Vyhrali sme vtedy tuším tridsaťpäť alebo tridsaťsedem nula.“

„Bonzai“, ako washingtonskú raketu s dvanástkou na drese v zámorí prezývajú, nezostal jediným Slovákom s päťgólovou vizitkou v stretnutí NHL. Rovnaký počin zopakoval 20. decembra 2007 – vtedy ešte v drese Minnesoty – iný kanonier Marián Gáborík. Naposledy sa v lige piatimi gólmi v jednom dueli prezentoval Švéd Johan Franzén, a to 2. februára 2011 vo farbách Detroitu proti Ottawe.

#Peter Bondra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
26,99
Kytica Zimona 5

Kytica Zimona 5

46,99
Flower bag žlté ruže a biele santíny

Flower bag žlté ruže a biele santíny

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk