Budaj vychytal prvé víťazstvo Kings, asistencia Sekeru, Jágr strelil 750. gól

Traja slovenskí hokejisti zasiahli do štvrtkového diania v NHL, ktoré obsahovalo až 11 zápasov.

21.10.2016 06:50 , aktualizované: 10:08
Peter Budaj Foto: ,
Zákrok slovenského brankára Los Angeles Petra Budaja v zápase proti Dallasu.

A všetci traja sa tešili z víťazstiev.

Po prehrách v úvodných troch zápasoch nového ročníka zabrali hokejisti Los Angeles prvý raz naplno, keď zvíťazili na ľade Dallasu 4:3 po predĺžení. Svoj podiel na tom má aj slovenský brankár Peter Budaj, ktorý zneškodnil 17 pokusov domácich. Najnáročnejší zákrok vytiahol banskobystrický rodák necelých deväť minút pred koncom poslednej tretiny, keď zmaril šancu Antoinovi Rousselovi. „Nesmerovalo na mňa toľko striel, koľko by som si predstavoval, ale na takéto momenty treba byť pripravený,“ skonštatoval skúsený 34-ročný brankár.

O víťazný zásah „kráľov“ v predĺžení sa postaral obranca Alec Martinez, ktorý dosiahol svoj jubilejný 40. gól v 341. zápase v NHL. V zostave hostí chýbal slovenský rekonvalescent Marián Gáborík, ktorý by mal zasiahnuť do diania v druhej polovici novembra.

„Sme si vedomí, z akých hráčov máme zostavené mužstvo. Začať troma prehrami, to sme neboli my. Dnes sme sa však rozhodne predviedli na ‚horúcom‘ ľade proti veľmi kvalitnému tímu. Súpera sme prestrieľali (39:20, pozn.) a hrali sme dôrazne v defenzíve,“ poznamenal podľa nhl.com Peter Budaj, ktorý bol v akcii aj v predchádzajúcom zápase na ľade Minnesoty, kde ako náhradník Jeffa Zatkoffa neinkasoval a predviedol 9 úspešných zákrokov. Jeho najbližší zápas v NHL bude jubilejný trojstý, na konte má dosiaľ 126 víťazstiev a 11 čistých kont. Predtým chytal za Montreal a Colorado.

Hráči Edmontonu zdolali na domácom ľade súperov zo St. Louis 3:1. Na prvom góle domácich v 27. min mal podiel obranca Andrej Sekera, ktorého strelu od modrej čiary tečoval pred brankárom hostí Tyler Pitlick. Sekera celkovo odkorčuľoval 22:36 min a okrem gólovej prihrávky k jeho aktívam patria najmä 4 zblokované strely. Gól a asistenciu si pri triumfe Oilers pripísal najmladší kapitán v histórii NHL Connor McDavid.

Boston si na domácom ľade poradil s New Jersey 2:1, keď rozhodol 1:15 min pred koncom tretej tretiny Patrice Bergeron. Pre skúseného centra a člena zlatého tímu Kanady z nedávneho Svetového pohára to bol prvý zápas po zranení zo začiatku sezóny. „Prvý zápas je vždy dôležitý a dobre je začať víťazne najmä v domácom prostredí. Je to len jeden krok, ale poteší to,“ vravel Bergeron, ktorý vynechal úvodné tri zápasy sezóny, na webe NHL. Slovenský kapitán „medveďov“ Zdeno Chára bol s 24:53 min najvyťaženejším mužom na ľade, pripísal si dva „hity“ na súperových hráčov.

Ďalšieho dôležitého medzníka svojej neuveriteľne dlhej kariéry sa dočkal Jaromír Jágr. Štyridsaťštyriročný český krídelník sa zapísal do streleckej listiny súboja Florida – Washington, keď v 38. min vyrovnal na priebežných 2:2. Domáci napokon podľahli hosťom 2:4 (víťazný zásah Alex Ovečkin), ale Jágr strelil 750. gól svojej kariéry v NHL a ako tretí hráč v histórii pokoril túto hranicu po legendách Waynovi Gretzkom (894) a Gordiem Howovi (801).

„Je to pekné, ale radšej by som bral víťazstvo. Hrali sme dobre v prvej aj druhej dvadsaťminútovke, tretia nám však nevyšla. Chýbali nám šance a čas strávený v obrannej tretine súpera,“ uviedol Jágr. „Prvý strelený gól vždy poteší. Pekná akcia, pekná prihrávka, bol som voľný medzi kruhmi. Už v predchádzajúcich zápasoch som mal dostatok šancí, ale nepadlo mi to tam. Som rád, že sa to teraz podarilo,“ vravel podľa nhl.com Jágr, ktorý skóroval aj vo svojej 23. sezóne NHL.

Ak o Mariánovi Hossovi platí, že svojím nedávnym päťstým gólom zaklopal na dvere Siene slávy NHL, tak Jágra tam zrejme vezmú obrazne ihneď po záverečnej siréne v jeho poslednom zápase. Jágr skóroval aj vo svojej 23. sezóne NHL, po štvrtom zápase má na konte gól aj asistenciu a celkovo v kariére 1870 bodov. „Hrali sme dobre v prvej aj druhej tretine, ale tá tretia nám nevyšla. Chýbali nám šance a čas strávený v obrannej tretine súpera,“ vravel Jágr v pozápasovom interview v šatni.

V repríze tohtoročného finále Stanleyho pohára Pittsburgh zdolal San Jose 3:2. Domáci ešte na začiatku tretej tretiny prehrávali 0:2, ale troma gólmi v rozpätí ôsmich minút otočili výsledok vo svoj prospech. Víťazný zásah prišiel v 55. min z hokejky švédskeho útočníka Patrica Hörnqvista.

V bránke Montrealu absolvoval tohtosezónnu premiéru po chorobe Carey Price a Canadiens hneď zvíťazili. Na domácom ľade zdolali Arizonu Coyotes 5:2. Brankárske eso Price chýbal svojmu tímu od 25. novembra 2015, keď si poranil pravé koleno a musel vynechať kompletnú uplynulú sezónu. Na začiatku tej aktuálnej ho zasa trápila chrípka. „Pre mňa, ale zrejme aj pre väčšinu ľudí je práve on najlepší brankár na svete a je len veľmi ťažké ho nahradiť,“ uviedol krídelník Canadiens Brendan Gallagher na webe NHL. „Dobre sme korčuľovali a posúvali si puk. Päťgólový zápas je vždy bonusom,“ povedal Price.

Toronto prehralo na ľade Minnesoty v St. Paul 2:3 a slovenský obranca Martin Marinčin sa v zápase neobjavil.

Sumáre štvrtkových zápasov NHL:

Boston – New Jersey 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)
Góly: 50. Marchand (Liles, C. Miller), 59. Bergeron (Marchand, Pastrňák) – 45. Palmieri (Severson, Josefson)
Zdeno Chára (Boston) odohral 24:53 min, 2 hity

Dallas – Los Angeles 3:4 po predĺž. (1:1, 1:2, 1:0 – 0:1)
Góly: 12. Faksa (Spezza), 25. Jamie Benn (Klingberg, Seguin), 58. Spezza (Seguin, Hamhuis) – 9. Dowd (Gilbert, D. Brown), 22. J. Carter (Pearson, Martinez), 40. Pearson (Setoguchi, J. Carter), 62. Martinez (Toffoli)
Peter Budaj (Los Angeles) odchytal 61:20 min, pochytal 17 z 20 striel, úspešnosť 85%

Philadelphia – Anaheim 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)
Góly: 25. Simmonds (Voráček, C. Giroux), 31. Read (Bellemare, Mason) – 12. Wagner (Boll, Vatanen), 37. Perry (Getzlaf, Vermette), 52. Garbutt (Holzer, Sörensen)

Calgary – Carolina 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)
Góly: 39. Brouwer, 49. Gaudreau (Hamilton, Jokipakka) – 8. Teräväinen (Hanifin, Aho), 17. V. Rask (Skinner, Hanifin), 25. Stalberg (Dahlbeck, Slavin), 60. Skinner (E. Lindholm, Hanifin)

Edmonton – St. Louis 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Góly: 27. Pitlick (Sekera, Letestu), 41. Lucic (McDavid, Eberle), 60. McDavid – 24. Jakupov (Edmundson, Jaskin)
Andrej Sekera (Edmonton) odohral 22:36 min, 1 asistencia, 1 strela, 4 zblokované stre­ly

Tampa Bay – Colorado 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Góly: 20. Duchene (MacKinnon, Ťutin), 40. Duchene (Wiercioch, Grigorenko), 48. Martinsen (Colborne, Wiercioch), 53. Söderberg (Duchene, Zadorov)

Pittsburgh – San Jose 3:2 (0:0, 0:2, 3:0)
Góly: 47. Malkin, 50. S. Wilson (Cullen, Hörnqvist), 55. Hörnqvist (Kessel, Malkin) – 6. Hertl (Pavelski, Burns), 17. Marleau (Couture)

Florida – Washington 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)
Góly: 14. Matheson (Yandle, Barkov), 35. Jágr (Barkov, Marchessault) – 9. Williams (Schmidt), 11. Kuznecov (Niskanen), 48. Ovečkin (Niskanen, Alzner), 59. Johansson

Minnesota – Toronto 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)
Góly: 30. E. Stall (Coyle, Dumba), 43. Dalpe (Niederreiter, Brodin), 52. E. Staal (Parise, Suter) – 30. Polák (Gardiner, Komarov), 36. Matthews (M. Nylander, Kadri)

Montreal – Arizona 5:2 (1:0, 3:2, 1:0)
Góly: 14. Jemelin (Byron, Desharnais), 23. Mitchell (Beaulieu, Byron), 25. S. Weber (Markov, Plekanec), 26. Galchenyuk (Gallagher, Pacioretty), 53. Lehkonen (Plekanec, S. Weber) – 27. Chychrun (Martinook, Vrbata), 37. Dauphin (Richardson)

Vancouver – Buffalo 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Góly: 32. Hansen (Sutter, Sbisa), 50. D. Sedin (Eriksson, Sutter) – 52. Baptiste

Viac na túto tému: #Peter Budaj #Andrej Sekera #Jaromír Jágr #Los Angeles Kings