Islanders prvý raz víťazne, Halák pomohol s 24 zákrokmi

Hokejisti New Yorku Islanders dosiahli v treťom stretnutí nového ročníka NHL prvé víťazstvo. Zrodilo sa v nedeľu nad Anaheimom, a hoci "ostrovania" premárnili dvojgólový náskok zo 48. minúty, napokon predsa triumfovali 3:2 po predĺžení.

17.10.2016 07:06
Edmonton, Buffalo Foto: ,
Momentka zo zápasu Edmontonu Oilers proti Buffalu Sabres.

O rozhodujúci presný zásah sa v 54. sekunde pridanej päťminútovky postaral Josh Bailey. Slovenský brankár Jaroslav Halák predviedol 24 úspešných zákrokov.

„Prvé víťazstvo v sezóne je vždy dôležité. Trochu zmierňuje tlak, najmä po nevydarených prvých dvoch zápasoch. Odštartovali sme dvoma prehrami a radi by sme túto bilanciu vyvážili víťazstvami. Dnes večer si to prvé užijeme a tešíme sa na utorok,“ citoval oficiálny server NHL kapitána Islanders Johna Tavaresa, autora druhého gólu domácich.

Anaheim ani do tretice nezvíťazil, všetky doterajšie duely však odohral na súperových ihriskách a iné to nebude ani v utorok, keď sa predstaví na ľade New Jersey. „Ak si dnes odmyslíme prvú tretinu, bol to z našej strany solídny hokej. Bod je pre nás dôležitý,“ podotkol obranca Cam Fowler, ktorý znížil na priebežných 1:2.

„Nedosiahli sme želaný výsledok, ale odchádzame aspoň s bodom. Bol som hrdý na chlapcov, ako po nevydarenej prvej tretine hrali v druhej a tretej,“ pridal kapitán Ducks Ryan Getzlaf, ktorý minútu pred naplnením riadneho hracieho času zariadil predĺženie.

Slovenský brankár Jaroslav Halák bol úvodných takmer 14 minút bez práce, kým naňho smeroval prvý z troch pukov Ducks v otváracej tretine. „Samozrejme, bolo to zvláštne. Nemali nijaké strely, ale to preto, lebo my sme odviedli dobrú prácu, točili sme puk, dobre korčuľovali,“ skonštatoval podľa newsday.com Halák, ktorého tiež mrzelo, že z takejto výrazne prevahy „ostrovania“ vyťažili iba jeden gól, keď sa v 8. min presadil Brock Nelson. Bratislavčan bol postupom času vo väčšej permanencii a napokon zneškodnil 24 pokusov súpera.

Ryan O'Reilly bol hrdinom Buffala v nedeľňajšom stretnutí v Edmontone, kde sa na víťazstve 6:2 podieľal štyrmi bodmi – k dvom gólom pridal dve asistencie. Dvakrát trafil do čierneho aj ďalší hosťujúci útočník Brian Gionta.

Prvú prehru Oilers v treťom dueli sezóny neodvrátil Milan Lucic, ktorého vyrovnávajúci gól na 2:2 v závere I. tretiny bol pre tohto 28-ročného kanadského krídelníka jubilejným 400. bodom v NHL (160+240). Slovenský obranca „olejárov“ Andrej Sekera za takmer 22 minút na ľade nebodoval.

Vancouver zostáva bez prehry v úvode ročníka vďaka parádnemu obratu v súboji s Carolinou, v ktorom ešte v polovici zápasu zaostával 0:3. Brandon Sutter v 32. sekunde predĺženia zavŕšil úspešnú stíhaciu jazdu Canucks rozhodujúcim gólom na 4:3.

Sumáre:

New York Islanders – Anaheim 3:2 po predĺžení (1:0, 0:0, 1:2 – 1:0)
Góly: 8. Nelson (Chimera, Hickey), 48. Tavares (Clutterbuck, Hamonic), 61. Bailey (Leddy, Clutterbuck) – 49. Fowler (Getzlaf, Ritchie), 59. Getzlaf (Vatanen, Fowler)
Jaroslav Halák (NY Islanders) odchytal celý zápas, kryl 24 striel (úspešnosť 92,3 %)

Edmonton – Buffalo 2:6 (2:2, 0:2, 0:2)
Góly: 18. Pouliot (Kassian, Nugent-Hopkins), 19. Lucic (Draisaitl, Eberle) – 3. Okposo (Reinhart, Ryan O'Reilly), 8. Ryan O'Reilly (Okposo, Ristolainen), 24. Ryan O'Reilly (Ristolainen, Franson), 30. B. Gionta (J. McCabe, M. Foligno), 41. B. Gionta (J. Larsson), 45. Moulson (Ryan O'Reilly, Ristolainen)
Andrej Sekera (Edmonton) 21:56 min, 1 strela

Vancouver – Carolina 4:3 po predĺžení (0:2, 1:1, 2:0 – 1:0)
Góly: 33. Horvat (Markus Granlund), 42. Markus Granlund (Hansen, Sutter), 55. Hutton (Dorsett, Gaunce), 61. Sutter – 18. V. Rask (Stempniak), 20. Teräväinen (Faulk, Aho), 26. Faulk (Nordström)

McDavid na čele produktivity, Pánik lídrom strelcov

Connor McDavid je po víkende na čele produktivity severoamerickej hokejovej NHL. Kapitán Edmontonu Oilers nazbieral v doterajších troch stretnutiach šesť kanadských bodov (3+3); poltucet dosiahli aj útočník St. Louis Paul Stastny a ofenzívny líder Bostonu Brad Marchand (obaja 2+4).

Slovenský krídelník v chicagských službách Richard Pánik je s piatimi bodmi štvrtý a so štyrmi gólmi spoločne s Austonom Matthewsom z Toronta vedú poradie najlepších kanonierov ligy.

Kanadské bodovanie NHL – stav k 16. októbru (za menom hráča a klubom je počet odohraných zápasov, gólov, asistencií a bodov; zdroj: nhl.com):