Pánik zažiaril prvým hetrikom v NHL, Chára sa pobil

Nezabudnuteľnú noc má za sebou slovenský hokejový útočník Richard Pánik v drese Chicaga. K víťazstvu svojho tímu nad Nashvillom (5:3) prispel hetrikom, ktorý bol pre 25-ročného rodáka z Martina prvým počas kariéry v NHL.

16.10.2016 07:21 , aktualizované: 08:17
Richard Pánik Foto: ,
Richard Pánik (14) strieľa jeden z troch gólov do siete Nashvillu.
debata (2)

Pánik v 11. min zvýšil už na 3:0 pre domácich, neskôr síce hostia znížili na 2:3, ale slovenský krídelník sa opäť zaskvel v tretej tretine v 45. a 59. min, keď pečatil na konečných 5:3. Výrazne sa tak postaral o prvé sezónne víťazstvo jedného z favoritov na zisk Stanleyho pohára. Pri góle na 5:3 zohral dôležitú úlohu Patrick Kane. Najproduktívnejší hráč uplynulého ročníka NHL zatiaľ nestrieľa góly, ale minútu a pol pred koncom tretej tretiny našiel Pánika tak parádne, že tomu stačilo nastaviť hokejku na gól do odkrytej bránky hostí. Krásny bol aj prvý gól slovenského útočníka v zápase. V ňom ukázal nesporné individuálne majstrovstvo, keď si chrbtom k bránke prikryl puk pred obrancom Mattom Carlem, posunul si ho na bekhend a zasunul popod ľavý betón brankára Nashvillu Marka Mazanca.

„Mojím najväčším problémom doteraz bola nestálosť výkonov. Bodaj by ma takýto úvod nakopol a dostal ma viac do hry,“ zaželal si Richard Pánik na webe TSN. „Má za sebou výborný zápas. Ukázal, čoho je schopný v ofenzíve, s pukom dokáže veľké veci,“ pochválil Pánika tréner Chicaga Joel Quenneville.

Pánik má po troch zápasoch sezóny na konte 4 góly a 1 asistenciu a spolu s torontským nováčikom Austonom Matthewsom sú na čele tabuľky strelcov celej súťaže. V kanadskom bodovaní patrí Pánikovi so 4 bodmi štvrtá priečka, na čele je mladučký kapitán Edmontonu Connor McDavid so 6 bodmi. „V prvých dvoch zápasoch sezóny som dostal šancu v prvom útoku a oba sme prehrali. Nepotešilo nás to, ale teraz sme zvíťazili a sme všetci spokojní,“ skonštatoval Richard Pánik podľa webu NHL.

Pánikov skúsenejší krajan z útoku Blackhawks Marián Hossa síce ani v treťom zápase sezóny nedosiahol 500. gól v zámorskej kariére, ale k triumfu svojho tímu prispel jednou asistenciou. Stála za to. Počas presilovej hry v 45. min sa Hossa natlačil pred brankára Predators, ale namiesto strely zvolil prihrávku na Pánika a ten dosiahol vtedy svoj druhý gól v stretnutí.

V zápase Toronto – Boston sa zrodilo víťazstvo domácich 4:1, čiže z minisúboja slovenských obrancov vyšiel víťazne Martin Marinčin. Dvadsaťštyriročný košický rodák si pripísal aj jednu asistenciu. Podieľal sa na góle českého útočníka Milana Michálka, ktorý v 44. min uzavrel skóre na 4:1. Skúsený obranca Bostonu Zdeno Chára si pripísal až 7 trestných minút, tiež 2 hity a 2 mínusové body. Chára sa v tretej tretine pobil so zlým mužom v drese Toronta Mattom Martinom.

V sobotu sa predstavil aj útočník Detroitu Tomáš Tatar, ale do tabuľky produktivity neprispel. Jeho Detroit prehral na ľade Floridy 1:4. Už 44-ročný český útočník Jaromír Jágr si vo svojej 23. sezóne v NHL pripísal prvý bod, keď prihral Alexandrovi Barkovovi na tretí gól Floridy. Je to 1120. asistencia Jágra v základnej časti NHL, zatiaľ čaká na 750. gól. Brankár Panthers Roberto Luongo predviedol 21 zákrokov a dosiahol 438. víťazstvo kariéry v NHL, čím sa osamostatnil na šiestej priečke historického rebríčka najúspešnejších gólmanov pred Jacquesom Plantom. Informoval o tom portál NHL.

Sobotňajšie sumáre NHL:

Chicago – Nashville 5:3 (3:1, 0:1, 2:1)
Góly: 7. Schmaltz (Motte), 9. Seabrook (Keith, P. Kane), 11. Pánik (Hjalmarsson, Keith), 45. Pánik (Hossa, Anisimov), 59. Pánik (P. Kane, Seabrook) – 19. C. Wilson (Neal), 39. C. Smith (Subban, Ribeiro), 51. Arvidsson (Ekholm)
Richard Pánik odohral 17:14 min, 3 góly, 4 strely, 1 pluska, 1 hit, Marián Hossa (obaja Chicago) odohral 14:46 min, 1 asistencia, 1 strela, 2 zblokované strely

Toronto – Boston 4:1 (3:1, 0:0, 1:0)
Góly: 3. C. Brown (Hunwick, Holland), 12. Marner (Bozak, Zajcev), 14. J. van Riemsdyk (Bozak, Gardiner), 44. M. Michálek (Rielly, Marinčin) – 18. Pastrňák (Liles, Marchand)
Martin Marinčin (Toronto) odohral 19:03 min, 1 asistencia, 1 pluska – Zdeno Chára (Boston) odohral 19:05 min, 7 trestných minút, 2 hity, 2 mínusky

Florida – Detroit 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
Góly: 2. Trocheck (J. Jokinen), 11. Sceviour (Marchessault, Malgin), 58. Barkov (Marchessault, Jágr), 59. Marchessault) – 14. Helm (Nyquist)
Tomáš Tatar (Detroit) odohral 15:02 min, 2 mínusky

Tampa Bay – New Jersey 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
Góly: 28. Stamkos (Palát, Drouin), 31. Killorn (Kučerov, T. Johnson), 46. V. Filppula (Garrison, Point) – 1. Palmieri (Moore), 5. Zajac (Parenteau)

Colorado – Dallas 6:5 (2:2, 3:2, 1:1)
Góly: 10. Colborne (Grigorenko, MacKinnon), 17. Colborne (E. Johnson, Beauchemin), 21. Söderberg (Barrie, Beauchemin), 27. MacKinnon (Landeskog, Wiercioch), 28. Colborne (Zadorov, Comeau), 54. Barrie – 1. Seguin (Jamie Benn, Eaves), 7. Shore (Ritchie, Jordie Benn), 32. Jamie Benn (Seguin, Klingberg), 37. Seguin (Eaves, Hamhuis), 55. Ritchie (Shore, Sharp)

Minnesota – Winnipeg 4:3 (0:2, 3:0, 1:1)
Góly: 28. Stewart (Spurgeon, Suter), 29. Dumba (Stewart, Koivu), 35. E. Staal (Coyle, Parise), 55. Brodin – 19. Ehlers, 20. Wheeler (Byfuglien, Scheifele), 60. Scheifele (Perreault, Byfuglien)

Washington – New York Islanders 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Góly: 12. Winnik (Carlson, Beagle), 28. Winnik (Alzner, Orpik) – 14. Strome (Nelson, Boychuk)

Ottawa – Montreal 4:3 po sam. nájazdoch (2:0, 0:1, 1:2 – 0:0, 1:0)
Góly: 7. Dzingel (Wideman, E. Karlsson), 16. Z. Smith (Wideman, Ryan), 58. Pyatt (Dzingel, Pageau), rozhodujúci nájazd E. Karlsson – 36. Petry (Beaulieu, Plekanec), 43. Lehkonen (Danault, S. Weber), 49. Petry (Galchenyuk, Gallagher)

Pittsburgh – Anaheim 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)
Góly: 12. Cole (Daley, Malkin), 23. Sheary (Kunitz, Cullen), 38. Kessel (Hörnqvist) – 15. Fowler (Getzlaf, Kesler), 31. Perry (Getzlaf)

Columbus – San Jose 2:3 (0:2, 0:0, 2:1)
Góly: 44. Werenski (Wennberg, Atkinson), 60. Anderson (Hartnell) – 9. Bödker (Couture, Dillon), 15. J. Ward (Burns, Tierney), 60. Marleau (Burns, Vlasic)

St. Louis – New York Rangers 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)
Góly: 2. Tarasenko (Parayko), 18. Paul Stastny (Fabbri, Steen), 23. Pietrangelo (Paul Stastny, Tarasenko) – 6. Kreider (Zibanejad, Girardi), 23. Zibanejad (Kreider, Holden)

Vancouver – Calgary 2:1 po sam. nájazdoch (0:1, 0:0, 1:0 – 0:0, 1:0)
Góly: 57. D. Sedin (Eriksson, H. Sedin), rozhodujúci nájazd Sutter – 10. Brouwer

Arizona – Philadelphia 4:3 po predĺžení (2:1, 0:1, 1:1 – 1:0)
Góly: 9. Doan (Goligoski, Dvořák), 15. Hanzal (Chychrun, Domi), 21. Richardson (Martinook), 64. Ekman-Larsson (Hanzal, Vrbata) – 13. Raffl (Schultz, Manning), 27. Simmonds (C. Giroux), 45. Read (Konecny, Manning)