Chicagu nestačil Pánikov gól, Torontu Matthewsove štyri

Richard Pánik sa stal prvým slovenským strelcom v novom ročníku severoamerickej hokejovej NHL, ktorá štyrmi stretnutiami odštartovala v stredu.

13.10.2016 07:08 , aktualizované: 10:03
Richard Pánik Foto: ,
Richard Pánik (14) oslavuje so spoluhráčmi prvý gól v sezóne.

Krídelník Chicaga už v 5. min v presilovej hre otvoril skóre duelu proti St. Louis, keď sa zblízka pohotovo presadil do odkrytej bránky; asistovali mu Jonathan Toews a krajan Marián Hossa. Blackhawks viedli 1:0 a neskôr zásluhou nováčikovského zásahu Ryana Hartmana aj 2:1, doplatili však na nedisciplinovanosť – štyri ich vylúčenia v druhej tretine potrestali hostia troma gólmi (ten posledný padol v úvode tretej, pozn.). Útočníci Vladimir Tarasenko (2+1), Paul Stastny (1+2) a obranca Kevin Shattenkirk (1+2) sa dovedna deviatimi kanadskými bodmi podieľali na víťazstve Blues 5:2.

Auston Matthews sa stal prvou štvorgólovou draftovou jednotkou v modernej ére NHL (ráta sa od sezóny 1943/1944) vo svojom premiérovom zápase v súťaži. Ani supervýkon 19-ročného útočníka však Torontu, za ktoré slovenský obranca Martin Marinčin odohral dvadsať minút, nestačil na víťazstvo – v Ottawe podľahlo 4:5 po predĺžení. „Nemohol som tomu uveriť,“ povedal podľa CBC Sports Matthews, ktorý vzal zodpovednosť za rozhodujúci inkasovaný gól v predĺžení z hokejky Kyla Turrisa na seba. „Rozhodne to bola moja chyba, treba sa z toho poučiť.“ Web nhl.com ho ešte citoval: „Myslím si, že z individuálneho hľadiska je to viac než ideálny štart do sezóny. Prišli sme si sem však po víťazstvo, ktoré sme nedosiahli, takže je to dobrá lekcia pre mňa aj celý tím, aby sme boli nachystaní na sobotu.“ Hetrik pri nováčikovskom debute dosiahli Alex Smart (v roku 1943), Real Cloutier (1979), Fabian Brunnström (2008) a Derek Stepan (2010). Joe Malone a Harry Hyland skórovali dokonca päťkrát, ale už v roku 1917.

Dvoma gólmi a asistenciou pokrstila novú edmontonskú arénu Rogers Place minuloročná draftová jednotka Connor McDavid, stal sa prvou hviezdou stretnutia proti Calgary (7:4). „Očakávania od zápasu boli obrovské, fanúšikovia nadšení, všetko umocňovala prítomnosť klubových velikánov (Wayne Gretzky, Mark Messier, Jari Kurri, Paul Coffey, Grant Fuhr, pozn.). Bol to vzrušujúci večer pre celú organizáciu. Dobre sme odštartovali a som trochu rád, že už je po tom. Určite mi zostane mnoho pekných spomienok. Ale je to za nami a vraciame sa k bežnej dennej rutine,“ komentoval 19-ročný kapitán mužstva McDavid. Na víťaznom vstupe Oilers do sezóny sa asistenciou podieľal aj slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý odohral 20:43 min a okrem jedného menšieho trestu dosiahol plusový bod. Marián Gáborík pre zlomeninu v pravej nohe absentoval v zostave Los Angeles, ktoré v kalifornskom derby podľahlo San Jose na jeho ľade 1:2.

Sumáre:

Ottawa – Toronto 5:4 po predĺžení (2:2, 1:2, 1:0 – 1:0)
Góly: 11. B. Ryan (E. Karlsson, Z. Smith), 13. E. Karlsson (Brassard, B. Ryan), 38. Brassard, 47. Turris (Mark Stone), 61. Turris (Mark Stone, E. Karlsson) – 9. Matthews (Hyman, W. Nylander), 15. Matthews, 22. Matthews (Rielly), 40. Matthews (W. Nylander, Gardiner)
Martin Marinčin (Toronto) 20:00 min, 3 strely, –2 body

Chicago – St. Louis 2:5 (1:0, 1:2, 0:3)
Góly: 5. PÁNIK (Toews, MARIÁN HOSSA), 34. Hartman (Motte, Krüger) – 25. Shattenkirk (Pietrangelo, Steen), 40. Tarasenko (P. Stastny, Shattenkirk), 41. P. Stastny (Tarasenko, Shattenkirk), 59. Tarasenko (P. Stastny, Steen), 60. Upshall
Marián Hossa 16:57 min, 0+1, 3 strely, Richard Pánik (obaja Chicago) 15:03 min, 1+0, 2 strely, 4 „hity“, –1 bod

Edmonton – Calgary 7:4 (3:1, 2:2, 2:1)
Góly: 2. Maroon (Draisaitl), 6. Pitlick (Larsson, K. Russell), 16. Kassian (Klefbom, McDavid), 33. McDavid (SEKERA, K. Russell), 35. McDavid, 49. Puljujärvi, 59. Eberle (Nurse) – 2. Chiasson (Stajan, Bouma), 29. Brouwer, 31. Michael Frolík (M. Backlund, Giordano), 52. D. Wideman (Brodie, M. Backlund)
Andrej Sekera (Edmonton) 20:43 min, 0+1, +1 bod, 2 tr. min

San Jose – Los Angeles 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Góly: 15. Couture (Pavelski, J. Thornton), 44. Burns (Donskoi, Couture) – 2. Toffoli (Kopitar, Doughty)

Viac na túto tému: #NHL #Marián Hossa #Richard Pánik #Auston Matthews