Jágr s 1851 bodmi cez Howa na tretie miesto histórie, Panthers prehrali

Iba obrancovia Zdeno Chára a Martin Marinčin sa predstavili spomedzi slovenských hokejistov v pondelkových zápasoch NHL, ale do tabuľky produktivity sa nezapísali.

08.03.2016 07:08 , aktualizované: 09:08
Jaromír Jágr Foto: ,
Jaromír Jágr si užíva aplauz po asistencii, ktorou sa v historickom rebríčku NHL posunul na osamotené tretie miesto v kanadskom bodovaní.

Chára sa tešil z víťazstva, keď Boston v divokom zápase zdolal Floridu na jej ľade 5:4 po predĺžení, hoci po prvej tretine viedol 4:1. Víťazný gól hostí strelila čerstvá posila z New Jersey Lee Stempniak a Tuukka Rask zaznamenal 47 úspešných zákrokov. Kapitán Chára prispel k víťazstvu svojho tímu 2 strelami a 3 zblokovanými strelami počas vyše 25 minút na ľade. Jednu asistenciu si pripísal aj domáci veterán Jaromír Jágr a ako tradične, nezostalo to bez odozvy s nádychom histórie.

Podľa webu NHL zaznamenal svoj 1851. bod kariéry v NHL a osamostatnil sa na tretej pozícii historických tabuliek v počte bodov pred Gordiem Howom. Na čele je nedostižný Wayne Gretzky (2857) a druhý Mark Messier (1887). Štyridsaťštyriročný český útočník odohral 1613. zápas v základnej časti NHL, čím sa dostal na deviate miesto histórie pred Raya Bourquea.

„Znamená to viac pre vás ako pre mňa. Už je to za mnou. Poďme sa radšej sústrediť na ďalšie zápasy a dosiahnuť víťazstvá, ktoré potrebujeme,“ vravel Jágr zámorským médiám po zápase. Aj tréner Bostonu Claude Julien dosiahol historický medzník. Jeho 388. víťazstvo v kariére v základnej časti NHL znamená prekonanie klubového rekordu v podaní Arta Rossa.

Solídnych 25 minút okrem Cháru odohral aj o 15 rokov mladší Martin Marinčin, ale Toronto prehralo doma s Buffalom 3:4 po nájazdoch. Marinčin sa prezentoval jednou strelou a dvoma zblokovanými pokusmi súpera. O víťazstve Buffala rozhodol premenený nájazd Sama Reinharta. V zápase Los Angeles – Vancouver sa zrodilo presvedčivé víťazstvo domách 5:1, hoci hostia ešte v polovici zápasu viedli 1:0. Útočníci Jeff Carter a Anže Kopitar zaznamenali spolu 5 bodov, druhý gól Cartera (do prázdnej bránky na konečných 5:1) bol jeho tristým v NHL.

V šlágri pondelkového programu Anaheim na domácom ľade prehral s Washingtonom 1:2 po nájazdoch. Víťazná séria Ducks sa zastavila na 11 zápasoch. Rozhodol o tom švédsky útočník hostí Nicklas Bäckström, ktorý ukážkovo zamiešal puk a pomedzi betóny prekonal Johna Gibsona. Hráči Anaheimu napriek prehre natiahli šnúru zápasov so ziskom aspoň 1 bodu na štrnásť, je druhá najdlhšia v ich klubovej histórii. Washingtom má na čele NHL už 102 bodov, o 15 viac ako lídri Západnej konferencie Chicago a Dallas. Anaheim je na Západe štvrtý s 83 bodmi.

Sumáre pondelkových stretnutí zámorskej NHL:

Philadelphia – Tampa Bay 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)
Góly: 37. Gostisbehere (Raffl, Couturier), 48. Gostisbehere (Giroux, Streit), 54. B Schenn (Giroux, Simmonds), 60. Simmonds (B. Schenn) – 5. Palát (Koekkoek, T. Johnson), 55. Namestnikov (T. Johnson, Kučerov)

Toronto – Buffalo 3:4 po sam. nájazdoch (2:0, 1:1, 0:2 – 0:0, 0:1)
Góly: 1. Komarov (Sošnikov, Rielly), 12. Boyes (Carrick, Gardiner), 40. Hyman (Grabner, B. Smith) – 37. Pysyk (E. Kane, Reinhart), 48. Eichel (Moulson, O'Reilly), 51. E. Kane (Reinhart), rozhodujúci nájazd Reinhart
Martin Marinčin (Toronto) odohral 25:01 min, 1 strela, 1 plusový bod, 2 zblokované strely

Florida – Boston 4:5 po predĺžení (1:4, 2:0, 1:0 – 0:1)
Góly: 17. Barkov (Jágr, Huberdeau), 24. Hudler (Huberdeau, Gudbranson), 47. J. Jokinen (R. Smith, Trocheck), 56. Hudler (Petrovic, Bjugstad) – 1. Bergeron (Marchand, Stempniak), 7. Pastrňák (Beleskey, Seidenberg), 13. Connolly (Acciari), 18. Bergeron (Stempniak, Marchand), 64. Stempniak (Spooner, Liles)
Zdeno Chára (Boston) odohral 25:18 min, 2 strely, 3 zblokované strely, 2 trestné minúty

Calgary – San Jose 1:2 po predĺžení (0:1, 0:0, 1:0 – 0:1)
Góly: 59. Colborne (Giordano) – 2. Burns, 61. Pavelski (Burns, J. Thornton)

Colorado – Arizona 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Góly: 10. Matthias (Beauchemin, Söderberg), 26. Duchene (Comeau, Grigorenko), 46. Grigorenko (Duchene, Iginla) – 49. Gordon (Plotnikov, Connauton)

Anaheim – Washington 1:2 po sam. nájazdoch (1:0, 0:0, 0:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 1. Getzlaf (Perron, Despres) – 41. Burakovsky (Kuznecov, Williams), rozhodujúci nájazd Nicklas Bäckström

Los Angeles – Vancouver 5:1 (0:0, 2:1, 3:0)
Góly: 31. Doughty (Scuderi, Kopitar), 33. Kopitar (Doughty, Muzzin), 52. J. Carter (Kopitar), 53. Lecavalier (Martinez), 57. J. Carter (Lucic) – 23. Hamhuis (Vey, D. Sedin)

Viac na túto tému: #Zdeno Chára #Florida Panthers #Jaromír Jágr