Tatar háji slovenskú česť v zámorí. Vyhlásili ho za prvú hviezdu

Hokejový útočník Tomáš Tatar má za sebou ďalšiu skvelú noc v NHL. Najproduktívnejší Slovák v tomto ročníku zámorskej profiligy prispel k sobotňajšiemu triumfu Detroitu nad Nashvillom 5:4 po predĺžení gólom a asistenciou.

06.12.2015 08:27
Tomáš Tatar Foto: ,
Útočník Detroitu Tomáš Tatar.

V závere prvej tretiny prihral Bradovi Richardsovi na prvý gól a v 38. min v presilovke ukážkovo tečoval strieľanú prihrávku Mika Greena za chrbát Pekku Rinneho. Bol to Tatarov desiaty presný zásah a celkovo 21. bod sezóny. Rodák z Ilavy, ktorý pred piatimi dňami oslávil 25. narodeniny, sa tešil nielen z víťazstva, ale aj pocty prvá hviezda zápasu.

Hráči Detroitu po treťom góle obrancu Sheu Webera (prvý hetrik dosiahol v 711. zápase v NHL) v 49. min prehrávali 2:4, ale napokon sa radovali z pekného obratu na 5:4. Druhý slovenský útočník v drese „červených krídel“ Tomáš Jurčo odohral 7:22 min, dvakrát vystrelil, ale na prvý gól v novej sezóne v NHL stále čaká. Pri jeho vylúčení na začiatku druhej tretiny Weber vyrovnal na 1:1.

„Preukázali sme charakter. Cítiť to v kabíne, že hráme súdržne, bojujeme jeden za druhého a máme z toho radosť. Momentálne sme sa ako mužstvo scelili,“ cituje Tomáša Tatara server hokejistov Detroitu.

„Za nepriaznivého stavu sme nespanikárili, zostali trpezliví a napokon sa vrátili do zápasu. Hráči odviedli dobrú prácu,“ pochválil svoj tím tréner Jeff Blashill. Z hokejistov Red Wings sa stávajú špecialisti na naťahovanie zápasov. Z ostatných desiatich sa v ich stretnutiach osemkrát predlžovalo a Detroit uspel päťkrát, z toho raz v samostatných nájazdoch.

Detroit - Nashville

Až sedem striel, najviac spomedzi všetkých hráčov na ľade, vyslal na bránku Pittsburghu Marián Gáborík. Gól z toho nebol ani jeden, ale slovenský krídelník aspoň asistenciou pomohol k víťazstvu Los Angeles 5:3. Gáborík upravil svoj sezónny súčet produktivity na 5+4. Prvou hviezdou sa stal obranca Jake Muzzin s víťazným gólom a dvoma asistenciami.

Skórovali aj Drew Doughty a Christian Ehrhoff a vôbec prvýkrát od roku 2007 sa stalo že po góle v jednom zápase strelili minimálne traja obrancovia Kings. „Tréner nám na tréningoch prízvukuje, aby sme sa častejšie zapájali do útočenia. Venujeme sa tomu každý deň aj po tréningoch,“ povedal líder obrany Kings Doughty, ktorý odohral extrémnych 30:08 min.

Los Angeles - Pittsburgh

Aj Zdeno Chára si v sobotu rozšíril štatistiky kanadského bodovania. Kapitán Bostonu sa asistenciou podieľal na hladkom víťazstve Bruins na ľade Vancouvru Canucks 4:0. V 29. min Chára prihral Landonovi Ferrarovi na obrannú modrú a sviatočný strelec Bostonu po peknej individuálnej akcii zvýšil na priebežných 3:0.

Kapitán Bostonu Zdeno Chára v súboji s Danielom... Foto: Reuters, Anne-Marie Sorvin
chára, daniel sedin Kapitán Bostonu Zdeno Chára v súboji s Danielom Sedinom z Vancouveru.

Chára odohral 25:47 min, dvakrát vystrelil a vylepšil svoj tohtosezónny bodový súčet na 5 gólov a 10 asistencií. Solídnych je aj 9 plusových bodov na jeho konte. Boston po zlom vstupe do súťažného ročníka už je na postupovej siedmej priečke vo Východnej konferencii.

Vancouver - Boston

V sobotu sa z víťazstva tešil aj ďalší slovenský obranca Martin Marinčin. V drese Toronta odkorčuľoval 10:52 min s jednou strelou a plusovým bodom. Hráči Maple Leafs prekvapujúco zvíťazili na ľade St. Louis Blues 4:1.

Na víťazstvo v riadnom hracom čase nad týmto súperom čakali od 6. februára 2007. „Začíname sa boriť s nepriazňou osudu odvážnejšie ako predtým. Zabodovali sme na ľade jedného z najlepších tímov súťaže a to čosi znamená,“ uviedol strelec dvoch gólov víťazného tímu Nazem Kadri.

St. Louis - Toronto

Celkovo sa zrodilo viacero prekvapujúcich výsledkov vo Východnej konferencii. Okrem najslabšieho tímu Atlantickej divízie Toronta naplno zabodovala aj Carolina, ktorá je posledná v Metropolitnej divízii.

Vďaka dvom gólom Jeffa Skinnera si Hurricanes poradili s lídrom konferencie Montrealom 3:2. „A to sme ešte nastrelili dve žŕdky a ja som netrafil odkrytú bránku,“ podotkol útočník Caroliny Eric Staal. „Toto veľké víťazstvo sme veľmi potrebovali. Klobúk dolu pred hráčmi,“ doplnil tréner Hurricanes Bill Peters.

Slovenský gólman Jaroslav Halák nezabránil prehre New Yorku Islanders na ľade Ottawy 2:3 po predĺžení. „Ostrovania“ boli blízko k víťazstvu v riadnom hracom čase, ale 37 sekúnd pred záverečnou sirénou vyrovnal Mike Hoffman.

Brankár NY Islanders Jaroslav Halák zasahuje... Foto: SITA/AP, FRED CHARTRAND
halák Brankár NY Islanders Jaroslav Halák zasahuje proti strele Mika Hoffmana z Ottawy.

V štvrtej minúte predĺženia napokon rozhodol o domácej výhre obranca Erik Karlsson. Švédsky obranca si pripísal do štatistík aj dve asistencie. Halák kryl 26 z 29 striel Ottawy, mal 89,7-percentnú úspešnosť zákrokov.

Sumáre NHL – sobota:

Winnipeg – Washington 2:1 po predĺžení (1:0, 0:1, 0:0 – 1:0)
Góly: 20. Ladd (Little, Byfuglien), 65. Scheifele (Trouba, Wheeler) – 35. Nicklas Bäckström (Carlson, Burakovskij)

Winnipeg - Washington

Los Angeles – Pittsburgh 5:3 (0:0, 4:2, 1:1)
Góly: 23. Doughty (Muzzin, J. Carter), 30. Ehrhoff (GÁBORÍK), 31. Lucic (Muzzin), 33. Muzzin (D. Brown, Kopitar), 59. Lucic (Doughty) – 32. Kunitz (Crosby, Dumoulin), 39. Määttä (Kunitz, B. Bennett), 43. Crosby (Dumoulin, Kunitz) Marián Gáborík (Los Angeles) odohral 16:30 h, 1 asistencia, 7 striel

Ottawa – New York Islanders 3:2 po predĺžení (0:1, 0:0, 2:1 – 1:0)
Góly: 49. Mark Stone (E. Karlsson), 60. Hoffman (Zibanejad, E. Karlsson), 64. E. Karlsson (Ryan) – 2. M. Martin, 48. Bailey (Grabovskij, Lee) Jaroslav Halák (NY Islanders) odchytal celý zápas, kryl 26 z 29 striel, úspešnosť 89,7%

Ottawa - NY Islanders

Detroit – Nashville 5:4 po predĺžení (1:0, 1:3, 2:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 20. B. Richards (TATAR, Larkin), 38. TATAR (Green, Daciuk), 49. Larkin (Ericsson), 58. Abdelkader (Nyquist, Zetterberg), 62. Nyquist (Kronwall) – 22. S. Weber (Josi, Forsberg), 23. Arvidsson (Ellis, Jarnkrok), 36. S. Weber, 49. S. Weber (Josi, Forsberg) Tomáš Tatar odohral 15:26 min, 4 strely, 1 gól, 1 asistencia, 1. hviezda zápasu, Tomáš Jurčo (obaja Detroit) odohral 7:22 min, 2 strely, 2 trestné minúty

Carolina – Montreal 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Góly: 14. Skinner (J. Staal, Nestrašil), 34. Nordström (Nestrašil, Hainsey), 53. Skinner (Pesce, Liles) – 3. Carr (Thomas, Flynn), 32. Andrighetto (Petry, Galchenyuk)

Carolina - Montreal

St. Louis – Toronto 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
Góly: 2. Tarasenko (Stastny, Steen) – 19. Kadri (Komarov, Polák), 27. Boyes (Polák, Matthias), 29. Parenteau (Bozak, Holland), 47. Kadri (Rielly, Komarov) Martin Marinčin (Toronto) odohral 10:52 min, 2 trestné minúty, 1 strela, 1 plusový bod

Philadelphia – Columbus 1:4 (0:2, 1:2, 0:0)
Góly: 25. Raffl (B. Schenn, Gostisbehere) – 9. N. Foligno (Wennberg, Hartnell), 14. J. Johnson, 29. N. Foligno (Hartnell, Bobrovskij), 36. Hartnell (Wennberg, N. Foligno)

Philadelphia - Columbus

Minnesota – Colorado 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 34. Dumba (Mikael Granlund, Parise), 43. Fontaine (Scandella), 59. Pominville (Niederreiter, Brodin)

Minnesota - Colorado

Vancouver – Boston 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
Góly: 3. Marchand (Bergeron, Morrow), 8. Krug (K. Miller, Krejčí), 29. Ferraro (CHÁRA), 52. Randell (Ferraro, Rinaldo)

San Jose – Tampa Bay 3:4 (0:2, 1:1, 2:1)
Góly: 34. Tennyson (Braun, Hertl), 49. J. Ward (Burns, Pavelski), 55. Burns – 3. Kučerov (Hedman), 12. Condra (Šustr, J. T. Brown), 37. Kučerov (Stamkos), 44. B. Boyle