Toronto prehralo 11. krát v rade, Eliáš strelil 400. gól v NHL

Richard Pánik a jeho Toronto prežíva v NHL poriadnu krízu. Maple Leafs nestačili v piatkovom stretnutí NHL na New Jersey (1:4) a na svoje konto si prípísali 11. prehru za sebou, čím "prekonali" negatívny klubový rekord zo sezóny 1966/1967.

07.02.2015 08:20 , aktualizované: 08:54
Jonas Hiller Foto: ,
Švajčiarsky brankár Jonas Hiller z Calgary v akcii.

Vtedy však Toronto odpovedalo sériou desiatich zápasov bez prehry a napokon vyhralo Stanleyho pohár. Odvetdy slávny klub vo finále NHL nehral.

„Toto nie je práve rekord, ktorého súčasťou chcete byť. Je to strašné,“ povedal center Tyler Bozak. Vynikajúci výkon podal brankár Cory Schneider, ktorý inkasoval zo 34 striel len raz, naproti tomu James Reimer zo 17 striel až štyrikrát. Prekonal ho aj Patrik Eliáš svojím 400. presným zásahom v NHL. Český veterán už v tejto sezóne dosiahol aj 600. asistenciu a jubilejný 1000. bod v produktivite. Pánik odohral takmer 14 minút a pripísal si jeden mínusový bod.

Zo slovenských hokejistov sa okrem neho predstavil aj Marián Hossa, ktorý bol pri výhre Chicaga nad Winnipegom 2:1 po predĺžení. Tridsaťšesťročný skúsený krídelník odohral niečo viac ako 18 minút, dvakrát vystrelil na domácu bránku a odpykal si jeden dvojminútový trest. O triumfe Blackhawks rozhodol v predĺžení Brandon Saad, gól a asistenciu si prípísal Patrick Kane.

Iný Kane, Evander, na duel nenastúpil. Krídelník Jets, korého meno sa skloňovalo čoraz častejšie v súvislosti s výmenou i porušením klubových pravidiel, v najbližších dňoch podstúpi operáciu ramena a do konca sezóny si už nezahrá.

Prebudil sa útočník Pittsburghu Sidney Crosby. Najväčšia hviezda NHL si v súboji proti Calgary (4:0) pripísala na svoje konto dva góly a asistenciu, svoj ôsmy shutout v sezóne zaznamenal brankár „tučniakov“ Marc-Andre Fleury.

Crosby v ostatných šiestich zápasoch len dvakrát asistoval, v dueli proti Flames bol však opäť vo forme a na ľade bol najlepší. „Cítil som sa dobre, celý tím zahral dobre. Niekedy sa nedarí podľa predstáv, ani tento zápas nebol ľahký. Calgary nám dalo minimum priestoru,“ povedal Crosby, ktorý sa dostal s 56 bodmi na štvrté miesto v kanadskom bodovaní.

Lepší sú len český líder Jakub Voráček (58), ďalej Patrick Kane (58) a Tyler Seguin (57). Fleury prekonal v počte shutoutov v jednej sezóne klubový rekord Toma Barrassa, vedie túto štatistiku tento rok aj v celej NHL. Neinkasoval už v druhom stretnutí po sebe.

Debakel 1:7 utrpelo St. Louis na ľade Columbusu a zastavilo tak nielen sériu siedmich vyhraných stretnutí v rade, ale aj klubový rekord 13 duelov, v ktorých získalo aspoň bod. Dva góly a asistenciu zaznamenal Nick Foligno a potvrdil tak fantastickú sezónu, v ktorej prekonáva svoje osobné rekordy. V 49 zápasoch nazbieral 48 bodov (20+28).

New Jersey – Toronto 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Góly: 10. Ruutu (Fraser, Tootoo), 22. Eliáš (Zajac, Merrill), 34. Bernier (Larsson, Gomez), 58. Jágr (Larsson) – 52. Bozak (Kessel, Gardiner)
Richard Pánik (Toronto) odohral 13:43 min, 1 strela, –1

Washington – Anaheim 3:2 po sam. nájazdoch (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 25. Chimera (Kuznecov, Brouwer), 51. Carlson (Kuznecov, Chimera), rozhodujúci sam. nájazd Bäckström – 19. Kesler (Silfverberg, Lindholm), 54. Perry (Kesler)

Columbus – St. Louis 7:1 (2:0, 3:1, 2:0)
Góly: 11. Foligno (Dubinsky, Tropp), 19. Atkinson (Hartnell, Johansen), 26. Johansen (Anisimov), 29. Tropp (Ťutin, Foligno), 37. Foligno (Wisniewski, Dubinsky), 46. Calvert (Johnson, Boll), 56. Hartnell (Johansen) – 32. Stastny (Bouwmeester, Gunnarsson)

Calgary – Pittsburgh 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
Góly: 6. Perron (Crosby, Kunitz), 19. Sutter (Despres, Scuderi), 32. Crosby (Kunitz, Perron), 46. Crosby (Kunitz, Letang)

Winnipeg – Chicago 1:2 po predĺžení (1:0, 0:1, 0:0 – 0:1)
Góly: 5. Scheifele (Perreault) – 23. Kane (Richards, Sharp), 64. Saad (Kane, Rozsíval)
Marián Hossa (Chicago) odohral 18:03 min, 2 strely, 2 tr. min