Jágr sa zapísal do histórie. Góly Tatara s Gáboríkom na víťazstvá nestačili

V desaťzápasovej porcii sobotňajších duelov zámorskej hokejovej NHL sa bodovo presadila iba dvojica Slovákov.

03.01.2015 21:49 , aktualizované: 04.01.2015 08:31
Marián Gáborík, Anže Kopitar Foto: ,
Marián Gáborík (vpravo) a Anže Kopitar sa tešia z gólu.

LA Kings prehrávali doma s Nashvillom v 24. min už 1:5, no aj zásluhou presného zásahu Gáboríka vyrovnali na 6:6 a vynútili si predĺženie, v ktorom o triumfe hostí Josi. Tatar skorigoval v 57. min vedenie domáceho Vancouveru nad Detroitom na 1:2, ale Red Wings na ľade súpera prehrali 1:4.

Hviezdou večera sa stal český veterán Jaromír Jágr, ktorý sa hetrikom podieľal na triumfe New Jersey Devils 5:2 nad Philadelphiou. Pre rodáka z Kladna to bol už pätnásty trojgólový zápis v zámorskej profilige, premiérový po takmer deviatich rokoch (predtým naposledy 22. marca 2006 ako hráč NY Rangers tiež do siete Philadelphie, pozn.).

Vo veku 42 rokov a 322 dní sa stal najstarším hráčom NHL s hetrikom, doterajšie maximum legendárneho Gordieho Howa (41 rokov a 216 dní) prekonal o viac ako rok. V historickej tabuľke kanonierov sa na 5. mieste vyrovnal so 717 presnými zásahmi Philovi Espositovi a po sobote zaostáva už len o 18 kanadských bodov za štvrtým miesto Rona Francisa v hodnotení produktivity (1798 bodov).

"Milujem strieľanie hetrikov, no nepáči sa mi, keď mi hovoríte o tom, že som najstarší,“ zavtipkoval si po zápase medzi novinármi Jaromír Jágr a doplnil: "Nechcem byť najstarší, ale mám veľkú radosť z trojgólového zápisu.“

New Jersey - Philadelphia

Hokejisti Bostonu prehrali doma s Ottawou 2:3 po predĺžení, o víťazstve Senators rozhodol v 44. sekunde predĺženia Bobby Ryan. Slovenský obranca a kapitán Bostonu Zdeno Chára strávil na ľade 25:24 min, pripísal si jednu mínusku a bránku súpera ohrozil jednou strelou.

Boston - Ottawa

Hráči Montrealu uspeli v sobotu v Pittsburghu 4:1 a víťaznú šnúru natiahli už na šesť duelov a dostali sa na čelo tabuľky Východnej konferencie. "Podarilo sa nám vyhrať už piaty zápas za sebou u súperov. V hre chlapcov bolo mnoho energie. Koncentrovali sme sa na detaily a túto veľkú výzvu sme zvládli,“ zhodnotil po zápase tréner víťazov Michel Therrien.

Pittsburgh - Montreal

Hokejisti Nashvillu viedli na ľade obhajcu Stanleyho pohár v LA už 5:1 a zdalo sa, že poľahky dokráčajú k dvom bodom. Opak bol však pravdou, kalifornskí „králi“ sa nevzdali a bojovali až do konca. Ešte tri minúty pred treťou sirénou prehrávali 3:6, no góly Kinga, Gáboríka a J. Cartera v rozpätí 87 sekúnd im zariadili aspoň bod.

V závere riadneho hracieho času zrejme prišli hráči LA o veľa síl, v úvode predĺženia totiž neustrážili Josiho a ten spomedzi kruhov rozhodol o triumfe Predators. "Dostali sme doma sedem gólov a aj keď sa nám podarilo v závere dotiahnuť náskok súpera, nemôžeme hovoriť o vydarenom zápase. Stále si opakujeme, že musíme byť dôslednejší. Musíme už prestať o tom hovoriť a predvádzať to na ľade,“ znelo kritické hodnotenie kapitána LA Kings Dustina Browna. Marián Gáborík v tomto zápase strávil na ľade 17:05 min a pripísal si tri strely, jeden mínusový bod a spomenutý presný zásah.

Los Angeles - Nashville

Buffalo slovenského obrancu Andreja Meszároša prehralo v New Yorku s Rangers 1:6, skúsený bek absolvoval 16:23 a k jednej strele pridal dve trestné minúty a jeden plusový bod.

NY Rangers - Bufallo

Tomáš Tatar pri spomenutej prehre Detroitu na ľade Vancouveru zaznamenal tri strelecké pokusy a jediný gól hostí, Tomáš Jurčo nebodoval a počas 11:08 min vyslal na bránku súpera jednu strelu.

Vancouver - Detroit

Návrat do zostavy Toronta po dvojzápasovej pauze zaznamenal útočník Richard Pánik, ktorý odohral 7:24 a k dvom strelám pridal jeden mínusový bod. Maple Leafs prehrali vo Winnipegu 1:5.

Winnipeg - Toronto

Výsledky NHL:
Boston Bruins – Ottawa Senators 2:3 po predĺžení (0:0, 1:1, 1:1 – 0:1)
Góly: 37. Krug (Krejčí, Griffith), 51. Marchand (Krejčí, L. Eriksson) – 33. Turris (MacArthur), 56. Hoffman (Gryba), 61. B. Ryan (E. Karlsson)

Los Angeles – Nashville 6:7 po predĺžení (1:3, 2:2, 3:1 – 0:1)
Góly: 1. M. Greene (M. Richards), 27. Martinez (D. Brown, McBain), 36. King (Muzzin, Kopitar), 58. King (Muzzin, Kopitar), 59. GÁBORÍK (Martinez, Doughty), 60. J. Carter (Kopitar, Martinez) – 5. Fisher (Josi, S. Weber), 7. C. Wilson (V. Stalberg), 10. R. Ellis (Ribeiro, S. Jones), 23. Ekholm (Craig Smith, R. Ellis), 24. Arcobello (C. Wilson, Volčenkov), 49. O. Jokinen (G. Bourque, Gaustad), 61. Josi (F. Forsberg, Ribeiro) Marián Gáborík (Los Angeles) absolvoval 17:05 min, 1 gól, 3 strely, 1 mínusový bod

New Jersey – Philadelphia 5:2 (3:0, 2:1, 0:1)
Góly: 14. Jágr (Henrique), 16. Eliáš (Havlát, Zajac), 20. Jágr (Gomez, A. Greene), 30. Gomez (Henrique, A. Larsson), 33. Jágr (Gomez, Helgeson) – 37. A. MacDonald (B. Schenn, Voráček), 46. Lecavalier (A. MacDonald, Del Zotto)

New York Rangers – Buffalo 6:1 (4:0, 2:1, 0:0)
Góly: 9. D. Brassard (St. Louis, D. Boyle), 10. Kreider (J. T. Miller, McDonagh), 12. Rick Nash (St. Louis, D. Brassard), 13. D. Boyle (Rick Nash, Zuccarello), 23. Hagelin (Hunwick, Klein), 35. Fast (K. Hayes) – 23. Stafford (Benoit) Andrej Meszároš (Buffalo) odohral 16:23 min, 1 strela, 2 trestné minúty, 1 plusový bod

Pittsburgh – Montreal 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
Góly: 10. Perron (Crosby, Downie) – 3. Pacioretty (T. Gilbert, Galchenyuk), 7. Desharnais (Plekanec, Weise), 22. T. Gilbert (Pacioretty, P. K. Subban), 55. Jemelin (Eller, Sekáč)

Winnipeg – Toronto 5:1 (0:0, 3:1, 2:0)
Góly: 24. Galiardi (Byfuglien), 26. Halischuk (Chiarot, Ladd), 31. Byfuglien (Wheeler, Bryan Little), 44. Bryan Little (Perreault, Ladd), 51. Chiarot (Bryan Little) – 23. Santorelli (Van Riemsdyk, Phaneuf) Richard Pánik (Toronto) odohral 7:24 min, 2 strely, 1 mínusový bod

Arizona – Columbus 6:3 (1:0, 3:2, 2:1)
Góly: 14. Rieder (Korpikoski, Chipchura), 27. Ekman-Larsson (Hanzal, Yandle), 39. Gagner (Hanzal, Ekman-Larsson), 40. Hanzal (Gagner, Erat), 44. Chipchura (Rieder), 46. Gagner (Yandle, Hanzal) – 23. Ťutin (Skille, S. Collins), 25. Wisniewski (Dubinsky, N. Foligno), 60. Johansen

Arizona - Columbus

Dallas – Minnesota 7:1 (1:0, 5:1, 1:0)
Góly: 6. Fiddler (E. Cole, Daley), 26. Sceviour (Seguin), 28. Fiddler (B. Ritchie, Oleksiak), 29. Seguin (J. Klingberg, Jordie Benn), 32. E. Cole (Jamie Benn), 38. A. Roussel (Garbutt, Oleksiak), 59. B. Ritchie (Moen, Oleksiak) – 36. Vanek (M. Koivu, Parise)

Dallas - Minnesota

Vancouver – Detroit 4:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Góly: 22. Edler (H. Sedin, D. Sedin), 51. Vrbata, 59. H. Sedin (D. Sedin, Edler), 60. H. Sedin (D. Sedin) – 57. TATAR (Nyquist, DeKeyser) Tomáš Tatar odohral 15:30 min, 1 gól, 3 strely, Tomáš Jurčo (obaja Detroit) absolvoval 11:08 min, 1 strela

San Jose – St. Louis 2:7 (2:2, 0:2, 0:3)
Góly: 18. M. Karlsson (Goodrow, Tennyson), 19. Pavelski (Hertl, B. Burns) – 12. Oshie (Steen, Shattenkirk), 20. Steen (Stastny, Oshie), 26. Oshie (Steen, Gunnarsson), 40. Shattenkirk (J. Schwartz, Tarasenko), 42. J. Schwartz (Steen, Shattenkirk), 45. Jaškin, 50. Oshie (Shattenkirk, Stastny)