Hossa a Handzuš si zahrajú konferenčné finále, ďalej aj Rangers

Hokejisti Chicaga so Slovákmi Mariánom Hossom a Michalom Handzušom v zostave si po roku opäť zahrajú vo finále Západnej konferencie NHL. V konferenčnom semifinále vyhrali Blackhawks šiesty súboj na ľade Minnesoty 2:1 po predĺžení a v celej sérii triumfovali 4:2 na zápasy.

14.05.2014 07:01 , aktualizované: 10:01
Blackhawks Wild Hockey Foto: ,
Hokejisti Chicaga Blackhawks sa tešia z postupu do finále Západnej konferencie NHL.

Chicagu sa podarilo uspieť na ľade Wild až na tretí pokus v tohtoročnom play-off, predchádzajúce dva duely prehralo. Minnesota nezvíťazila doma po skončení základnej časti prvýkrát.

O víťazstve obhajcov Stanleyho pohára rozhodol v 10. min predĺženia Patrick Kane. A to dosť kurióznym spôsobom. Puk nahodený Brentom Seabrookom sa od zadného plexiskla odrazil priamo pred bránku pred korčuľujúceho Kana a ten si blafákom vychutnal Iľju Bryzgalova. Kanonier Chicaga strelil šiesty rozhodujúci gól v play-off v kariére a štvrtý v predĺžení.

„Musí si vás nájsť šťastie, alebo musíte dostať požehnanie zhora, ak sa vám naskytne takáto šanca. Máme v tíme hráčov, ktorí vedia dávať dôležité góly. Som rád, že teraz to vyšlo na mňa. Je vzrušujúce rozhodnúť taký veľký zápas,“ cituje Patricka Kana server NHL. „Ani v tréningu som nezažil, aby sa puk takto čudne odrazil. Prvého hráča sme ešte pokryli, ale potom prišiel druhý a ten rozhodol celú sériu,“ posťažoval sa brankár Wild Bryzgalov.

Chicago malo dobrý vstup do zápasu a už v 2. min viedlo vďaka Krisovi Versteegovi. Domáci dokázali vyrovnať v úvode druhej časti hry zásluhou Erika Haulu a potom sa na ďalší gól čakalo až do predĺženia. Súperom Chicaga v konferenčnom finále bude Anaheim alebo Los Angeles. Marián Hossa odohral v utorok 23 minút a štyrikrát ohrozil bránku Wild. Michal Handzuš strávil na ľade vyše 17 minút a mal úspešnosť 55 percent na vhadzovaní. „Prehrať takýmto spôsobom, to veľmi mrzí. Podľahli sme veľmi dobrému tímu, ale neboli sme bez šance. Len sme nevyužili ponúknuté príležitosti,“ komentoval útočník Minnesoty Zach Parise.

zväčšiť Center Chicaga Michal Handzuš sa snaží zastaviť... Foto: SITA/AP, Ann Heisenfelt
Michal Handzuš, Mikael Granlund Center Chicaga Michal Handzuš sa snaží zastaviť Mikaela Granlunda z Minnesoty.

Vo Východnej konferencii sa prvými finalistami stali hráči New Yorku Rangers. V sérii s Pittsburghom sa im podaril historický klubový obrat z 1:3 na 4:3 na zápasy. Po treťom víťazstve za sebou, tentoraz 2:1 u súpera, sa radovali z postupu. O triumfe Rangers rozhodol v 28. min presilovkovým gólom Brad Richards. Brankár hostí Henrik Lundqvist predviedol 35 zákrokov, vyhral piatykrát siedmy zápas play-off v kariére a vyhlásili ho za prvú hviezdu duelu. Na Rangers v konferenčnom finále čaká Boston alebo Montreal. Ak newyorskí „jazdci“ uspejú, zahrajú si prvé finále o Stanley Cup od roku 1994.

„Nikdy sa netreba vzdávať. Iba stále veriť. Keď sme vyhrali piaty zápas a znížili na 2:3, potichu sme začali uvažovať nad obratom. Vždy sa však treba koncentrovať len na najbližší zápas a nezaťažovať sa myšlienkami typu, čo sa stane, ak náhodu prehráme,“ povedal švédsky hrdina Rangers Henrik Lundqvist. Kapitán Penguins a suverénny líder produktivity v dlhodobej časti súťaže Sidney Crosby ukončil sériu s jedným gólom a dvoma asistenciami. Spoluhráči zrejme čakali od neho väčší bodový príspevok.

„Keď sa pozriem na svoju produktivitu, rád by som tam videl vyššie čísla. Nie vždy to však je možné. Málo sme sa snažili, alebo sme neboli dostatočne súťaživí? Každopádne, je smutné prehrať sériu zo stavu 3:1,“ uviedol Crosby.

Výsledky utorňajších stretnutí 2. kola play-off NHL:
ZÁPADNÁ KONFERENCIA
Minnesota – Chicago 1:2 po predĺžení (0:1, 1:0, 0:0 – 0:1) – konečný výsledok série: 2:4
Góly: 23. Haula (Cooke, Stoner) – 2. Versteeg, 70. P. Kane (Seabrook, Keith)
Michal Handzuš odohral 17:33 min, Marián Hossa (obaja Chicago) hral 23:02 min a mal 4 strely

VÝCHODNÁ KONFERENCIA
Pittsburgh – New York Rangers 1:2 (0:1, 1:1, 0:0) – konečný výsledok série: 3:4
Góly: 25. J. Jokinen (Määttä, Malkin) – 6. B. Boyle (Moore, Dorsett), 28. B. Richards (St. Louis, Stepan)