Chára pred odchodom do Soči asistoval, Halák prehral

Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára sa rozlúčil s Bostonom pred odchodom na zimné olympijské hry v Soči trinástou asistenciou v sezóne, ktorou sa podieľal na výhre 3:1 v utorkovom stretnutí NHL nad Vancouverom.

05.02.2014 07:00
Zdeno Chára, Henrik Sedin Foto: ,
Kapitán Bostonu Zdeno Chára v súboji s útočníkom Vancouveru Henrikom Sedinom.

Tridsaťšesťročný obranca dostal od vedenia Bruins výnimku a môže odcestovať už skôr do ruského čiernomorského mesta, kde bude v piatok vlajkonosičom slovenskej výpravy na otváracom ceremoniáli zimných olympijských hier. Chára nenastúpi pred prestávkou na zápasy v St. Louis a doma s Ottawou. Vancouver prehral v utorok piaty súboj v rade.

Canucks vďaka Raphaelovi Diazovi strelili prvý gól po 99:38 min, keďže v predchádzajúcom stretnutí v Detroite nedokázali skórovať. To však bolo na body málo. „Opäť sme prehrali, ale nie som frustrovaný, lebo moji hráči vydali zo seba všetko. Dlhodobo sa boríme so zraneniami. Nech to neznie ako ospravedlnenie, lebo je to realita,“ vravel po zápase tréner Vancouveru John Tortorella pre oficiálny server NHL.

Chára presným pasom prihrával na víťazný gól Jaroma Iginlu, jeho šestnásty v sezóne. Kapitán Bruins Chára odohral 23:52 min a trikrát ohrozil brankára Roberta Luonga. „Vedeli sme, že to bude zápas vo vysokom tempe a taký aj bol. Canucks neprechádzajú ľahkým obdobím, takže o motiváciu z ich stany nebola núdza,“ poznamenal Iginla pre Boston Globe. „Vážim si, že tento zápas, hoci intenzívny a plný tvrdých súbojov, neprekročil hranice surovosti. Som rád, že sme prijali hodenú rukavicu od súpera a zvíťazili,“ pridal názor tréner Bostonu Claude Julien.

Obranca Caroliny Andrej Sekera (odohral 22:02 min) bol najvyťaženejším hráčom svojho tímu v zápase s Winnipegom. Hurricanes doma prehrali 1:2, keď o výsledku rozhodol 63 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času Chris Thorburn. Jets vyhrali tretíkrát v rade a od 12. januára pod vedením bývalého kouča Caroliny Paula Mauriceho, ktorý nahradil odvolaného Clauda Noela, majú bilanciu 9–2–0. „Každý z nás má na ľade svoju úlohu a všetci dohromady hráme ako tím. Keď sa to darí skĺbiť, prichádzajú víťazstvá. S nimi zasa veľké sebavedomie a to je pre našich súperov veľmi nebezpečná vec,“ skonštatoval Thorburn, ktorý v 516 zápasoch v NHL strelil „iba“ 36 gólov.

Florida vrátila Torontu minulotýždňovú prehru 3:6 a na výhre 4:1 mal vďaka asistencii bodový podiel aj Tomáš Kopecký. Pre útočníka Panthers to bola siedma gólová prihrávka v sezóne. Obrane Panthers na čele s gólmanom Timom Thomasom sa podarilo zastaviť rozlet útočníka Toronta Phila Kessela, ktorý si v ostatných štyroch zápasoch zapísal do tabuľky produktivity deväť bodov. „Bol to náš zrejme najlepší zápas z celej sezóny. Sme všetci veľmi šťastní. Na toto víťazstvo tak skoro nezabudneme,“ povedal útočník Floridy Shawn Matthias pre zámorské médiá.

Brankár St. Louis Jaroslav Halák inkasoval 4 góly z 31 striel hráčov Ottawy. V divokom stretnutí viedli Blues 1:0, aj 3:1, potom prehrávali 3:4 a o výsledku rozhodli až samostatné nájazdy. Bod navyše pre Senators vybojoval v piatom kole rozstrelu strelou zápästím útočník Kyle Turris. „Sú to veľké emócie. Vo fyzicky náročnom zápase sme v tretej tretine dohnali náskok súpera, dokonca viedli, a nakoniec v nájazdoch získali dva body. Vyhrali sme nad veľmi kvalitným tímom,“ poznamenal Turris.

Už 57. nulu kariéry vychytal Jevgenij Nabokov z New York Islanders, ktorý umlčal strelcov Washingtonu. O „futbalovom“ víťazstve 1:0 rozhodol obranca Andrew MacDonald v tretej tretine. Ľubomír Višňovský odohral v drese víťazov tretí najvyšší počet minút (21:08) a v tretej tretine sedel na trestnej lavici za podrazenie Alexandra Ovečkina. Islanders víťazstvom aspoň trochu oživili malé šance na postup do play-off. Obaja súperi sa nachádzajú vo Východnej konferencii pod čiarou postupu, ale Islanders (14. miesto) majú o 7 bodov menej ako Washington (13.). „Body z tohto divízneho súboja majú pre nás veľkú cenu. Dúfam, že nás nakopnú k ďalším víťazstvám ešte v zápasoch, ktoré nás čakajú pred olympijskou prestávkou,“ komentoval jediný strelec zápasu MacDonald.

Prvýkrát v sezóne vyhrali New York Rangers štyri stretnutia v rade. Kvalitný výkon podal Henrik Lundqvist, ktorý v bránke kryl 27 striel súperov. Brankár Montrealu Carey Price mal proti Calgary rovnako ako Lundqvist 27 úspešných zákrokov a vychytal druhý shutout z posledných štyroch štartov. Canadiens výhrou 2:0 ukončili päťzápasovú víťaznú sériu Flames.

Sumáre NHL:

Boston – Vancouver 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
Góly: 6. Lucic (Krejčí, Iginla), 28. Iginla (CHÁRA, Lucic), 38. Paille (Boychuk) – 32. Diaz (Kassian, Stanton)
Zdeno Chára (Boston) odohral 23:52 min, mal 3 strelecké pokusy a 1 asistenciu.

New York Rangers – Colorado 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)
Góly: 15. Callahan (Hagelin), 18. Callahan (B. Richards), 28. Stralman (Zuccarello, Brassard), 42. Brassard (Zuccarello), 59. B. Richards (Callahan, Hagelin) – 27. Landeskog (MacKinnon, P. Stastny)

Carolina – Winnipeg 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Góly: 43. Riley Nash (D. Bowman, T. Ruutu) – 33. Ladd (Frolík, B. Little), 59. Thorburn (Trouba, Wheeler)
Andrej Sekera (Carolina) odohral 22:02 min.

Montreal – Calgary 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Góly: 37. R. Bourque (Prust, Eller), 60. Desharnais (Pacioretty, Subban)

Florida – Toronto 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)
Góly: 22. Gilbert (B. Campbell, Huberdeau), 46. Winchester (B. Campbell, Gomez), 54. Matthias, 58. M. Goc (T. KOPECKÝ, Weaver) – 50. Clarkson (Kadri)
Tomáš Kopecký (Florida) odohral 14:26 min, mal jednu asistenciu, 2 strely.

Washington – New York Islanders 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Gól: 43. A. MacDonald (Nelson)
Ľubomír Višňovský (NY Islanders) odohral 21:08, ďalšie 2 minúty sedel na trestnej lavici

Minnesota – Tampa Bay 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Góly: 17. Niederreiter (Spurgeon, Zucker), 41. Heatley (Spurgeon) – 54. V. Filppula (St. Louis, Gudas)

St. Louis – Ottawa 4:5 po sam. nájazdoch (1:0, 2:1, 1:3 – 0:0, 0:1)
Góly: 15. Morrow (Berglund, Oshie), 36. Oshie (Pääjärvi, Pietrangelo), 40. Backes (J. Schwartz, Jackman), 52. Leopold (J. Schwartz, D. Roy) – 35. Karlsson (Spezza), 46. M. Micháelk (Spezza, Zibanejad), 48. Turris (Karlsson, Cowen), 49. Spezza (Zibanejad, Methot), rozhodujúci sam. nájazd Turris
Jaroslav Halák (St. Louis) mal 27 úspešných zákrokov.

Phoenix – Dallas 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Góly: 30. Vermette – 33. Horcoff (Seguin, Peverley), 44. Roussel (Garbutt), 60. Garbutt (Eakin)