Hossa pätnástym gólom pomohol Chicagu k víťazstvu

Hetrik Patricka Sharpa, ale aj gól Mariána Hossu pomohli hokejistom Chicaga k víťazstvu na ľade New Jersey 5:3 v piatkovom súboji zámorskej NHL.

04.01.2014 08:26 , aktualizované: 10:10
Marián Hossa uniká Andreiovi Loktinovovi z New... Foto: SITA/AP, Bill Kostroun
Hossa, Loktinov Marián Hossa uniká Andreiovi Loktinovovi z New Jersey.

Hossa v 46. min zvýšil náskok hostí na 4:1, keď po výbornej prihrávke Toewsa z ideálnej pozície spomedzi kruhov strelou švihom nedal šancu veteránovi Martinovi Brodeurovi v bránke Devils. Bol to pätnásty gól a tridsiaty piaty bod sezóny v podaní 34-ročného slovenského krídelníka. Prerušil ním sedemzápasovú sériu bez streleného gólu, ktorá bola pre neho najdlhšia v sezóne. Dosiahol však počas nej päť asistencií na góly spoluhráčov. „Góly prídu vždy vtedy, keď robím na ľade správne aj ostatné činnosti. Veľmi sa tým teda nestresujem, keď dlhšie nestrelím gól,“ cituje Hossu server periodika Chicago Tribune.

Skúsený útočník zavŕšil skvelý úvod tretej tretiny Blackhawks, keď hostia za štyri minúty strelili tri góly. Hossa sa napokon stal treťou hviezdou zápasu. Druhý slovenský útočník v drese Chicaga Michal Handzuš ukončil zápas s jednou strelou na bránku, ale 75-percentnou úspešnosťou na vhadzovaní. „Dve tretiny sme sa proti tomuto skvelému tímu snažili o dobrý hokej, ale potom nás zabilo úvodných päť minút tretej tretiny. Majú niekoľko výnimočných hráčov, strelcov, ktorí dosiahnu gól takmer z ničoho. Ako napríklad Sharp z nemožného uhla,“ glosoval 41-ročný brankár Devils Martin Brodeur pre nhl.com.

Sharp dosiahol druhý hetrik z ostatných piatich zápasov, keď predtým bol rovnako strelecky produktívny v zápase proti Coloradu z 27. decembra (víťazstvo 7:2). Tridsaťdvaročný krídelník si výrazne vypýtal nomináciu do olympijského výberu Kanady pre Soči 2014, ktorá sa uzavrie už v utorok. „Mojou prioritou je momentálne tím Hawks, a tak to zostane aj celú sezónu,“ odbil Sharp olympijskú tému. Chicago má už 66 bodov – najviac zo všetkých tímov NHL – a dokazuje, že obhajoba Stanleyho pohára nie je nereálna.

Slovenskí hokejisti sa v piatok predstavili aj v ďalších dvoch zápasoch NHL. Útočník Richard Pánik odohral 9 minút v drese Tampy na ľade Calgary a štatisticky neprispel k víťazstvu svojho tímu 2:0. Brankár Ben Bishop chytil všetkých 19 pukov, ktoré na neho smerovali z domácich hokejok a vychytal štvrtý shutout sezóny. Hokejisti Calgary dali v ostatných troch domácich zápasoch dokopy len jeden gól, pričom dvakrát prehrali iba 0:2.

„Zrejme neexistuje recept na to ako vyhrávať zápasy. Je to frustrujúce, keď nás brankári držia svojimi výkonmi nad vodou a my ani raz neskórujeme. Je nás počas zápasu na ľade osemnásť a nevieme dať ani jeden gól,“ uviedol nahnevaný útočník Flames Lee Stempniak. "Chápem hráčov Calgary, aký je to zlý pocit, keď sa strelecky nedarí. Verím však, že sa z toho dostanú,“ povzbudil súperových hokejistov útočník Tampy Martin St. Louis.

Obranca Martin Marinčin naďalej naberá zápasové skúsenosti v Edmontone, za ktorý odohral už šiesty duel a ukončil ho s jednou strelou a plusovým bodom. Jeho tím však prehral na ľade silného Anaheimu 2:5. Skvelý Pittsburgh opäť zabral naplno a víťazstvom nad Rangers 5:2 predĺžil sériu domácich zápasov bez prehry na jedenásť. Zatiaľ naposledy prehrali hráči Pittsburghu pred domácimi fanúšikmi ešte 13. novembra 2013 s Philadel­phiou 1:2. Aktuálne proti Rangers viedli Penguins po dvoch tretinách už 4:0, a hoci v záverečnej časti hry ubrali z plynu, víťazstvo si postrážili. Skvelý Marc-Andre Fleury si pripísal 23. víťazný zápas v sezóne a v tejto štatistike dominuje medzi brankármi. „Zvyčajne mávame dobré začiatky zápasov a to sme potvrdili aj teraz. Veľa sme strieľali, využívali šance a podržal nás aj brankár,“ zosumarizoval dôležité fakty Sidney Crosby. Kapitán Pittsburghu strelil gól, pridal aj dve asistencie a so 62 bodmi (23+39) suverénne kraľuje štatistikám produktivity NHL.

Sumáre zápasov NHL:

Anaheim – Edmonton 5:2 (3:2, 1:0, 1:0)
Góly: 1. Palmieri, 18. Lovejoy (S. Koivu, Palmieri), 20. Lovejoy (Fowler, Beleskey), 40. Jackman (Bonino, Silfverberg), 52. Cogliano – 1. Gordon (R. Smyth, Petry), 12. Jakupov (Perron, T. Hall)
Martin Marinčin (Edmonton) odohral 15:39 min, 1 strela, 1 plusový bod

Videozostrih zápasu Anaheim - Edmonton

New Jersey – Chicago 3:5 (0:0, 1:1, 2:4)
Góly: 23. A. Greene (S. Gionta, S. Bernier), 48. Židlický (Loktionov, Boucher), 54. Židlický (Gelinas, Henrique) – 22. Sharp (Toews), 42. Saad (P. Kane, Seabrook), 43. Sharp (Seabrook, Keith), 46. HOSSA (Toews, Keith), 59. Sharp (Keith)
Marián Hossa odohral 17:43 min, 1 gól, 5 striel, 3 plusové body a tretia hviezda zápasu, Michal Handzuš (obaja Chicago) odohral 17:27 min, 1 strela, 1 mínusový bod, 1 zblokovaná strela, 9 víťazných vhadzovaní z 12 (úspešnosť 75%)

Videozostrih zápasu New Jersey - Chicago

Calgary – Tampa Bay 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
Góly: 26. Palát (Purcell, Barberio), 31. Kučerov (Palát, Carle)
Richard Pánik (Tampa) odohral 9 minút bez zápisu do štatistík

Videozostrih zápasu Calgary - Tampa Bay

Pittsburgh – New York Rangers 5:2 (2:0, 2:0, 1:2)
Góly: 14. Kunitz (Crosby, Niskanen), 19. J. Jokinen (Gibbons, Vitale), 22. J. Jokinen (Gibbons, Brandon Sutter), 39. Crosby (Kunitz, Orpik), 53. Kunitz (Crosby, Neal) – 48. Zuccarello (Pouliot, Brassard), 52. McDonagh (Zuccarello, Girardi)