Jurčo sa dočkal prvého gólu v NHL a nemohol zaspať, Chára prvou hviezdou

Slovenský útočník Detroitu Tomáš Jurčo sa vo svojom druhom zápase v NHL dočkal prvého presného zásahu. V súboji proti Anaheimu otvoril skóre už v 4. minúte, no Red Wings prehrali 2:5. Kapitán Bostonu Zdeno Chára rozhodol dvoma gólmi o víťazstve 2:0 nad Calgary a stal sa prvou hviezdou duelu.

18.12.2013 06:35 , aktualizované: 07:41
Tomáš Jurčo, Pavel Daciuk Foto: ,
Tomáš Jurčo (vľavo) oslavuje svoj prvý gól v NHL s legendou Pavlom Daciukom.

Jurčo strelil svoj premiérový gól v profilige po prihrávke Drewa Millera. Predviedol svoje šikovné ruky a brankára Jonasa Hillera prekonal blafákom pomedzi nohy. Do konca 1. tretiny však dominovali hráči Anaheimu, ktorí strelili štyri góly a napokon triumfovali v šiestom zápase v rade. Red Wings naopak v rovnakom počte duelov v sérii ťahali za kratší koniec. Jurčo odohral 13 minút, pripísal si jeden plusový bod a vyhlásili ho za tretiu hviezdu.

Zostrih zápasu Detroit - Anaheim

„Po zápasoch sa mi ťažko zaspáva a dnes je to ešte špeciálnejšie. Dať prvý gól v NHL je neskutočný pocit, mohli ste to vidieť aj na mojej oslave, bol som nesmierne šťastný. Bolo by to krajšie, keby sme vyhrali. Bohužiaľ, nevyšlo to. Inkasovali sme päťkrát a nehrali sme najlepší hokej, ale na premiérový gól v NHL sa nezabúda,“ povedal pre Pravdu Jurčo.

Útočník Detroitu Tomáš Jurčo prekonáva brankára... Foto: Reuters, Rick Osentoski
Tomáš Jurčo, Jonas Hiller Útočník Detroitu Tomáš Jurčo prekonáva brankára Anaheimu Jonasa Hillera.

Zo Slovákov sa v dueli predstavil v drese Red Wings aj Tomáš Tatar, na ľade strávil 14 minút, okrem dvoch striel si zaznamenal mínusový bod. „Začali sme dobre, no trvalo nám to asi len tri minúty. Výhodu sme ihneď stratili a potom úradoval súper,“ povedal tréner Detroitu Mike Babcock.

Dva góly Zdena Cháru padli počas presiloviek, na obidva mu prihrával veterán Jarome Iginla, ktorý strávil práve v Calgary 16 sezón. Slovenského obrancu vyhlásili za prvú hviezdu zápasu, Bruins zvíťazili v piatom zápase z ostatných šiestich.

Zostrih zápasu Boston - Calgary

Bod za asistenciu si pripísal útočník Chicaga Marián Hossa. V zápase proti Nashvillu aj vďaka trenčianskemu odchovancovi Blackhawks vyhrali 3:1, Hossa odohral viac ako 20 minút. Na ľade sa v drese Chicaga objavil aj Michal Handzuš, ktorý odohral 16 minút. Obhajca Stanleyho pohára má momentálne najviac bodov zo všetkých tímov v súťaži.

Zostrih zápasu Nashville - Chicago

Nedarilo sa brankárovi St. Louis Jaroslavovi Halákovi, ktorý inkasoval z 27 striel hráčov San Jose štyri góly. V drese Blues sa strelecky presadili len Kevin Shattenkirk a Jay Bouwmeester. Sharks sa proti St. Louis darí, zvíťazili aj v treťom vzájomnom zápase v tejto sezóne. „Máme problém chytiť sa na začiatku zápasov, musíme na tom všetci popracovať. Nemôžeme ponúknuť súperom toľko šancí, tak sa nedá vyhrávať,“ povedal tréner St. Louis Ken Hitchcock.

Zostrih zápasu St. Louis - San Jose

Zo Slovákov sa v nočných dueloch predstavil aj Tomáš Kopecký, jeho Florida vyhrala v Toronte 3:1. Kopecký odohral takmer 20 minút a svätyňu domácich ohrozil raz. Panthers vyhrali štvrtý duel v rade. „Začíname sa zlepšovať. Tento tím konečne ukazuje svoje kvality, hráči si veria a predvádzajú pekný hokej,“ povedal kouč Floridy Peter Horachek.

Pocit z víťazstva mal aj Richard Pánik z Tampy Bay, ktorá uspela na ľade New Yorku Islanders 3:2 po samostatných nájazdoch.

Sumáre NHL:

Montreal – Phoenix 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
Góly: 43. Markov (Pacioretty, Desharnais), 54. Pacioretty (Desharnais, Subban), 60. Pacioretty (Gionta) – 7. Boedker (Chipchura, C. Murphy)

Philadelphia – Washington 5:2 (0:0, 4:2, 1:0)
Góly: 22. Voráček (Coburn, Timonen), 32. M. Read (Downie, Grossmann), 38. Streit (M. Read, Vandevelde), 39. Voráček (Timonen, Giroux), 48. Simmonds (Hartnell, Gustafsson) – 21. Ovečkin (Nicklas Bäckström, M. Johansson), 26. Fehr (Brouwer, Erat)

Minnesota – Vancouver 3:2 po sam. nájazdoch (1:1, 0:1, 1:0 – 0:0, 1:0)
Góly: 12. Parise (M. Koivu, Suter), 49. Coyle (M. Koivu, Brodin), rozh. sam. nájazd: Pominville – 9. Hansen (D. Sedin, H. Sedin), 32. Booth (Y. Weber, Santorelli)

Dallas – Colorado 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Góly: 8. Whitney (Horcoff, Chiasson), 38. Whitney (Chiasson, Gončar), 58. Sceviour (Peverley, D. Ellis) – 3. Duchene (E. Johnson, Barrie), 31. E. Johnson (Duchene, Holden)

St. Louis – San Jose 2:4 (0:2, 2:1, 0:1)
Góly: 36. Shattenkirk (I. Cole), 40. Bouwmeester (Pietrangelo, Steen) – 10. Pavelski (Havlát, Irwin), 13. Irwin (Braun, Marleau), 22. Burns (J. Thornton, Hertl), 49. Havlát (Marleau, Braun)
Jaroslav HALÁK (STL) odchytal celý zápas, kryl 23 z 27 striel (85,2 %)

Boston – Calgary (0:0, 1:0, 1:0)
Góly: 28. CHÁRA (Krejčí, Iginla), 44. CHÁRA (Iginla, Krejčí)
Zdeno CHÁRA (BOS) odohral 22:44 min, 2 góly, 5 striel

Buffalo – Winnipeg 4:2 (0:0, 1:2, 3:0)
Góly: 31. Ott (Stafford, M. Weber), 41. M. Foligno (Hodgson, Myers), 43. Moulson (Ehrhoff, Ennis), 54. M. Ellis (Porter, Flynn) – 22. Scheifele (Clitsome), 22. Scheifele

Toronto – Florida 1:3 (0:1, 1:2, 1:0)
Góly: 44. Raymond (Holland) – 4. Fleischmann (Barkov, Olsen), 26. Bergenheim (Barkov, Kulikov), 37. Boyes (Bergenheim)
Tomáš KOPECKÝ (FLO) odohral 19:46 min, 1 strela

Nashville – Chicago 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)
Góly: 4. S. Weber (Josi, Legwand) – 2. Keith (HOSSA, Toews), 17. P. Kane (Sharp, Keith), 32. Leddy (Saad, Seabrook)
Marián HOSSA (CHI) odohral 20:34 min, 1 asistencia, +1, 2 strely, Michal HANDZUŠ (obaja CHI) odohral 16:00 min

New York Islanders – Tampa Bay 2:3 po sam. nájazdoch (0:0, 1:0, 1:2 – 0:0, 0:1)
Góly: 21. Okposo (Tavares, Nelson), 51. F. Nielsen (Grabner, Bailey) – 58. Filppula, 60. Filppula (J. Brown, St. Louis), rozh. sam. nájazd: Kučerov
Richard PÁNIK (TBL) odohral 10:40 min

Detroit – Anaheim 2:5 (1:4, 0:1, 1:0)
Góly: 4. JURČO (D. Miller, Quincey), 59. Cleary (Glendening) – 4. Silfverberg (Beauchemin, Cogliano), 6. Bonino (Winnik, T. Selänne), 19. Perry (Lovejoy), 20. Vatanen (Cogliano, S. Koivu), 33. S. Koivu (Cogliano, Vatanen)
Tomáš JURČO odohral 12:54 min, 1 gól, +1, 1 strela, Tomáš TATAR (obaja DET) odohral 13:55 min, –1, 2 strely

Los Angeles – Edmonton 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Góly: 17. D. King (Doughty, J. Carter), 47. J. Nolan (M. Greene), 60. D. Brown (Stoll)