Jurčo začal kariéru v NHL s Daciukom, ale Detroit prehral. Hossa skóroval

Dvadsaťročný slovenský hokejista Tomáš Jurčo si odkrútil z nedele na pondelok v drese Detroitu Red Wings premiéru v NHL.

16.12.2013 00:25 , aktualizované: 07:11
Tomáš Jurčo Foto: ,
Tomáš Jurčo z Detroitu v súboji s Nikitom Kučerovom z Tampy.

Detroit prehral na domácom ľade s Tampou Bay 0:3. Košický rodák nastúpil v útoku s hviezdnymi veteránmi Danielom Alfredssonom a Pavlom Daciukom. Na ľade strávil takmer 17 minút, vyslal na brankára Bishopa jednu strelu, za aktívnu hru si viackrát vyslúžil pozornosť a pochvalu zámorských komentátorov. V tíme Detroitu nechýbal v zostave Tomáš Tatar, za hostí hral Richard Pánik.

Videosumár zápasu Detroit - Tampa Bay

Jurča povolali do prvého tímu v sobotu, keďže Detroit trápi veľká maródka. V zápase proti Tampe Bay navyše Red Wings prišli o zraneného útočníka Johana Franzéna. Zaujímavosťou súboja bolo, že v ňom korčuľovalo až pätnásť finalistov Calderovho pohára 2013. O titul v nižšej zámorskej súťaži AHL totiž v minulej sezóne bojovali práve farmárske tímy oboch súperov – Grand Rapids aj so Slovákmi Tatarom a Jurčom a Syracuse Crunch s Pánikom (Grand Rapids vyhrali sériu 4:2).

Jurčo prežíva v zámorí zatiaľ raketovú kariéru. V juniorke získal Memorial Cup, v prvej sezóne medzi seniormi Calder Cup a hneď v tej ďalšej sa dostal do NHL.

zväčšiť Tomáš Jurčo pred brankárom Tampy Benom Bishopom. Foto: SITA/AP, PAUL SANCYA
Tomáš Jurčo Tomáš Jurčo pred brankárom Tampy Benom Bishopom.

Mariána Hossu z Chicaga vyhlásili za tretiu hviezdu súboja s Los Angeles. Trenčan pri výhre 3:1 otvoril svojím štrnástym gólom v sezóne skóre, v 6. min sa tešil vo vlastnom oslabení. Chicago položilo základ úspechu v prvej dvadsaťminútovke, v ktorej dalo tri góly. Hossa ohrozil brankára Bena Scrivensa päťkrát, hral 16:38 min. Michal Handzuš korčuľoval priamo v akcii vyše 15 minút a dosiahol plusový bod. Los Angeles prehralo prvý zápas po šiestich výhrach. Chicago sa rýchlo spamätalo zo sobotňajšej vysokej prehry v Toronte.

Videosumár zápasu Chicago - Los Angeles

Tomáš Kopecký z Floridy sa jednou asistenciou podieľal na výhre 2:1 na ľade Montrealu. V 25. min prihrával na otvárací gól duelu Jessemu Winchesterovi, ktorý prekonal Petra Budaja. Slovenský gólman v službách Canadiens mal 23 úspešných zákrokov. Kopecký v zápase zaznamenal 17 minút, plusový bod a dve trestné minúty za hrubosť.

Videosumár zápasu Montreal - Florida

Hokejisti Washingtonu zvládli na výbornú záver domáceho zápasu proti Philadelphii. Flyers sa vďaka dvom rýchlym gólom v tretej tretine dostali už do trojgólového vedenia (4:1), no Capitals ho v záverečnej desaťminútovke zmazali.

V 52. min znižoval obranca Green, o päť minút neskôr upravil už na rozdiel jediného gólu Orlov a o vyrovnanie sa 48 sekúnd pred záverečnou sirénou už pri hre šiestich proti piatim postaral líder Capitals Alexander Ovečkin.

Washington nakoniec získal dva body, keď po bezgólovom predĺžení uspeli v samostatných nájazdoch Fehr aj Bäckström. Na druhej strane prekonal Grubauera len Giroux.

Slovenský obranca Andrej Meszároš chýbal po druhý raz za sebou v zostave Flyers, keď predtým odohral sedem duelov v rade. Počas tejto šnúry nazbieral dva body za gól a asistenciu a v hodnotení plus/mínus mal jednu plusku.

Videosumár zápasu Washington - Philadelphia

V siedmej sérii samostatných nájazdov rozhodol Benoit Pouliot o výhre New York Rangers 4:3 nad Calgary Flames. Anaheim vyhral piaty duel v sérii, keď zdolal Edmonton 3:2. Útočník Ducks Ryan Getzlaf bodoval už štrnástykrát v rade.

Sumár nedeľného stretnutia NHL:

Washington – Philadelphia 5:4 sn (1:1, 0:1, 3:2 – 0:0, 1:0)
Góly: 12. Ovečkin (Bäckström, Carlson), 52. Green (Bäckström, M. Johansson), 57. Orlov (Fehr, J. Ward), 60. Ovečkin (Ward), rozh. sam. nájazd Bäckström – 20. Giroux (Raffl, Coburn), 28. M. Streit (Raffl), 43. Couturier (Read, Downie), 44. Voráček (Raffl, Giroux).

zväčšiť Center Philadelphie Zac Rinaldo (36) v pästnej... Foto: Reuters, Geoff Burke
Zac Rinaldo, Michael Latta Center Philadelphie Zac Rinaldo (36) v pästnej výmene s Michaelom Lattom z Washingtonu.

Detroit – Tampa Bay 0:3 (0:0, 0:0, 0:3)
Góly: 44. T. Johnson (St. Louis, Palát), 50. J. Brown (N. Thompson), 59. Killorn (V. Filppula, Brewer)
Tomáš Tatar odohral 16:32 min a mal 1 strelu, 2 mínusové body, Tomáš Jurčo (obaja Detroit) odohral 16:45 min a mal 1 strelu, Richard Pánik (Tampa) odohral 9:09 min a mal 1 strelu.

Montreal – Florida 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
Góly: 43. Galchenyuk (B. Gionta, Subban) – 25. Winchester (T. KOPECKÝ, M. Goc), 28. Bjugstad (Fleischmann, Upshall)
Peter Budaj (Montreal) mal 23 úspešných zákrokov. Tomáš Kopecký (Florida) dosiahol 1 asistenciu, mal 1 strelu, 1 plusový bod, odohral 16:59 min a 2 min sedel na trestnej lavici.

Chicago – Los Angeles 3:1 (3:0, 0:0, 0:1)
Góly: 6. MARIÁN HOSSA (Toews, Hjalmarsson), 10. Versteeg (P. Kane, Seabrook), 20. Sharp (Toews, Keith) – 57. Martinez (Greene, J. Nolan)
Marián Hossa sa stal treťou hviezdou zápasu, strelil 1 gól, mal 5 striel a odohral 16:38 min, Michal Handzuš (obaja Chicago) odohral 15:19 min.

New York Rangers – Calgary 4:3 po sam. nájazdoch (1:2, 1:0, 1:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 16. Stepan (Rick Nash, Girardi), 28. Hagelin (Pouliot, Moore), 53. Kreider (Stepan, B. Boyle), rozhodujúci sam. nájazd Pouliot – 8. Bäcklund (Russell, Giordano), 15. Glencross (Hudler), 45. Monahan (Glencross, Hudler)

Anaheim – Edmonton 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
Góly: 12. Bonino (Maroon, Palmieri), 36. Selänne (Perreault, Beleskey), 57. Penner (Getzlaf, Lindholm) – 7. Nugent-Hopkins (Hall, Eberle), 51. Gagner (Jakupov, Ference)