Hossa prvou hviezdou, St. Louis s Halákom v bránke zničilo Colorado

Marián Hossa prispel gólom k víťazstvu Chicaga nad Phoenixom 5:4 po nájazdoch a stal sa prvou hviezdou štvrtkového zápasu v hokejovej NHL. Bol to už deviaty zásah 34-ročného krídelníka v tejto sezóne a s 15 bodmi je suverénne na čele bodovania Slovákov v NHL.

15.11.2013 07:07
Marián Hossa, Oliver Ekman-Larsson Foto: ,
Útočník Chicaga Marián Hossa (vpravo) v súboji s Oliverom Ekmanom-Larssonom z Phoenixu.

Medzi hráčmi Chicaga je štvrtý za Patrickom Kaneom (19), Jonathanom Toewsom (18) a Patrickom Sharpom (17).

Hossa odkorčuľoval 21:42 min, päťkrát vystrelil na bránku a zápas ukončil s dvoma plusovými bodmi. Honor hviezdy by si zaslúžil aj útočník Chicaga Brandon Pirri, ktorý najprv v 43. min vyrovnal na 4:4 a neskôr vo štvrtej sérii nájazdov rozhodol o triumfe Blackhawks. "Smith je veľký brankár, ktorého treba dostať do pohybu. Som rád, že som dostal dôveru v nájazdoch a že sa mi podarilo dať gól,“ cituje Pirriho oficiálny server NHL.

„Myslím si, že hráči Phoenixu k nám prišli veľmi sebavedomí a my sme im to chceli prekaziť,“ povedal brankár Chicaga Corey Crawford, ktorý kryl 26 striel hráčov P&hoenixu. „Bol to veľký boj, mali sme niekoľko veľkých šancí a aj keď sme vyhrali až v nájazdoch, sme radi, že sa nám to podarilo,“ dodal gólman.

Zostrih zápasu Chicago - Phoenix

Z víťazstva sa tešil aj Zdeno Chára. Obranca Bostonu raz asistoval pri triumfe nad Columbusom 3:2 po predĺžení. Jeho strelu z 19. min tečoval korčuľou Lui Eriksson a gól pripísali švédskemu útočníkovi. V predĺžení skóroval Milan Lucic a Boston vyťažil z päťzápasovej série domácich zápasov 9 bodov. Nad Blue Jackets zvíťazili Bruins piaty raz v rade.

Útočník Marián Gáborík, ktorý sa predstavil v drese Columbusu, iba raz vystrelil a nebodoval. Z ostatných piatich zápasov má 31-ročný trenčiansky rodák na konte iba jednu asistenciu.

Zostrih zápasu Boston - Columbus

V zápase St. Louis – Colorado sa zrodilo vysoké víťazstvo domácich 7:3 aj vďaka výkonu Jaroslava Haláka. Slovenský gólman chytil 21 z 24 striel, ktoré na neho smerovali a dosiahol desiatu výhru v sezóne. Švédsky útočník Blues Alexander Steen strelil pätnásty a šestnásty gól ročníka a dostal sa na čelo tabuľky kanonierov celej NHL.

Krídelník T. J. Oshie štyri razy asistoval pri góle a pripísal si prvý štvorbodový zápas v kariére. „Vždy prevláda dobrý pocit z víťazstva. Teraz sme ho navyše dosiahli proti silnému súperovi,“ komentoval Oshie.

Zostrih zápasu St. Louis - Colorado

Na hladkej výhre tímu Tampa Bay nad Anaheimom 5:1 sa podieľal Richard Pánik jednou asistenciou. Prihrával na gól švédskeho obrancu Victora Hedmana, ktorým domáci v 43. min pečatili skóre na 5:1. Bola to už ôsma gólová prihrávka 22-ročného rodáka z Martina v sezóne. Hokejisti Tampy aj bez zraneného kapitána Stevena Stamkosa dosiahli štrnáste víťazstvo v ročníku, viac ich má na konte iba nimi práve zdolaný Anaheim. Ten však odohral o dva zápasy viac.

„Hrali sme výborne od samého začiatku zápasu. Gól sme strelili takmer z každého miesta na ľade,“ vtipne glosoval Hedman. Tréner Lightning Jon Cooper osobitne pochválil fínskeho útočníka Valtteriho Filppulu, autora dvoch gólov a jednej asistencie. "Je to výborný hráč s čoraz väčším sebavedomým. Má schopnosť urobiť na ľade vždy niečo iné, čo očakáva súper. Prišli sa na neho pozrieť tréner a generálny manažér Fínov a to mu zrejme dodalo ďalšiu motiváciu,“ povedal Cooper pre nhl.com.

Zostrih zápasu Tampa Bay - Anaheim

Prekvapujúco vysoké víťazstvo 7:3 dosiahol Dallas na ľade Calgary. Z dallaských hviezd najviac zasvietili Tyler Seguin a Jamie Benn. Seguin strelil prvý raz v kariére štyri góly v jednom zápase a druhý si pripísal 6 bodov za gól a päť asistencií. Kapitán Benn si týmto výkonom možno vypýtal miesto v olympijskom tíme Kanady na ZOH v Soči.

"Vždy sa snažím odovzdať to najlepšie pre mužstvo a zlepšovať sa zo zápasu na zápas. Bolo by pekné dostať pozvánku do olympijského výberu, ale momentálne sa koncentrujem iba na Dallas,“ vravel Jamie Benn. Druhý hrdina štvrtkovej noci v Calgary Tyler Seguin dodal: "Bola to Bennova noc. Vyprodukoval niekoľko úžasných pasov a ja som mal len to šťastie, že som ich mohol zakončiť.“

V súboji New York Islanders – Los Angeles Kings v Nassau Coliseum viedli domáci po druhej tretine 2:0. Posledné slovo mal však minútu a pol pred koncom riadneho hracieho času Tyler Toffoli a zariadil výhru Kings 3:2. "Hostia bojovali do konca a vyplatilo sa im to. Ukázali charakter víťazov Stanleyho pohára. My sa z toho musíme poučiť,“ uviedol John Tavares, kapitán a najproduktívnejší hráč Islanders.

Tesným víťazstvom hostí z Kalifornie, ale až po predĺžení 2:1, sa skončil aj súboj Vancouvru so San Jose. Víťazný gól prišiel v 3. min nadstaveného času z hokejky skúseného obrancu Dana Boyla. Sharks doviedol do predĺženia zásah českého nováčika Tomáša Hertla 65 sekúnd pred naplnením 60. minúty pri hre bez brankára. Bol to v podaní 20-ročného rodáka z Prahy 11. zásah sezóny.

Sumáre NHL

New York Islanders – Los Angeles 2:3 (0:0, 2:0, 0:3)
Góly: 23. Cizikas (M. Martin, Clutterbuck), 25. Ness (Tavares) – 46. Vojnov (Kopitar, Justin Williams), 53. Pearson (Vojnov, Vey), 59. Toffoli (Muzzin, Vey)

Boston – Columbus 3:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 – 1:0)
Góly: 19. L. Eriksson (CHÁRA, P. Bergeron), 31. S. Thornton (G. Campbell, Krug), 65. Lucic – 13. Comeau (Letestu, MacKenzie), 37. Foligno (Nikitin)
Zdeno CHÁRA (BOS) odohral 25:08 min, 1 asistencia, 1 strela
Marián GÁBORÍK (CBJ) odohral 17:44 min, 1 strela

Tampa Bay – Anaheim 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)
Góly: 12. V. Filppula (Purcell, Carle), 17. St. Louis (J. Brown, V. Filppula), 24. V. Filppula (Hedman, St. Louis), 31. Killorn (St. Louis, Barberio), 43. Hedman (PÁNIK, T. Johnson) – 37. Etem (C. Fowler, Beauchemin)
Richard PÁNIK (TAM) odohral 12:05 min, 1 asistencia, 1 strela, 2 tr. min, +1

Chicago – Phoenix 5:4 po sam. nájazdoch (2:2, 1:2, 1:0 – 0:0, 1:0)
Góly: 3. Saad (P. Kane, Leddy), 7. Sharp (Toews, P. Kane), 26. MARIÁN HOSSA (Toews, Keith), 43. Pirri (Seabrook, Leddy), rozhodujúci sam. nájazd Pirri – 8. Stone (Boedker, Klinkhammer), 15. Doan (Yandle, Ribeiro), 35. Korpikoski (R. Vrbata, Yandle), 38. Stone (Doan, Ekman-Larsson)
Marián HOSSA (CHI) odohral 21:42 min, 1 gól, 5 striel, 2 tr. min, +2, prvá hviezda zápasu.

St. Louis – Colorado 7:3 (1:1, 4:0, 2:2)
Góly: 2. D. Roy (Oshie, Pietrangelo), 23. Backes (Oshie, D. Roy), 28. Steen (Backes, Oshie), 33. Tarasenko (Berglund, J. Schwartz), 35. C. Stewart (Shattenkirk, D. Roy), 43. Steen (Backes, Oshie), 49. Bouwmeester (Tarasenko, Pietrangelo) – 6. MacKinnon (P. Stastny, Landeskog), 45. Duchene (Guenin, R. O'Reilly), 52. R. O'Reilly (J. McGinn, Holden)
Jaroslav HALÁK (STL) odchytal celý duel, 21 zákrokov, 3 inkasované góly, 87,5% úspešnosť

Calgary – Dallas 3:7 (0:1, 1:4, 2:2)
Góly: 36. Stajan (Jones, Wideman), 45. Jones (Russell, Bärtschi), 53. Stajan (Galiardi) – 7. Robidas (Dillon, Jamie Benn), 22. Seguin (Jamie Benn, Ničuškin), 25. Jamie Benn (Seguin, Goligoski), 29. Seguin (Jamie Benn, Goligoski), 32. Garbutt (Roussel, Goligoski), 41. Seguin (Ničuškin, Jamie Benn), 57. Seguin (Jamie Benn, Gončar)

Vancouver – San Jose 1:2 po predĺžení (0:0, 1:0, 0:1 – 0:1)
Góly: 34. Bieksa (H. Sedin, Burrows) – 59. Hertl (D. Boyle, J. Thornton), 63. D. Boyle (Pavelski, Couture)