Tatar si otvoril strelecký účet a rozhodol o víťazstve Detroitu

Slovenský útočník v detroitských službách Tomáš Tatar si v stredajšom stretnutí hokejovej NHL na ľade Vancouveru otvoril tohtosezónny strelecký účet, jeho premiérový gól v tomto ročníku navyše nesie prívlastok víťazný.

31.10.2013 07:02 , aktualizované: 08:58
Tatar, Zetterberg Foto: ,
Tomáš Tatar oslavuje gól s kapitánom Detroitu Henrikom Zetterbergom.

Red Wings zaostávali na ľade Canucks od 15. min 0:1, ale v druhej tretine zvrátili vývoj: najprv švédsky veterán Daniel Alfredsson v 32. min vyrovnal a na konci 39. min prišla chvíľa 22-ročného slovenského ľavého krídelníka, ktorý strhol vedenie na stranu hostí. Stav duelu sa odvtedy už nezmenil. Tatar nastúpil v tretej formácii iba piaty raz v tejto sezóne a odkorčuľoval takmer trinásť minút.

V stretnutí, na konci ktorého ho vyhlásili za tretiu hviezdu, sa ujala jedna z jeho dvoch striel. Šesťdesiatdva sekúnd pred koncom druhej tretiny po dovezení puku do útočného pásma vystrelil nenápadne švihom a puk pomedzi betóny brankára Luonga prešiel do siete. Spomalený záznam ukázal, že Luongovi zacláňal vo výhľade obranca Chris Tanev.

Gól Tomáša Tatara

„Len som sa pokúsil vystreliť a puk skončil v bránke. Je to pre mňa veľká úľava, náš útok hral v tomto zápase veľmi dobre,“ komentoval svoj gól Tatar, ktorý väčšinu zápasu odohral v tretej formácii po boku Justina Abdelkadera a Joakima Anderssona. „Naozaj som ten puk nevidel. Je na porazenie prehrať zápas takýmto gólom,“ uviedol na svoju obranu Luongo.

Detroit víťazstvom vo Vancouveri prestrihol šnúru štyroch prehier. „Keď si nedávame pozor na hru s pukom a nedodržiavame náš systém, nevyzerá to na ľade dobre. Ak však dokážeme odohrať zápas podľa vopred stanovenej taktiky, sme úspešní,“ komentoval tréner Mike Babcock. Brankár Jimmy Howard zneškodnil 19 z 20 striel, ktoré na neho smerovali z domácich hokejok. "Klobúk dolu pred tým, ako zahrali moji spoluhráči v obrane. Predo mnou odviedli výbornú prácu,“ povedal Howard pre nhl.com.

Najvyťaženejším mužom Bostonu na ľade Pittsburghu bol slovenský kapitán Zdeno Chára, ktorý si za 24:43 min obohatil konto o jeden plusový bod, jednu strelu a dva hity. Bruins však podľahli Penguins 2:3.

San Jose prehralo v súboji dvoch kalifornských tímov na ľade Los Angeles 3:4 po predĺžení a utrpelo ešte len tretiu prehru v sezóne. Hostia viedli 2:1 aj 3:2, ale napriek tomu v Staples Center prehrali. Víťazný gól strelil v 63. min slovinský útočník Kings Anže Kopitar. Bolo to už jedenáste víťazstvo Los Angeles nad San Jose z posledných dvanástich zápasov na domácom ľade. Sharks sa napriek prehre udržali na čele bodovej tabuľky celej NHL.

„Som veľmi hrdý na to, že sme za nepriaznivého stavu nezabalili tento zápas. Využili sme presilovku v pravý čas a v predĺžení zasadili súperovi rozhodujúci úder. Dosiahli sme veľké divízne víťazstvo,“ nadchýnal sa strelec vyrovnávajúceho gólu na 3:3 Justin Williams. „Vždy keď nastúpime proti San Jose, je to o čosi intenzívnejšie a emocionálnejšie. Toto bol zápas, ktorý zatiaľ v tejto sezóne najviac pripomínal play off,“ podotkol strelec víťazného gólu Kopitar.

Sumáre NHL:

Calgary – Toronto 2:4 (0:2, 1:0, 1:2)
Góly: 38. Stajan (Glencross, Brodie), 55. David Jones (Russell, Wideman) – 8. Lupul (Gardiner, Kadri), 20. Van Riemsdyk (McClement), 46. Raymond (Clarkson), 59. Ranger

Pittsburgh – Boston 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)
Góly: 27. Kunitz (Letang, Crosby), 51. B. Sutter (Dupuis, Orpik), 58. J. Jokinen – 42. P. Bergeron (Seidenberg, B. Marchand), 59. Iginla (Lucic, P. Bergeron)
Zdeno CHÁRA (BOS) odohral 24:43 min, 1 strela, +1

Los Angeles – San Jose 4:3 po predĺžení (1:2, 1:1, 1:0 – 1:0)
Góly: 3. Doughty (Justin Williams), 24. Stoll (Vojnov, D. Brown), 53. Justin Williams (Kopitar, M. Richards), 63. Kopitar (Doughty, M. Richards) – 1. Vlasic (Couture, Kennedy), 12. Pavelski (Wingels), 39. Couture (Marleau, Demers)

Vancouver – Detroit 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
Góly: 15. D. Sedin (H. Sedin, Stanton) – 32. Alfredsson (B. Smith, Quincey), 39. TATAR (N. Kronwall, Danny DeKeyser)
Tomáš TATAR (DET) odohral 12:54 min, 1 gól, 2 strely