Zdeno Chára úradoval na Floride

Štyri góly strelili slovenskí hokejisti v noci na piatok v zámorskej NHL. Obranca Zdeno Chára dvoma zásahmi prispel k triumfu Bostonu na Floride. Svoj prvý gól v sezóne zaznemanel v drese Detroitu Tomáš Kopecký a skóroval aj Miroslav Šatan v newyorskom derby.

30.11.2007 07:31

Boston aj vďaka skvelému výkonu Cháru vyhral na Floride prvýkrát od novembra 2005. Slovenský obranca dal svoj druhý a tretí gól v sezóne, navyše perfektne bránil hviezdu panterov Olliho Jokinena. Ten sa gólovo presadil až v záverečnej minúte, ale na vyrovnanie už domácim nezostal čas.

„Boli sme lepším tímom a zaslúžili sme si vyhrať. Jokinen je jeden z najlepších útočníkov ligy a Zdeno mu znepríjemňoval život väčšinu času na ľade,“ pochválil slovenského „obra“ gólman Bostonu Tim Thomas, ktorý mal počas večera 32 úspešných zákrokov.

Cháru vyhlásili za prvú hviezdu duelu. „Sme štastní z výhry, ale nie z toho, ako sme hrali v závere,“ pripomenul Slovák. Boston totiž viedol už 4:1, dovolil však na konci domácim znížiť na rozdiel jediného gólu. Chára odohral až 28 minút a na konto si pripísal päť striel. Trojica jeho krajanov v drese Floridy Jozef Stümpel, Richard Zedník a Branislav Mezei sa tentoraz nepresadila.

Slovenský útočník Detroitu Tomáš Kopecký sa vrátil po trojzápasovej absencii so zraneným ramenom a strelil svoj prvý gól v sezóne. Ten bol zároveň víťazným v domácom dueli s Tampou Bay. Domáci sa pustili so súpera bez rešpektu a prvú tretinu vyhrali na strely 17:1! Tampa je v kríze, prehrala už šiesty zápas za sebou. „Sú príliš dobrým tímom. Kontrolovali puk a to nás položilo. Je ťažké hrať proti takémuto súperovi,“ priznal forvard Tampy Martin St. Louis.

Newyorské derby vyznelo v prospech Rangers. Jazdci zdolali doma Islanders 4:2 v nervóznom zápase, po ktorom český obranca hostí Radek Martínek obvinil Ryana Hollwega, že sa mu vyhrážal nechutným atakom. „Povedal mi, že mi vytrhne štichy z tváre. Myslím, že to bolo od neho dosť hlúpe,“ vyhlásil Martínek, ktorý v predchádzajúcom dueli s Ottawou utrpel reznú ranu na tvári a museli ju mu zašívať pätnástimi stehmi. Jeden gól hostí zaznamenal Miroslav Šatan. Slovenský útočník odohral 22 minút, najviac z celého tímu.

Toronto sa zobudilo a po štvorzápasovej sérii prehier vyhralo v Atlante 4:2. Domáci síce prelomili streleckú nemohúcnosť po 166 minútach zísluhou dvadsiateho gólu najlepšieho strelca NHL Iľju Kovalčuka, ale na súpera to nestačilo. Jednu asistenciu si v drese domácich pripísal slovenský útočník Marián Hossa.

Gólman Vancouveru Roberto Luongo má skvelú fazónu. V zápase s Columbusom si pripísal už tretie čisté konto za sebou, čím vytvoril nový rekord klubu. Predtým vygumoval strelcov Chicaga a Anaheimu a gól nedostal už 193 minút a 56 sekúnd.

NY RANGERS – NY ISLANDERS 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)

Góly: 10. Jágr (Dubinsky, Straka), 27. Drury (Girardi, Shanahan), 37. Gomez (Drury, Rozsíval), 57. Dubinsky (Straka, Jágr) – 24. ŠATAN, 38. Comrie (Martínek)
Strely na bránku: 31:24. Brankári: Lundqvist – DiPietro. Vylúčení: 6:6, navyše Orr – Simon na 5 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Diváci: 18.200
Hviezdy zápasu: Jágr, Dubinsky, Drury

ATLANTA – TORONTO 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)

Góly: 37. Kovalčuk (Havelid), 53. Enström (MARIÁN HOSSA, Haydar) – 15. Wozniewski (Blake, Antropov), 20. Steen (Wellwood, Gill), 36. Sundin (Antropov, Bell), 47. Stajan (Deveraux, Gill)
Strely na bránku: 20:25. Brankári: Hedberg – Toskala. Vylúčení: 1:3, navyše Boulton – Belak na 5 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Diváci: 14.031
Hviezdy zápasu: Sundin, Kovalčuk, Stajan

OTTAWA – NASHVILLE 5:6 (1:2, 1:1, 3:3)

Góly: 11. Corvo (Foligno), 31. Vermette (Robitaille, Phillips), 43. Heatley (McAmmond, Schubert), 52. Spezza (Redden, Alfredsson), 60. Alfredsson (Spezza) – 1. Hamhuis (Dumont), 17. DeVries (Dumont, Arnott), 39. Dumont (Erat, Arnott), 44: Suter (Erat), 49. Gelinas (Tootoo, Suter), 60. Erat (Dumont)
Strely na bránku: 32:35. Brankári: Gerber – Ellis. Vylúčení: 4:3, navyše Heatley (Ott) DKZ, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Diváci: 19.538
Hviezdy zápasu: Dumont, Erat, Heatley

FLORIDA – BOSTON 3:4 (0:1, 1:2, 2:1)

Góly: 23. Montador (Salej, Olesz), 58. Booth (Kreps), 60. Jokinen (Olesz, Horton) – 11. CHÁRA  (Sturm, Savrad), 21. Metropolit (Ward), 37. CHÁRA (Wideman, Savard), 45. Kessel (Bochenski)
Strely na bránku: 35:38. Brankári: Anderson – Thomas. Vylúčení: 3:3, navyše Mirray – Reich na 5 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Diváci: 14.926
Hviezdy zápasu: CHÁRA, Savard, Thomas

DETROIT – TAMPA BAY 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Góly: 4. Hudler (Chelios, Kronvall), 25. Dacjuk (Holmström. Lidström), 28. KOPECKÝ (Lilja, Franzén), 43. Cleary (Lebda, Hudler) – 33. Richards (St. Louis, Hlaváč), 57. Darche (O´Brien, Prospal)
Strely na bránku: 39:23. Brankári: Osgood – Denis. Vylúčení: 3:2, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Diváci: 17.001
Hviezdy zápasu: Hudler, Dacjuk, Cleary

CALGARY – ANAHEIM 1:4 (1:1, 0:1, 0:1)

Góly: 4. Tanguay (Iginla, Phaneuf) – 6. Marchant (Bertuzzi, McDonald), 20. Kunitz (Getzlaf, Pronger), 24. Perry (Getzlaf, Pronger), 56. R. Niedermayer (O´Donnell)
Strely na bránku: 39:26. Brankári: Kiprusoff – Giguere. Vylúčení: 1:7, navyše Smith, Godard – Suterby, Parros na 5 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1. Diváci: 19.289
Hviezdy zápasu: Getzlaf, Iginla. Perry

VANCOUVER – COLUMBUS 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

Góly: 25. Öhlund, 33. KrajíČek (D. Sedin, H. Sedin)
Strely na bránku: 21:26. Brankári: Luongo – Norrena. Vylúčení: 5:4, navyše Brown, Cowan na 5 min, Ritchie na 10 min – Boll Shelley na 5 min, Boll na 10 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Diváci: 18.630
Hviezdy zápasu: Luongo, Öhlund, Krajíček