Chárov Boston dostal desiatku

Poriadnu hanbu si pred vlastným publikom vyrobili v NHL hráči Bostonu Bruins. Tím vedený kapitánom Zdenom Chárom utrpel krutú prehru 2:10 s Torontom Maple Leafs. Chára mal dva mínusové body, jeho krajan z obrany Milan Jurčina dokonca štyri.

05.01.2007 05:59

Hrdinom zápasu bol útočník javorových listov Alex Steen, ktorý strelil prvýkrát v kariére hetrik a pridal k nemu dve asistencie. Mladý center pritom do tohto zápasu nazbieral v 41 dueloch len 10 bodov.

Boston prežíva najväčšiu krízu v sezóne. Medvede prehrali tretí zápas po sebe, pričom v posledných zápasoch inkasovali 28 gólov. V defenzíve Bruins to riadne škrípe. „Cítime sa hrozne. Bolo to ako keby sme sa úplne vzdali,“ povedal po zápase obranca Bruins Brad Stuart. Boston pritom po prvej tretine viedol 2:1 a bol výrazne aktívnejší aj v štatistike striel. Zlom však nastal v druhej tretine. Maple Leafs, ktorý naposledy strelili 10 gólov v roku 1998, rozpútali na ľade peklo. Najskôr Bates Battaglia a Steen otočili skóre na 3:2 pre hostí a potom tromi gólmi v priebehu 39 sekúnd zasadili Bostonu definitívne K.O. Gólostroj kanadského tímu sa nezastavil ani v tretej tretine, desiaty gól strelil necelých päť minút pred koncom bitkár Chad Kilger.

„Našej hre chýba ľahkosť, nemáme z nej radosť. Aj v takejto kríze však musíme držať spolu a dostať sa z toho,“ povedal kouč Bruins Dave Lewis. Zápas sa vôbec nevydaril ani brankárovi Timovi Thomasovi, ktorý z 31 striel inkasoval osem gólov. Jeho náhradník Phil Sauve „pustil“ z ôsmich pokusov za chrbát dve strely. Naopak 29 úspešných zákrokov si pripísal bývalý brankár Bostonu Andrew Raycroft a druhýkrát po sebe doviedol Toronto k víťazstvu nad týmto súperom. Na Nový rok totiž vyhrali Maple Leafs doma s Bostonom 5:1.

Ani gól a asistencia Pavla Demitru nestačili Minnesote na body s Tampou. Najlepší tím v NHL na domácom ľade tentokrát doma zaváhal a prehral s Lightning 2:3. Minnesota nezvládla najmä úvod zápasu, keď vôbec prvú strelu na bránku hostí vyslal v 14. minúte čerstvý otec Branko Radivojevič. To už však Tampa Bay viedla po zásahoch Martina St. Louisa v oslabení (26. gól v sezóne) a Dana Boyla 2:0. V tretej časti ešte znížil svojim 11. gólom v sezóne Demitra na 2:3, ale Minnesote sa už vyrovnať nepodarilo. Najväčšiu šancu vynútiť si predĺženie mal štyri minúte pred koncom Mark Parrish, ale trafil žrď. Demitra sa predstavil vo formácii s krídlami Parrishom a Mikkom Koivom a tento útok strelil oba góly Wild. Svoj návrat do zostavy po zranení ešte neabsolvoval Marián Gáborík.

V Madison Square Garden úradoval český útočník Martin Straka. Krídelník New Yorku Rangers zariadil svojim šiestym hetrikom v kariére víťazstvo nad Philadelphiou 3:2, hoci ho trápila chrípka. Zlomovým momentom zápasu bola situácia zo 47. minúty – puk po strele Dmitrija Afanasenkova trafil obe žrde bránky Rangers a z následného brejku strelil svoj tretí gól v zápase Straka. Namiesto 2:2 teda bolo 3:1 pre Rangers. Flyers si dali situáciu skontrolovať videorozhodcom, ale ten potvrdil, že puk v bránke Henrika Lundqvista neskončil. Slovenský útočník Marcel Hossa odohral necelých 13 minút a zaznamenal jednu strelu.

Brankár St. Louis Manny Legace vygumoval strelcov Chicaga a potvrdil skvelú formu z posledných dní. Blues vyhrali nad jastrabmi 2:0, Legace pochytal všetkých 28 striel súpera. Hráči víťazného tímu zároveň vyrovnali v NHL zaujímavý rekord. Od nástupu nového kouča Andyho Murrayho nedostali už v 12 zápasoch gól v prvej tretine. Podobný kúsok sa podaril v 1974 hokejistom Los Angeles, v 13. zápase ich sériu vtedy zrušilo práve St. Louis.

K najaktívnejším hráčom Chicaga patril Čech Martin Havlát, ktorý mal najväčšiu šancu hostí. Svoj sólový nájazd však nevyužil. „Trafil ma rovno do modrej noty na drese. Bolo to fajn,“ tešil sa Legace. Peter Bondra strávil na ľade 14 minút, ale do štatistík sa nezapísal.

Veteránovi v bránke Phoenixu Curtisovi Josephovi sa podarilo vychytať druhý tohtosezónny shutout, keď za svoj chrbát nepustil ani jeden z 29 streleckých pokusov hráčov Caroliny. „Pokiaľ pred sebou vidíte chlapcov, ktorí sa hádžu do striel a máte aj nejakú dávku sebavedomia, tak to jednoducho ide,“ povedal po zápase spokojný Joseph. Kojoti si po góloch Eda Jovanovského a Yanica Perreaulta pripísali štvrté víťazstvo za sebou, čo je ich najlepší výsledok v tejto sezóne.

Washington vybojoval na domácom ľade proti Montrealu presvedčivé víťazstvo 5:1. O triumf Caps sa najväčšou mierou pričinili krídelníci Alexander Siomin a Dainius Zubrus. Obaja dostali puk za chrbát súperovho brankára zhodne po dva razy. Tradične dobrý výkon predviedol Alexander Ovečkin, ktorý si do osobných štatistík pripísal tri asistencie.

Poriadnu nakladačku dostal aj Detroit na ľade San Jose. Red Wings pritom v úvode zápasu viedli 3:0 a vyhnali brankára Jevgenija Nabokova na striedačku. Šťastný gól Josha Gorgesa, ktorý bol jeho prvý v sezóne, však spustil neuveriteľnú lavínu na Detroit. Žraloci strelili deväť gólov po sebe a úplne zdemolovali svojho súpera. Čierny hokejový večer prežil najmä brankár Dominik Hašek, ktorý inkasoval 8 gólov!

Sumáre nočných stretnutí

BOSTON – TORONTO 2:10 (2:1, 0:5, 0:4)

Góly: 9. Donovan (Primeau, Y. Stastny), 12. Primeau (Alberts, Mowers) – 4. Pohl (Devereaux, Kubina), 22. Battaglia (I. White, Pohl), 29. Steen (I. White, Raycroft), 36. Battaglia (Pohl, Devereaux), 36. Steen (O`Neill, Sundin), 37. Newburry (Steen, Stajan), 48. Stajan (T. Kaberle, Devereaux), 48. Steen (Gill), 51. Stajan (Steen, T. Kaberle), 56. Kilger (Newbury, Stajan).
Strely na bránku: 31:39. Brankári: Thomas (od 48. Sauve) – Raycroft. Vylúčení: 8:11, navyše Donovan na 5 min. – Belak na 10 min., B. Bell na 5 min.,  presilovky 1:1, oslabenia 0:1. Diváci: 14 560.
Hviezdy zápasu: Steen, Pohl, Battaglia.

WASHINGTON – MONTREAL 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)

Góly: 16. Zubrus (Ovečkin, Siomin), 18. Zubrus (Ovečkin, Eminger), 28. Nycholat (Ovečkin, Eminger), 29. Siomin (Gordon), 50. Siomin (Pettinger, Nycholat) – 10. Rivet (Latendresse, Kovalev).
Strely na bránku: 35:28. Brankári: Kölzig – Huet (od 29. Aebischer). Vylúčení: 4:6, presilovky 1:1, oslabenia 0:0. Diváci: 11 287.
Hviezdy zápasu: Zubrus, Siomin, Kölzig.

NY RANGERS  – PHILADELPHIA 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)

Góly: 5. Straka (Nylander, Shanahan), 26. Straka (Rozsíval, Jágr), 47. Straka – 45. Meloche (Pitkänen, Esche), 60. M. York.
Strely na bránku: 29:24. Brankári: Lundqvist – Esche. Vylúčení: 6:4, navyše Hollweg na 5 min. – Eager na 5 min., presilovky 0:1, oslabenia 0:0. Diváci: 18 200.
Hviezdy zápasu: Straka, Lundqvist, Nylander.

CAROLINA – PHOENIX 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Góly: 4. Perreault (Saprykin, Nolan), 21. Jovanovski.
Strely na bránku: 29:28. Brankári: Ward – Joseph. Vylúčení: 5:5, presilovky 0:0, oslabenia 0:0. Diváci: 15 096.
Hviezdy zápasu: Joseph, Jovanovski, Zigomanis.

NEW JERSEY – NY ISLANDERS 4:3 (3:1, 1:1, 0:1)

Góly: 2. Parise (Zajac), 3. Brylin (Pandolfo), 13. Parise (Langenbrunner, Zajac), 25. Eliáš (Gionta) – 3. Hunter (Hill, Hilbert), 32. Hilbert (Dillinger, Hunter), 60. Sillinger (Blake, ŠATAN).
Strely na bránku: 26:43. Brankári: Brodeur – DiPietro. Vylúčení: 3:4, presilovky 0:1, oslabenia 0:0. Diváci: 12 529.
Hviezdy zápasu: Parise, Brodeur, Zajac.

ST. LOUIS – CHICAGO 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Góly: 12. Stempniak (Guerin, Wideman), 41. Wideman (Guerin, Weight).
Strely na bránku: 19:28. Brankári: Legace – Chabibulin. Vylúčení: 7:9, presilovky 1:0, oslabenia 0:0. Diváci: 11 849.
Hviezdy zápasu: Legace, Stempniak, Guerin.

MINNESOTA – TAMPA BAY 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)

Góly: 21. Parrish (DEMITRA, M. Koivu), 54. DEMITRA (M. Koivu, Parrish) – 9. St. Louis (Lecavalier), 14. Boyle (Ranger), 35. Lecavalier (St. Louis, Ranger).
Strely na bránku: 31:24. Brankári: Fernandez – Denis. Vylúčení: 3:4, presilovky 0:1, oslabenia 0:1. Diváci: 18 568.
Hviezdy zápasu: Lecavalier, M. Koivu, Boyle.

CALGARY – FLORIDA 5:4 po predĺžení (1:1, 1:0, 2:3 – 1:0)

Góly: 5. Iginla (Phaneuf), 31. Tanguay (Warrener, Amonte), 56. Ritchie (Langkow (Tanguay), 59. Moss (Friesen, Hamrlík), 65. Giordano (Phaneuf, Yelle) – 20. Bouwmeester (O. Jokinen), 47. Booth (Peltonen, Bouwmeester), 50. Olesz (Bouwmeester, STÜMPEL), 57. Olesz (Gelinas, STÜMPEL).
Strely na bránku: 29:42. Brankári: McLennan – Auld. Vylúčení: 4:5, navyše Iginla na 5 min. – Allen na 5 min., presilovky 0:0, oslabenia 0:0. Diváci: 19 289.
Hviezdy zápasu: Giordano, Bouwmeester, Ritchie.

EDMONTON – DALLAS 5:6 po nájazdoch (2:0, 2:2, 1:3 – 0:0, 0:1)

Góly: 1. Smyth (Lupul, Stoll), 5. Horcoff (Smyth, Staios), 25. Nedvěd (Sýkora, Hemský), 33. Lupul (Smyth, Horcoff), 60. Hemský (Smyth, Sýkora) – 24. Štefan (J. Jokinen, Sydor), 36. Tjarnqvist (Conner, Ribeiro), 44. Lehtinen (Zubov, Boucher), 44. Boucher (Zubov, Ribeiro), 48. Hagman (Robidas), rozhodujúci nájazd Zubov.
Strely na bránku: 30:35. Brankári: Roloson – Smith (od 40. Turco). Vylúčení: 5:4, presilovky 1:2, oslabenia 0:0. Diváci: 16 839.
Hviezdy zápasu: Smyth, Boucher, Lupul.

SAN JOSE – DETROIT 9:4 (1:3, 4:0, 4:1)

Góly: 15. Gorges (J. Thornton, Grier), 25. Cheechoo (Pavelski, Vlasic), 27. Clowe (Goc, C. Brown), 35. Erhoff (J. Thornton, Marleau), 37. Pavelski (Cheechoo, Michálek), 47. Grier (Marleau, J. Thornton), 48. Marleau (J. Thornton, Erhoff), 52. Grier (Marleau, Hannan), 56. Clowe (Murray, Rissmiller) – 4. Hudler (Kronvall), 9. Holmström (Schneider, Zetterberg), 12. Jason Williams, 59. Lebda (Franzen, Draper).
Strely na bránku: 31:30. Brankári: Nabokov (od 12. min. Toskala) – Hašek (od 52. min. Osgood). Vylúčení: 7:9, presilovky 6:1, oslabenia 0:0. Diváci: 17 496
Hviezdy zápasu: Marleau, J. Thornton, Grier.