Obrat, ktorý sa zapíše do histórie! Švédi viedli 3:0, no postupuje Kanada

Hokejisti Kanady postúpili do semifinále MS vo Fínsku. V dramatickom štvrtkovom štvrťfinálovom zápase v Tampere zdolali Švédsko 4:3 po predĺžení, hoci prehrávali 0:3. Rozhodujúci gól strelil v 61. minúte v presilovke Drake Batherson.

26.05.2022 18:02
Fínsko Hokej MS2022 1/4 Švédsko Kanada Foto: ,
Švédsky hráč Emil Bemstrom (vpravo) v súboji s Kanaďanom Zachom Wihtecloudom.
debata (3)

Švédi sa už v 8. minúte dostali do vedenia 2:0, ktoré napriek kanadskej prevahe v druhej tretine zvýšili na 3:0. Zámorský tím však v úvode tretej časti znížil a dvoma gólmi v 59. minúte šokoval zaskočených Švédov. Tí budú tretíkrát za sebou chýbať v semifinále MS.

Okrem obhajcov titulu si postup medzi štvoricu najlepších vybojovali aj Česi, ktorí v Helsinkách zdolali Nemecko 4:1.

Štvrťfinále (Tampere):

Švédsko – Kanada 3:4 pp (2:0, 1:0, 0:3 – 0:1)
Góly: 2. Klingberg (Lang, Peterson), 8. Nylander (Nordström), 29. Friberg (Gustafsson, Ekman-Larsson) – 42. Graves (Roy, Comtois), 59. Dubois (Chabot, Cozens), 59. Barzal (Batherson, Comtois), 61. Batherson (Barzal, Dubois). Rozhodovali: Rekucki (USA), Heikkinen – Sormunen (Fín.), Špůr (ČR), vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 8576 divákov.
Švédsko: Ullmark – Larsson, Dahlin, Gustafsson, Ekman-Larsson, Lindholm, Pettersson, Tömmernes – W. Nylander, Wallmark, Nordström – Bemström, Kellman, Asplund – Klingberg, Peterson, Grundström – Friberg, Aman, Lang
Kanada: Driedger – Graves, Chabot, Severson, Sanheim, Whitecloud, Holden, Mayo – Batherson, Dubois, Cozens – Anderson, Barzal, Sillinger – Roy, Lowry, Comtois – Gregor, Mercer, Johnson

Už v 1. minúte Kellman únikom pohrozil Kanaďanom, ale gól strelil Klingberg, ktorý po 87 sekundách hry prestrelil brankára Driedgera – 1:0. Úvod zápasu patril severanom, ktorí po prvom góle pokračovali v aktivite a v 8. minúte pridali druhý gól.

Fínsko MS2022 Hokej štvrťfinále ČR Nemecko Čítajte aj Česko si zahrá o medaily. Jeho opory trestali Nemcov v presilovkách

Strelu kanadského obrancu zblokoval Nordström, puk získal Nylander a po úniku prekonal Driedgera – 2:0. Kanaďania pridali na ofenzívnej aktivite aj dôraze pred bránkou a často zamestnávali brankára Ullmarka. Ten v prvej tretine viackrát podržal svoj tím, ešte viac práce však mal v druhej časti.

Kanaďania spustili po prvej tretine ofenzívnu smršť, často sa hralo pred Ullmarkom, ale ten bol veľká prekážka pre obhajcu titulu. Pred odkrytou bránkou ho v 24. minúte neprekonal Lowry, na opačnej strane Friberg trafil do žŕdky.

Pomer striel v druhej tretine bol podľa oficiálneho zápisu 19:1 v prospech Kanady, no aj tretí gól zápasu strelili Švédi. Postaral sa o to Friberg, ktorý v 28. minúte tečoval strelu Gustafssona – 3:0. Kanaďania naďalej pokračovali v aktivite, pozorný Ullmark však často prečítal ich zámery v zakončení a stihol sa včas presunúť aj proti viacerým strelám bez prípravy.

Švajčiarsko, USA Čítajte aj Zápas Švajčiarsko - USA sme sledovali ONLINE

Ani v úvode tretej časti zámorský tím nepoľavil z aktivity a v 42. minúte ju zúročil v prvý gól. Strela Gravesa prešla až za Ullmarka, ktorý nemal ideálny výhľad – 3:1. Diváci videli aj v tretej tretine atraktívny hokej a najmä veľkú snahu Kanady o vyrovnanie.

K tomu jej pomohol švédsky obranca Dahlin, ktorý v 57. nešťastne vyhodil puk do hľadiska, čím daroval súperovi presilovku. V nej Dubois dostal puk na strelu bez prípravy, ktorú usmernil do protipohybu Ullmarka. Švédi v závere kopili chyby v organizácii hry, dostávali sa pod tlak a 30 sekúnd po Duboisovom góle vyrovnal narodeninový oslávenec Barzal – 3:3.

V 35. sekunde predĺženia Nylander fauloval Bathersona a Kanaďania sa dostali k presilovke štyroch proti trom. Tú po 18 sekundách využil práve Batherson, keď strelou bez prípravy využil ideálnu prihrávku Barzala, čím dokonal obrat Kanady.