Švédi sú na čele B-skupiny, stačil im jeden gól. Nezaváhali ani Američania

Hokejisti USA zvíťazili vo svojom záverečnom skupinovom zápase na MS vo Fínsku nad Nórskom 4:2.

24.05.2022 13:48 , aktualizované: 18:11
Jediný gól Švédska strelil William Nylander... Foto: ,
Jediný gól Švédska strelil William Nylander (v strede).

Do štvrťfinále postúpili zo štvrtého miesta „béčka“ a čaká ich víťaz A-skupiny Švajčiarsko. Nóri skončili s piatimi bodmi na predposlednom siedmom mieste.

B-skupina /Tampere/:

USA – Nórsko 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Góly: 4. Hartman (Galchenyuk, Lafferty), 8. Boldy (Galchenyuk), 29. Meyers (Hughes, Kuhlman), 60. Farrell – 23. Martinsen (Haga, Röymark), 42. Rokseth (Jakobsson, Trettenes). Rozhodovali: Ingram, Lawrence – Chaput (všetci Kan.), SYNEK (SR), vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 5435 divákov.
USA: Swayman (21. Mann)- S. Jones, Megna, Peeke, Schmidt, Hughes – Boldy, Hartman, Galchenyuk – Gaudette, Tynan, Bellows – Kuhlman, Meyers, Farrell – Hayden, Lafferty, Watson – Barber, Lettieri
Nórsko: Haukeland – Lilleberg, Johannesen, Nörstebö, Krogdahl, Rokseth, Kaasastul, Klavestad – Fladeby, M. Olimb, K. A. Olimb – Martinsen, Röymark, Haga – Jakobsson, Trettenes, Hoff – Rönnild, Brekke, Salsten – Geheb

Američania mali už pred zápasom istotu postupu do štvrťfinále, no záverečný duel v skupine nevypustili a od začiatku boli na ľade aktívnejší. Základ víťazstva položili v úvodnej desaťminútovke, keď sa presadili z dorážky Hartman a strelou z ľavého kruhu Boldy – 2:0.

Aj Nóri si vypracovali niekoľko šancí, ale nedotiahli ich do konca. Američania po prvej prestávke vystriedali brankára a Swaymana nahradil Mann. Ten inkasoval už po troch minútach, keď sa dostal do samostatného úniku Martinsen.

V ďalších minútach mali opäť viac z hry zámorskí hráči, gól Lettieriho neplatil, keďže puk tečoval do siete rozhodca, no v 29. minúte už zvýšil na 3:1 Meyers po peknej kombinácii s Hughesom a Kuhlmanom. Nóri zdramatizovali duel hneď po druhej prestávke z hokejky Roksetha.

V tretej tretine ubudlo šancí a ani jedno mužstvo sa nevrhalo bezhlavo do útoku. Američania si v závere zahrali presilovku a Schmidt a Gaudette opečiatkovali žŕdky. Nóri v závere odvolali Haukelanda, no Farrell upravil cez celé klzisko do prázdnej bránky na 4:2.

Švédi zdolali Lotyšov

Hokejisti Švédska vyhrali vo svojom záverečnom zápase v základnej B-skupine nad Lotyšskom 1:0.

Lotyši tak prišli definitívne o šancu postúpiť do štvrťfinále, obsadili konečnú piatu priečku v skupine.

O triumfe favorita rozhodol gólom v presilovke v druhej tretine útočník William Nylander, čisté konto s 21 zákrokmi si pripísal brankár Linus Ullmark. „Tri korunky“ prestrieľali súpera 35:21.

Kľúčové momenty zápasu Švédsko - Lotyšsko.

Švédi postúpia do štvrťfinále z prvého miesta v prípade, že domáce Fínsko nevyhrá vo večernom stretnutí nad Českom (19.20 SELČ) v riadnom hracom čase.

V prípade rovnosti bodov rozhodne v prospech Švédska víťazstvo vo vzájomnom dueli so severským rivalom.

B-skupina (Tampere):
Švédsko – Lotyšsko 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Gól: 35. Nylander (Dahlin, Wallmark). Rozhodcovia: Fransen (Dán.), Hansen (Nór.) – Kroyer (Dán.), Merten (Nem.), vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 5560 divákov
Švédsko: Ullmark – Larsson, Dahlin, Gustafsson, Pettersson, Tömmernes, Lindholm, Pudas – Nylander, Wallmark, Nordström – Bemström, Kellman, Asplund – Klingberg, Peterson, Grundström – Bengtsson, Lang, Aman – Friberg
Lotyšsko: Šilovs – Zile, Jaks, Rubins, Kulda, Sotnieks, Čukste, Mamčics, Bergmanis – Balcers, Abols, Keniňš – Dzierkals, Džerinš, Rih. Bukarts – Jelisejevs, Batna, Rob. Bukarts – Marenis, Smirnovs, Veinbergs

Lotyši potrebovali na udržanie si postupovej šance vyhrať nad favoritom za tri body, herná prevaha bola však v úvodných minútach na hokejkách škandinávskeho tímu. Do prvej šance sa vo 4. minúte dostal Wallmark, s jeho strelou z uhla si brankár Šilovs poradil.

Slováci Cehla Čítajte viac Cehlárik dal košom KHL. Podpísal s majstrom európskej top súťaže

O tri minúty neskôr Petterssonovi vo veľkej príležitosti preskočil puk čepeľ a o chvíľku neskôr sa Švédi netešili ani po skrumáži a dorážkach pred bránkou súpera.

Až v druhej časti prvej tretiny sa dostali k slovu aj Lotyši, šance postupne zahodili Abols, Marenis i Balcers. V polovici zápasu mohol skóre otvoriť Grundström, v prečíslení dvoch na jedného sa rozhodol pre strelu, no Šilovs ho vychytal.

Peter Regin Čítajte viac Už nie sme fackovací panák, odkazuje Slovákom dánsky kapitán

Potom mu pomohla aj žŕdka pri pokuse Nordströma, no v 35. minúte už kapituloval – prvú švédsku presilovku v zápase využil Nylander.

Lotyši sa v záverečnej tretine márne snažili zmazať manko, všetky ich pokusy likvidoval spoľahlivý brankár Ullmark a nepomohla im ani viac ako dvojminútová hra bez brankára.

Adam Larsson, obranca Švédska: „Odohrali sme solídny zápas v defenzíve. Lotyši majú dobrý tím a nebolo to pre nás ľahké sústo. Je dobré, že sme mohli pred play off absolvovať takéto stretnutie.“

Rodrigo Abols, útočník Lotyšska: „Celý turnaj sme tu rástli ako tím. Herné nedostatky sme nahrádzali tvrdou prácou a obetavosťou. Snažili sme sa hrať so srdcom a myslím, že sme to ukázali na ľade. Dnes sme mohli byť spokojní s výkonom, no nie s výsledkom. Mali sme príležitosti, no nedali sme gól a proti súperovi ako je Švédsko ich musíme využiť.“ (zdroj: IIHF)