Česi zdolali USA a sú vo štvrťfinále. Briti stratili náskok a lúčia sa s elitou

Hokejisti Veľkej Británie vypadli z elitnej kategórie majstrovstiev sveta. V priamom súboji o udržanie sa podľahli Rakúsku 3:5 a obsadili posledné miesto v základnej B-skupine.

23.05.2022 17:50 , aktualizované: 23:28
Matěj Blümel Foto: ,
Matěj Blümel (vpravo) sa teší po strelení gólu Američanom.

Pre oba tímy to bol záverečný duel na šampionáte vo Fínsku.

Briti potrebovali na zotrvanie medzi elitou vyhrať za tri body a väčšinu duelu boli k dosiahnutiu tohto cieľa blízko. Po góle Neilsona viedli ešte v 47. min 3:1, no Rakúšania skórovali štyrikrát v záverečných 12 minútach.

B-skupina (Tampere):

Rakúsko – Veľká Británia 5:3 (0:1, 0:1, 5:1)
Góly: 45. Wukowits (Schneider, Raffl), 48. Heinrich (Haudum, Kasper), 52. Nissner (Raffl), 59. Raffl (Schneider, Nissner), 60. Schneider (Heinrich, Nissner) – 20. Myers (Neilson, Richardson), 22. Dowd (Neilson), 47. Neilson. Rozhodcovia: Frandsen (Dán.), Nord (Švéd.) – Merten (Nem.), Obwegeser (Švajč.), vylúčení: 3:1 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 3321 divákov.
Rakúsko: Starkbaum – Maier, Unterweger, Zündel, Heinrich, Wolf, Hackl, Kirchschläger, Wimmer – Kasper, Haudum, Ganahl – Schneider, Nissner, Raffl – Huber, Wukovits, Lebler – Feldner, Achermann, Schwinger
Veľká Británia: Bowns – Richardson, Tetlow, D. Phillips, O'Connor, S. Jones, Ehrhardt, Batch – Mosey, Conway, Perlini – Dowd, Neilson, Lake – J. Phillips, Myers, Hook – Ferrara, Davies, Lachowicz

Briti hrali od úvodu aktívnejšie. Brankár Starkbaum sa výrazne zapotil počas prvej presilovky, ktorú hrali ostrovania v 9. min. Neprekonali ho Lake a ani Nelson. Ihneď po vyrovnaní počtu hráčov na ľade musel vytiahnuť ďalší zákrok proti Conwayovi. Gól visel na vlásku a postaral sa o neho Myers. Sieť rozvlnil v poslednej minúte tretiny počas druhej presilovej hry Britov.

Pohodlnejší dvojgólový náskok zabezpečil Britom 117 sekúnd po štarte druhej tretiny Dowd. Útočnik Sheffieldu pripomenul, kde vznikol futbal, a puk do siete „usmernil“ nohou.

MVM Dome Čítajte aj Maďari budúcoročné MS nezorganizujú. Zväzu chýbajú garancie od vlády

Rakúšanom išlo o „život“, no tlak z ich strany neprichádzal. Naopak, hráči Veľkej Británie hrozili z rýchlych protiútokov. Starkbaum musel zlikvidovať šance Moseyho, Myersa i Conwaya.

V tretej tretine Rakúšanom svitla nádej, keď Wukovits v 45. min využil presilovku. Briti nespanikárili a už o dve minúty opäť viedli o dva góly, z úniku skóroval Neilson. Ich kvalitný výkon napokon vyšiel nazmar a v záverečných 12 minútach duelu prišli o všetko.

Heinrich v 48. min prestrelil obranu a znížil na 2:3. Vyrovnávajúci gól na 3:3 dal Nissner so šťastím, keď sa natlačil pred bránku, Bowns jeho pokus vyrazil, no puk sa odrazil opäť do tela rakúskeho útočníka a skončil v sieti.

Briti museli skórovať, no ešte sa ani nedostali k power play, keď 66 sekúnd pred koncom skóroval po buly v útočnom pásme Raffl a Rakúšania viedli 4:3. Záverečnú poistku dal potom do prázdnej brány Schneider.

Thomas Raffl, kapitán Rakúska: „Tréneri nám počas druhej prestávky nemuseli nič hovoriť. Mali sme pred sebou posledných 20 minút celej sezóny. Každý z hráčov vedel, že v lete bude hodnotiť sezónu a nikto nebude chcieť premýšľať o tom, čo sa dalo urobiť lepšie. Našťastie, našli sme svoju hru a podarilo sa nám zvíťaziť.“

Dallas Ehrhardt, obranca Veľkej Británie: „Na tomto turnaji sme videli niekoľkokrát, že žiaden náskok nemusí znamenať úspech a nie je koniec, kým nezaznie záverečná siréna. Klobúk dolu pred súperom. Bojovali tvrdo a dosiahli, čo chceli. My sme makali, no nestačilo to.“ (zdroj: IIHF)

Česi ožili, poradili si aj s Američanmi

Českí hokejisti zvíťazili v pondelok v zápase B-skupiny MS vo Fínsku nad USA 1:0. Zabezpečili si tak postup do štvrťfinále. V tabuľke im patrí 3. miesto so ziskom 13 bodov. O jediný gól duelu sa postaral v 8. minúte Matěj Blümel.

Česi sa na záver bojov v skupine stretnú v utorok večer o 19.20 SELČ s domácimi Fínmi. Američania budú hrať od 15.20 h s Nórmi.

USA – Česko 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Góly: 8. Blümel (Zohorna). Rozhodcovia: Heikkinen (Fín.), Ingram – Chaput, Van Oosten (všetci Kan.), vylúčení: 1:3 na 2 min., Bellows (USA) na 5 min za faul lakťom, na presilovky a oslabenia: 0:0, 5270 divákov.
USA: Swayman – S. Jones, Megna, Peeke, Schmidt, Hughes – Galchenyuk, Hartmn, Boldy – Kuhlman, Tynan, Bellows – Gaudette, Meyers, Farrell – Hayden, Lafferty, Watson
Česko: Vejmelka – Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka, Sklenička, Šimek, Jordán – Pastrňák, Krejčí, Červenka – Zohorna, Hertl, Blümel – Vrána, Kämpf, Smejkal – Stránský, Černoch, Flek – Špaček

Duel bol priamym súbojom o 3. miesto a istotu účasti vo štvrtťfinále. Prvú šancu skórovať mali Američania, keď na trestnej lavici sedel Hertl. Brankár Arizony Vejmelka však ukázal svoje kvality proti Meyersovi.

Do vedenia však išli Česi, keď sa v 8. min dostal do rýchleho protiútoku Blümel, ktorý tvárou v tvár brankárovi Swaymanovi nezaváhal. Inkasovaný gól zámorské mužstvo nenaštartoval. Naopak, hernú prevahu mali Česi, no Krejčí v 18. min trafil iba žŕdku.

USA, Česko Čítajte aj Zápas Česko - USA sme sledovali ONLINE

Ani po prvej zmene strán sa obraz hry nezmenil. České mužstvo malo viac z hry, no s minimom striel, hráči USA sa zasa dostávali do šancí hlavne v početnej výhode. Česi mali najväčšiu príležitosť zvýšiť vedenie v 32. min, keď Vrána dokázal zasiahnuť puk korčuľou tak presne, že vysunul Smejkala do brejku. Ten však tiesnený obranou súpera neuspel.

V úvode tretej tretiny Američania zvýšili aktivitu. Ich snahu však zabrzdilo vylúčenie Bellowsa, ktorý v 42. min dostal za faul lakťom 5-minútový trest. Čechom postupne dochádzal dych, zámorskí hráči si v úplnom závere dokázali vypracovať výrazný tlak. Neskóroval však ani Seth Jones z voleja, ani Hartman dve minúty pred koncom. Američanom k vyrovnaniu nepomohla ani dlhá hra bez brankára.

Adam Peeke, obranca USA: „Odohrali sme celkom dobrý zápas. Zmenili sme formácie, inkasovali sme iba jeden gól. Chýbala nám jedna presná strela. Musíme májsť spôsob ako hrať po inkasovanom góle a víťaziť.“

Karel Vejmelka, brankár ČR: „Hrá sa tu odlišne ako v zámorí, v úvode turnaja som nebol úplne v pohode. Teraz sa však cítim lepšie každý ďalší deň, každú minútu na ľade.“ (zdroj: IIHF)