Švajčiari ostávajú stopercentní. Kazachovia siahali na senzáciu

V slovenskej A-skupine vyhralo Švajčiarsko aj šiesty duel na MS keď zdolalo Francúzsko 5:2. Nemci porazili Kazachstan tesne 5:4.

22.05.2022 17:52 , aktualizované: 22:06
Finland Hockey Worlds Foto: ,
Do streleckej listiny proti Francúzsku sa zapísal aj švajčiarsky veterán Anders Ambühl (vľavo).
debata (3)

Po prvej tretine prehrávali Švajčiari s Francúzskom 0:2, od druhej však na ľade dominovali a prevahu potvrdili aj gólmi. Aj po šiestom zápase sú stopercentní a ako jediný tím zatiaľ na turnaji nestratili ani bod.

Kľúčové momenty zápasu Švajčiarsko - Francúzsko.

Lídri „slovenskej“ skupiny v Helsinkách uzavrú účinkovanie v prvej fáze šampionátu priamym súbojom o 1. miesto v A-skupine, ktorým bude v utorok o 11.20 SELČ zápas s Nemeckom. Francúzi sa s turnajom rozlúčia v rovnaký deň, keď o 19.20 h nastúpia proti Kanade.

A-skupina (Helsinki):
Švajčiarsko – Francúzsko 5:2 (0:2, 3:0, 2:0)
Góly: 21. Hischier (Meier, Kukan), 33. Riat (Geisser, Hischier), 36. Ambühl (Corvi, Kukan), 52. Kukan (Herzog, Corvi), 60. Hischier (Ambühl) – 5. Texier, 14. Claireaux (Texier, T. Bozon). Rozhodovali: Ingram, Lawrence (obaja Kan.) – Kroyer (Dán), Merten (Nem.), vylúčení: 3:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3997 divákov.
Švajčiarsko: Berra – Kukan, Siegenthaler, Fora, Moser, Glauser, Geisser, Egli – Riat, Hischier, Meier – Simion, Malgin, Suter – Ambühl, Corvi, Herzog – Bertschy, Kurashev, Scherwey – Miranda
Francúzsko: Ylönen – Gallet, Auvitu, Llorca, Chakiachvili, Thiry, Crinon, Guebey – Texier, Claireaux, T. Bozon – Rech, Boudon, Treille – Bertrand, Ritz, Perret – Fabre, Colotti, K. Bozon – Leclerc

V úvodnej tretine boli nebezpečnejší Francúzi, Rech už v 1. minúte nastrelil žŕdku a veľkú chybu Corviho v rozohrávke okamžite potrestal Texier – 0:1. Rech síce v 11. minúte nevyužil ďalšiu sľubnú šancu, no Claireaux v prečíslení upravil na 2:0 pre Francúzsko.

Po prvej prestávke sa obraz hry zásadne zmenil. Švajčiari dostali hru pod kontrolu. Pomohol im k tomu rýchly gól, keď Hischier po 25 sekundách zužitkoval prihrávku Meiera – 1:2.

Tatar Čítajte viac Reprezentanti sa hostili na veľvyslanectve. Jedli veľkou lyžicou

Po dvoch fauloch Francúzov v krátkom slede sa Švajčiari dostali k presilovke piatich proti trom, v ktorej síce neskórovali, no už počas hry piatich proti piatim Riat tečoval strelu Geissera – 2:2.

Presilovka v 36. minúte im už vyšla, keď rekordér v počte zápasov na MS Ambühl prestrelil Ylönena – 3:2.

Aj v tretej tretine mali Švajčiari dianie vo svojej réžii a súperovi veľa nedovoľovali. Dostali sa do hernej pohody, vyhli sa chybám a v 52. minúte pridal gólovú poistku Kukan, ktorý zužitkoval zakrytý výhľad francúzskeho brankára – 4:2. Skóre zápasu uzavrel Hischier gólom do prázdnej bránky – 5:2.

Nemci s tesným víťazstvom

Favorit z Nemecka síce v Helsinkách stratil proti Kazachstanu dvojgólový náskok, za stavu 4:4 však dokázal strhnúť víťazstvo na svoju stranu gólom Yasina Ehliza.

Kľúčové momenty zápasu Kazachstan vs Nemecko.

Kazachovia ani na šiesty pokus nezískali prvý bod a v pondelok o 15.20 SELČ narazia v rozhodujúcom zápase o udržanie sa v elitnej kategórii na Taliansko, v ktorom potrebujú akýmkoľvek spôsobom vyhrať.

Nemci, ktorí mali už pred stretnutím istú účasť vo štvrťfinále, sa v tabuľke posunuli pred Kanadu na priebežné druhé miesto, keď sa bodovo vyrovnali Švajčiarom. Práve utorkovým duelom s lídrom skupiny (11.20) zakončia vystúpenie v základnej skupine.

Kazachstan – Nemecko 4:5 (2:3, 1:1, 1:1)
Góly: 3. Starčenko, 16. Petuchov (Asetov, Sam. Danijar), 40. Akolzin (Starčenko, Sam. Danijar), 41. Michajlis (Sagadejev, Metalnikov) – 5. J. Müller (Bittner, Karachun), 17. Pföderl (Seider), 19. Fischbuch (Wagner, Seider), 26. Reichel (Gawanke, Noebels), 48. Ehliz (Wissmann, Bittner). Rozhodovali: Hansen (Nór.), Öhlund (Švéd.) – Beresford (V. Brit.), Niittylä (Fín.), vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 3124 divákov.
Kazachstan: Šutov – Blacker, Orechov, Metalnikov, Dietz, Šalapov, Beketajev, Sam. Danijar – Akolzin, Sagadejev, Starčenko – Michajlis, Valk, Savickij – Paňukov, Ševčenko, Šestakov – Petuchov, Rachmanov, Gurkov – Asetov
Nemecko: Strahlmeier – Seider, M. Müller, Gawanke, J. Müller, Wissmann, Wagner, Bittner – Fischbuch, Michaelis, Ehliz – Pföderl, Reichel, Noebels – Karachun, Loibl, Schmölz – Ehl, Kastner, Soramies

Zápas sa od úvodu niesol v rýchlom tempe, hral sa ofenzívny hokej, s veľkým množstvom šancí i chýb na oboch stranách. Už v 3. minúte využil zaváhanie Gawankeho na obrannej modrej čiare Starčenko, ktorý skóroval pomedzi betóny Strahlmeiera.

O vyrovnanie sa postaral o necelé dve minúty neskôr nenápadnou strelou J. Müller. Kazachovia išli v 16. minúte druhýkrát do vedenia zásluhou Petuchova, no Nemci rýchlo kontrovali a ešte do prestávky stihli otočiť skóre.

alexander ovečkin Čítajte viac Ovečkin po návrate domov. Načo pozerať MS v hokeji, keď Rusko nehrá

Favorit v druhej časti upokojil hru a jeho hráči si začali presnejšie prihrávať. Z ich aktivity vyplynula presilovka 5 na 3, ktorú v 26. minúte využil Reichel – 2:4. V 36. minúte Gawanke trafil žŕdku. Kazachovia však stále cítili svoju šancu.

Slovenskí hokejisti po 6 zápasoch MS v číslach Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
Najväčší skokan: Samuel Takáč
- začal v 4....

Do konca 2. tretiny znížili, keď si Akolzin blafákom vychutnal Strahlmeiera, a v úvode tretej časti vyrovnal na 4:4 Michajlis. Dramatický zápas rozlúskla 48. minúta, keď sa opakovanou strelou presadil Ehliz.

Šutov svojimi zákrokmi síce držal Kazachov v hre až do samého záveru, no tí napriek veľkej snahe už ďalší gól nepridali ani v dlhej power play bez brankára.