Nemci pomohli Slovákom. Kanadu dlho trápil Kazachstan

Hokejisti Kanady splnili úlohu favorita a v základnej A-skupine MS vo Fínsku zdolali Kazachstan 6:3.

19.05.2022 19:31 , aktualizované: 23:06
nemecko, dánsko Foto:
Radosť nemeckých hokejistov z jediného gólu v zápase s Dánskom.

Kazachovia v zápase dvakrát viedli (1:0, 2:1) a obhajcovi zlata dlho vzdorovali, no Kanaďania v závere zlomili odpor súpera. Útočník Dylan Cozens sa stal druhým hráčom MS, ktorý dosiahol hetrik.

Zápas sa začal s vyše hodinovým meškaním o 20.30, keďže pred prvým dnešným duelom (Nemecko – Dánsko 1:0) vypukol v helsinskej aréne menší požiar. Jeho uhasenie a následné bezpečnostné opatrenia posunuli začiatky oboch stretnutí.

Kanaďania si štvrtým víťazstvom udržali stopercentnú bilanciu a vďaka lepšiemu skóre sú na 1. mieste A-skupiny pred rovnako nezdolanými Švajčiarmi.

Jessica Campbellová Čítajte viac Fín žiadal pre slovenskú redaktorku zákaz vstupu. RTVS reaguje

Kazachstan je na opačnom póle tabuľky, keďže doteraz nezískal ani bod. Kanaďania nastúpia po dni voľna v sobotu 19. mája od 15.20 SELČ v šlágri A-skupiny proti Švajčiarsku.

Hráči Kazachstanu budú už v piatok o 19.20 najbližší súper slovenských reprezentantov.

A-skupina (Helsinki):

Kanada – Kazachstan 6:3 (3:2, 1:0, 2:1)
Góly: 4. Cozens (Graves, Roy), 15. Batherson (Johnson, Graves), 18. Lowry (Johnson, Anderson), 33. Severson (Gregor), 52. Cozens (Batherson, Severson), 60. Cozens (Dubois, Severson) – 3. Petuchov (Gurkov, Asetov), 13. Šestakov (Akolzin, Paňukov), 48. Savickij (Michajlis, Orechov).
Rozhodovali: Rekucki (USA), Rohatsch (Nem.) – Constantineau (Fr.), Nittylä (Fín.), vylúčení: 7:7 na 2 min., presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, 2299 divákov.
Kanada: Thompson – Whitecloud, Chabot, Sanheim, Severson, Holden, Graves, Mayo – Roy, Cozens, Dubois – Lowry, Sillinger, Anderson – Barzal, Batherson, Johnson – Geekie, Mercer, Comtois – Gregor
Kazachstan: Šutov – Šalapov, Svedberg, Blacker, Orechov, Metalnikov, Beketajev, Sam. Danijar – Akolzin, Sagadejev, Ševčenko – Michajlis, Valk, Savickij – Paňukov, Starčenko, Šestakov – Petuchov, Rachmanov, Gurkov – Asetov

Futbalový výsledok v Helsinkách

Hokejisti Nemecka zvíťazili na Dánskom 1:0 v zápase základnej A-skupiny MS vo Fínsku.

Jediný gól strelil v presilovke v 33. minúte útočník Marc Michaelis. Jedným z hlavných rozhodcov bol Slovák Peter Stano.

Začiatok posunuli o 100 minút na 17.00 SELČ, keďže na štadióne vypukol menší požiar, pre ktorý museli divákov i hráčov evakuovať. Duel odštartoval po tom, čo bezpečnostné zložky vyhodnotili situáciu ako bezpečnú.

dánsko, nemecko Čítajte viac ONLINE: Nemcom stačil na tri body proti Dánom jediný gól

Nemci majú po štyroch zápasoch v „slovenskej“ A-skupine deväť bodov a priebežne sú na 3. priečke. Dáni doteraz nazbierali šesť bodov a sú štvrtí.

Nemci nastúpia na ďalší zápas už v piatok 20. mája od 20.15 SELČ proti Kazachstanu, Dáni budú hrať v sobotu od 11.20 proti Francúzsku.

Nemecko – Dánsko 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Góly: 33. Michaelis (Noebels, Fischuch).
Rozhodovali: STANO (SR), Hekinen – Sormunen (obaja Fín.), Davis (USA), vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2570 divákov.
Nemecko: Grubauer – Seider, M. Müller, Holzer, J. Müller, Wissmann, Wagner, Bittner – Plachta, Michaelis, Ehliz – Fischbuch, Pföderl, Noebels – Karachun, Loibl, Schmölz – Ehl, Kastner, Soramies
Dánsko: Dahm – M. Lauridsen, Lassen, Kristensen, Jensen Aabo, Larsen, N. Jensen, M. Jensen – Blichfeld, Nielsen, Ehlers – Storm, Regin, Scheel – Bau Hansen, Bjorkstrand, Meyer – Asperup, Jakobsen, Poulsen – Aagaard

Prvá tretina priniesla vlažný hokej, ktorý divákov príliš nenadchol. Zaujímavých situácií bolo minimum a nad hokejovým kumštom dominovala bojovnosť a obojstranný dôraz na defenzívu.

Dianie v prostrednej časti prinieslo zaujímavejší obraz. Skóre neotvoril Dán Meyer v úniku dvoch proti jednému, na opačnej strane gól nepadol zo závaru počas signalizácie trestu.

V 27. minúte neskóroval v sľubnej šanci Ehlers a o päť minút padol gól na opačnej strane. Presilovkovú kombináciu zakončil Michaelis, ktorý usmernil strieľanú prihrávku Noebelsa – 1:0.

Nemci umne bránili tesný náskok a v zostávajúcom priebehu zápasu mali viac výrazných gólových príležitostí.

Dánov nepúšťali na dostrel Grubauerovej bránky, ktorý si napokon pripísal čisté konto. Dánom k vyrovnaniu nepomohla ani hra bez brankára v závere zápasu.

HOKEJ: Najlepšie platené hviezdy z NHL na MS Fotogaléria - 20 fotiek Všetky fotky